Kardamom účinky

Kardamom účinky (kardamom a zdraví)Hned na úvod je nutné upřesnit samotné pojmenování. Název  „Kardamon“ se totiž v češtině považuje za nesprávný, ačkoliv označit jej úplně za špatný nelze. Název koření pochází z řečtiny, kde se mu přezdívalo „kardamomon“, odsud vznikla zkratka „kardamom“ a zároveň „kardamon.“ V angličtině se užívá oba dva názvy – cardamom a cardamon.

Získává se ze semen kardamovníku obecného, jehož původní domovinou byla nejspíše Indie. Dnes jej najdeme i v jiných státech, obvykle preferuje tropické deštné pralesy. Rostlina pochází z čeledi zázvorovitých, a je tudíž příbuzná zázvoru. Historikové se dodnes nemohou shodnout, kdy se objevila poprvé. Existuje však celá řada spekulací, z nichž například jedna předpokládá, že se vyskytovala již ve visutých zahradách královny Semiramidy.

Existují dva hlavní typy kardamomu. První je pravý či zelený (nebo bělený bílý), který je zároveň i tím nejdražším. Druhý je nepálský kardamom (též známý jako hnědý, větší či černý) a pochází z jiné rostliny – Amomum subulatum. Tvrdí se, že obsahuje menší množství účinných látek, proto se častěji používá jako náhražka toho pravého. Zajímavé je na tom to, že Theofast (řecký průkopník botaniky) rozlišoval tyto dva druhy již ve 4. stol. př. n. l.

Jedná se o třetí nejdražší koření na světě (po šafránu a vanilce) a často se mu přezdívá „královna chuti“ (černý pepř se považuje za krále). V Evropě si jej oblíbili především severní země, kde se často používá při pečení sladkých pokrmů. Švédský kardemummabullar bochánek a finský sladký chléb pulla se bez této přísady neobejdou. Hojně se užívá v asijské kuchyni. Přidává se do sladkých a pikantních jídlech – indické či nepálské masala, rýže basmati, thajského kari, sladkostí, nápojů. Využívá se jako korigens chuti ve farmaceutickém a potravinářském odvětví.

Již od pradávna koluje i řada legend o magických schopnostech této rostliny. Například se říká, že žena, která podá muži kávu se špetkou kardamomu, jej navěky okouzlí.

Dodnes se využívá v ájurvédě a lidovém léčitelství. Obsahuje řadu významných látek – éterické oleje, organické kyseliny, vitamíny a minerály.

Účinky:

  • Kardamom podporuje trávení, chuť k jídlu, zdraví žaludku, funkci jater. Přispívá ke správné peristaltice střev, normálnímu stavu střevních plynů. (1)
  • Podporuje nervy, paměť.
  • Přispívá k normální funkci ledvin, přirozené detoxikaci. Pozor: má mírně močopudné účinky.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Vyrábí se z něj kloktadlo.
  • Přispívá ke zdraví cév, normálnímu krevnímu tlaku (2).
  • Obsahuje antioxidanty, takže podporuje ochranu buněk před oxidativním stresem.
  • Semena kardamomu s medem podporují kvalitu zraku.
  • Napomáhá zdraví pokožky.
  • Semínka podporují osvěžení dechu, takže se tradičně používají jako náhražka žvýkaček. Někteří výrobci dokonce přidávají kardamom do klasických žvýkaček.

Nežádoucí účinky

Kardamom se obecně považuje za bezpečný, pakliže se užívá v rozumných dávkách. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v průběhu těhotenství, kojení, v případě těžších onemocnění žaludku a žlučníku, při užívání léků. Není vhodný pro malé děti.

Formy

Kardamom se nejčastěji užívá jako klasické koření do jídel, přidává se i do nápojů. Můžeme též připravit klasický nálev (2-3 šálky denně, před jídlem).

Zmíněné produkty:

Kardamom

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Ajurveda-Brno, Základní kniha o ženšenu, Marco, Jacques Mora, Atlas rostlin, Hedvábná stezka, Kniha Cardamom, P. N. Ravindran, K. J. Madhusoodanan