Černý bez účinky

Sambucus nigra

Video Černý bez účinky

Černý bez květČerný bez většina z nás určitě zná ještě z dětství. Připravuje se z něj bezový čaj, džem, sirup, víno, ovocné nápoje, zavařeniny, užívá se i při pečení.

Obliba tohoto keře se zrodila ještě v antických dobách. Užíval se při řešení dýchacích a nervových potíží. Hojně jej svým pacientům předepisoval i Hippocrates. Egypťané též začali používat rostlinu v kosmetickém odvětví pro zdravou pleť. Ve středověku se ze z něj připravovalo barvivo na barvení vlasů, obočí či látek, ale i dnes tato tradice úplně nevymizela. V Římě a Řecku se věřilo, že bez chrání dům před negativní energií a nemocemi, a proto se vysazoval přímo na zahrádkách. Lidé byli přesvědčeni, že jim přináší nejen zdraví, ale i dlouhověkost.

Jedna z legend dokonce vypráví příběh bohatého knížete, který si jednou vyjel do lesa na lov.

Po cestě však zabloudil a po dlouhém hledání správné cesty narazil na malou chatu, u které posedával smutný stařec. Kníže se jej optal na důvod jeho smutku a muž mu s povzdychem odpověděl, že se pohádal se svým otcem, jelikož se nedohodli na tom, kdo přenese dědečka do postele. Kníže se tomu podivil a vešel do domku, kde spatřil ještě dva mnohem starší starce. Ukázalo se, že to jsou právě otec a dědeček posedávajícího venku muže. Bohatý návštěvník byl natolik překvapen vzhledem přítomných, že se začal vyptávat na tajemství jejich dlouhověkosti. Ti dlouho přemýšleli, ale nenapadalo je nic, co by mohlo být příčinou jejich dobré kondice, jelikož se vždy stravovali velmi skromně. Nakonec narazili na plody bezu, které pojídali každý den bez výjimek. A tak se kníže dozvěděl tajemství jejich dlouhověkosti a fyzické síly.

Bez je bohatým zdrojem vitamínu C a A, vlákniny, organických kyselin a dalších významných látek. Pro léčebné účely se nejčastěji využívá květ, list nebo tepelně upravené bezinky.

Účinky

  • Čaj z květu, který si můžeme osladit např. medem, je samozřejmě velmi vhodný při nachlazení a chřipce. Rostlina podporuje pocení, vykašlávání, bojuje s bakteriemi a podílí se na čištění zahleněných průdušek.

Černý bez léčivé účinkyPři chřipkové epidemii v Panamě v roce 1995 dokonce vláda přikázala použití bezu při terapii pacientů, což následně přispělo k rychlejšímu ukončení epidemie.

Účinky bezu byly potvrzeny již ne jedním výzkumem. Například výzkumu z roku 2004 se zúčastnilo 60 pacientů s chřipkou, kteří zaznamenali významné zlepšení již po 2-4 dnech užívání bezového sirupu.

  • Bez pomáhá lépe zvládnout některé problémy spojené s létáním, obzvláště ty, které jsou spojené s dýchací soustavou.

To bylo dokázáno australským vědeckým výzkumem z roku 2016, kterého se zúčastnilo 312 lidí, kteří začali užívat 300 mg extraktu bezu 3x denně 10 dní předem, zaznamenali výrazné zlepšení symptomů.

  • Plody působí jako účinné analgetikum při neuralgiích, při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i účinek protizánětlivý.
  • Rostlina má močopudné účinky.
  • Příznivě působí i při zažívacích potížích, kdy se doporučuje užívat neslazený čaj z květů. Přispívá ke zdraví žaludku a střev a má i mírně projímavý vliv, takže se doporučuje na zácpu.
  • Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny a přispívá k čištění krve.
  • Prostředky z černého bezu jsou vhodné i při některých kožních potížích např. některých druzích ekzémů, ale i na akné a obecně se využívají pro podporu zdraví pleti, na což již poukázalo několik výzkumů.
  • Rostlina se doporučuje užívat i zevně – přidává se do inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší. Rostlina se též osvědčila ve formě obkladů při křečových žilách nebo bolestech kloubů.

Formy

Příprava bezového čaje: připravujeme jej obvyklým způsobem – 1 – 2 čajové lžičky (na 1 zarovnanou čajovou lžičku se vejde 1,5 – 2 g směsi) přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat.

Často se přidává i do směsí s jinými bylinkami.

Nežádoucí účinky

Čaj ze samotné kůry a čerstvé bezinky mohou vyvolat nežádoucí účinky. Bez by neměli bez konzultace odborníka užívat těhotné a kojící ženy a velmi malé děti.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1.díl, Janča Josef A. Zentrich,
ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Černý bez

Černý bez sirup

Černý bez pomazánka