Levandulový olej výroba

Levandulový olej výrobaLevandule je oblíbená již od antiky a používá se v mnohých oblastech našeho života v těch nejrůznějších formách. Levandulový olej nejen příjemně voní, ale zároveň přispívá k posílení našeho zdraví. Je vhodný při bolestech hlavy, migrénách, únavě, ale i svalových a revmatických potížích. Zmírňuje pocity nervozity a stresu, využívá se i při nespavosti. Urychluje hojení pokožky při spáleninách a drobných poraněních. Působí samozřejmě i jako přírodní repelent.

Většinou stačí přidat několik kapek oleje např. do aromalampy, koupele, masážní emulze nebo na polštář. Pro zklidnění a dobrý spánek dětí můžeme kápnout olej i na jejich oblíbenou hračku, kterou mají neustále u sebe.

Domácí příprava oleje není vůbec složitá – existuje hned několik možných způsobů. Při výrobě můžeme použít buď čerstvé, nebo sušené květy levandule. Olej si lze připravit jak teplou, tak i studenou cestou, přičemž varianta bez vaření je určitě pomalejší, ale přitom výsledný olej bude určitě silnější.

Levandulový olej recept – rychlejší

Suroviny:

  • Několik hrstí květů levandule
  • olej (lze použít olivový, slunečnicový, mandlový, jojobový atd.)
  • hrnec s dvojitým dnem

Při výrobě je vždy vhodné nejdříve květy rozdrtit (např. v hmoždíři nebo jen lžící), aby došlo k lepšímu uvolnění účinných látek. Následně je v hrnci zalijeme olejem tak, aby byly zcela ponořené.

Vše postupně přivedeme k varu. Jakmile teplota dosáhne 100°C, stáhneme plamen a obsah ještě necháme pozvolna vařit. Po třech hodinách hrnec odstavíme a směs necháme zchladnout.

Poté již stačí přecedit a z květů ještě důkladně vymačkat všechen zbylý olej.

Levandulový olej vyrobený za studena

Suroviny:

  • Několik hrstí květů levandule
  • olej (lze použít olivový, slunečnicový, mandlový, jojobový atd.)
  • uzavíratelná sklenice

Návod:

Při výrobě je vždy vhodné nejdříve květy rozdrtit (např. v hmoždíři nebo jen lžící), aby došlo k lepšímu uvolnění účinných látek.

Poté je přidáme do připravené sklenice a zalijeme je olejem tak, aby byly plně ponořené. Sklenici pevně uzavřeme a postavíme na slunné místo. Takto necháme 4 týdny macerovat, přičemž občas obsah opatrně protřepáme. Po uplynutí této doby olej přecedíme a z květů ještě důkladně vymačkáme všechen zbylý olej.

Takto získáme již dostatečně silný olej, ale pokud byste chtěli ještě silnější macerát, tak stačí po uplynutí této doby olej scedit a přidat do něj nové květy levandule a pokračovat v maceraci.

Hotový olej uchováváme v chladu a temnu nejlépe v lahvičkách z tmavého skla, aby nám vydržel déle.

Účinky levandule

Zdroje: abecedazahrady.dama.cz

Zmíněné produkty:

Levandule

Levandule silice