Černý bez účinky

Černý bez květČerný bez (Sambucus nigra) většina z nás určitě zná ještě z dětství. Připravuje se z něj bezový čaj, džem, sirup, víno, ovocné nápoje, zavařeniny, užívá se i při pečení.

Obliba tohoto keře se zrodila již v antických dobách, předepisoval jej např. Hippocrates. V průběhu historie se postupně začalo říkat: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Egypťané používali rostlinu v kosmetickém odvětví. Ve středověku se ze z něj připravovalo přírodní barvivo. V Římě a Řecku se věřilo, že chrání dům před negativní energií, a proto se vysazoval přímo na zahrádkách.

Jedna z legend dokonce vypráví příběh bohatého knížete, který si jednou vyjel do lesa na lov. Po cestě však zabloudil a po dlouhém hledání správné cesty narazil na malou chatu, u které posedával smutný stařec. Kníže se jej optal na důvod jeho smutku a muž mu s povzdychem odpověděl, že se pohádal se svým otcem, jelikož se nedohodli na tom, kdo přenese dědečka do postele. Kníže se tomu podivil a vešel do domku, kde spatřil ještě dva mnohem starší starce. Ukázalo se, že to jsou právě otec a dědeček posedávajícího venku muže. Bohatý návštěvník byl natolik překvapen vzhledem přítomných, že se začal vyptávat na tajemství jejich dlouhověkosti. Ti dlouho přemýšleli, ale nenapadalo je nic, co by mohlo být příčinou jejich dobré kondice, jelikož se vždy stravovali velmi skromně. Nakonec si vzpomněli na plody bezu, které pojídali každý den bez výjimek.

Bez je bohatým zdrojem vitamínu C a A, vlákniny, organických kyselin a dalších významných látek. Nejčastěji se z něj využívá květ či tepelně upravené bezinky.

Účinky

 • Rostlina podporuje pocení, normální stav dýchacích cest, imunitu (1).
 • Přispívá ke zdraví nervů včetně trojklanného.
 • Obsahuje antioxidanty.
 • Napomáhá normálnímu stavu kloubů, páteře.
 • Pozor: rostlina má močopudné účinky.
 • Napomáhá komfortu v průběhu cestování (2).
 • Podporuje zažívání, žaludek, střeva. Pozor: má mírně projímavý vliv.
 • Rostlina napomáhá normálnímu stav cév.
 • Využívá se pro podporu zdraví pleti.
 • Přidává se do inhalačních směsí, dělají se z ní obklady.
 • Existující spekulace o dalších potenciálních účincích (3).

Formy + nežádoucí účinky

Běžnou formou je tradičně připravený nálev nejčastěji z květů. Z rostliny se též dělá bylinný sirup. Bývá častou součástí směsí.

Kůra, listy, kořeny či čerstvé bezinky mohou vyvolat různé nežádoucí účinky (např. nevolnost, zvracení, průjem, slabost apod.). Květy a tepelně upravené bezinky se obecně považují za bezpečné, ovšem jako obvykle se nedoporučuje překračovat dávkování. Pro nedostatek vědeckých výzkumů není rostlina vhodná během těhotenství, kojení, nepodává se ani malým dětem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1.díl, Janča Josef A. Zentrich.

Zmíněné produkty:

Černý bez

Černý bez sirup

Černý bez pomazánka