Kardamom a jeho účinky
Historikové se dodnes nemohou shodnout, kdy přesně lidstvo objevilo kardamom. Existuje celá řada teorií, z nichž například jedna předpokládá, že se vyskytoval již ve visutých zahradách královny Semiramidy. Ať to bylo, jak to bylo, kardamom si i dnes zaslouží naší pozornosti, a to nejen kvůli své osobité vůni a chuti.
Co je kardamon?
Samotný název „kardamon“ se v češtině považuje za nesprávný, ačkoliv označit jej úplně za špatný nelze. Název koření pochází z řečtiny, kde se mu přezdívalo „kardamomon“, odsud vznikla zkratka „kardamom“ a zároveň „kardamon.“ V angličtině se dovoluje užívat obou dvou názvu – cardamom a cardamon.
Kardamom se získává ze semen kardamovníku obecného, jehož původní domovinou byla Indie. Dnes jej najdeme i v jiných státech, přičemž preferuje tropické deštné pralesy. Rostlina pochází z čeledi zázvorovitých, a je tudíž příbuzná zázvoru.
Kardamovník obsahuje řadu významných látek – éterické oleje, významné organické kyseliny, vitamíny a minerály např. vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, železo a mnohé další.
Existují dva hlavní typy kardamomu – pravý či zelený (nebo bělený bílý), který je zároveň i tím nejdražším, a nepálský kardamom (též známý jako hnědý, větší či černý). Poslední druh pochází z jiné rostliny – Amomum subulatum a tvrdí se, že obsahuje menší množství účinných látek, proto se častěji používá jako náhražka toho zeleného.
Zajímavé je na tom to, že Theofast (řecký průkopník botaniky) rozlišoval tyto dva druhy již ve 4. stol. př. n. l.
Kardamom využití v kuchyni
Samozřejmě se nejčastěji využívá jako dochucovadlo do jídel a nápojů. Jedná se o třetí nejdražší koření po šafránu a vánilce a často se mu přezdívá „královna chuti“ (černý pepř se považuje za krále).
V Evropě si jej oblíbili především severní země, kde se často používá při pečení sladkých pokrmů. Švédský kardemummabullar bochánek a finský sladký chléb pulla se bez této přísady neobejdou.
V Asii jsou oba druhy široce používané jak ve sladkých, tak pikantních jídlech. Oba jsou častými součástmi indické či nepálské masala, rýže basmati či thajského kari. Zelený kardamom se často používá v tradičních indických sladkostech a do čajů, kávy.
Samostatná semínka osvěžují dech, takže se tradičně používají jako náhražka žvýkaček. Někteří výrobci je přitom již začali zahrnovat do složení klasických žvýkaček.
Traduje se, že má kardamom též magické účinky. Žena, která podá muži kávu se špetkou kardamomu, jej prý navěky okouzlí.
Používá se i pro korekci chuti mnohých léčiv, ale též při aromatizaci některých potravin.
Kardamom si však již od dávných dob získal popularitu nejen v kuchyni, ale i v lidovém léčitelství a ájurvédě. Dokonce se i nějaký čas prodával v lékárnách.
Kardamom (kardamon) a zdraví
Podporuje uvolnění křečí v trávicím systému, chrání žaludeční sliznici a zmírňuje pálení žáhy. Zvyšuje chuť k jídlu a má kladný vliv na funkci jater. Používá se při zácpě a plynatosti.
- Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. Podporuje funkci mozku a paměti. Pomáhá i na zklidnění nervů (stačí žvýkat pár zrnek).
- Má mírně močopudné účinky a odstraňují nadbytečnou vodu z těla. Pročišťují a podporuje funkci ledvin.
- Podporuje imunitní systém a chrání před škodlivými organismy.
- Při bolestech krku se doporučuje kloktat a při nachlazení popíjet s medem. Během chřipky též můžeme přidat špetku koření do nápojů nebo jídel.
- Kladně ovlivňuje cévy a srdce a často se v tomto ohledu používá preventivně.
- Chrání buňky těla před nebezpečnými radikály a využívá se jako prevence rakoviny.
- Pomáhá při nevolnostech a je účinný i při točení hlavy – doporučuje se rozkousat celou tobolku a sníst.
- Semena kardamomu s medem zlepšují kvalitu zraku.
- Používá se i na některé kožní potíže.
- Kardamom je vhodným doplňkem zdravého hubnutí, jelikož podporuje trávení, vyprazdňování, odvodnění, pomáhá odkyselovat organismus, dodává energii.
Nežádoucí účinky
Pozor by si měli dát lidé s žaludečními vředy a nemocemi žlučníku. Též se doporučuje zvýšená opatrnost během těhotenství.
Příprava
Z kardamomu se nejčastěji připravuje nálev, takže dále uvádíme návod: 1 lžičku koření zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat cca 15 minut. Doporučuje se užívat 3x denně před každým jídlem.
Zdroje: ajurveda-brno.cz, Základní kniha o ženšenu, Marco, Jacques Mora, atlasrostlin.cz, hedvabnastezka.cz, Cardamom, P. N. Ravindran, K. J. Madhusoodanan
Zmíněné produkty: