Sirup z květů černého bezu recept

Sirup z černého bezu receptSirup z květů černého bezu podporuje přirozenou obranyschopnost, normální stav dýchacích cest. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály. Takže se pustíme do přípravy.

Suroviny:

  • Cca 20 bezových květů
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 1 ks citronu
  • 10 g kyseliny citronové

Návod na přípravu:

Květy černého bezu sbíráme v nějakém vhodném místě s minimem silničního provozu. Necháme je nějakou dobu rozložené, abychom se zbavili broučků. Květenství před naložením zbavíme největších stopek a napěchujeme je do hrnce.

Poté je zalijeme vychladlou převařenou vodou. Následně přidáme kolečka oloupaných umytých citronů (u bio citronu lze s kůrou) a kyselinu citronovou. Poté nádobu přikryjeme a necháme louhovat nejlépe 24 hod.

Následující den vše přecedíme a květenství vymáčkneme, aby se do sirupu dostalo maximum účinných látek. Do nádoby přidáme cukr. To nejen zlepší výslednou chuť, ale hlavně cukr funguje jako přírodní konzervant. Lze použít jako třtinový, tak i klasický cukr.

Za občasného míchání hrnec zahříváme, dokud se všechen cukr nerozpustí. Ještě horký sirup plníme do čistých nádob. Uchováváme nejlépe v chladném místě.

Podrobněji o bezu

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, recepty.cz

Zmíněné produkty:

Černý bez

Sirup z černého bezu