Turecká káva

Příprava turecké kávy (turecká káva)Pravá turecká káva se kompletně liší od té verze, která se jenom zalije vodou. Jediné, co mají společné, jsou vlastně jenom některé suroviny. Opravdová turecká káva má jedinečnou chuť a aroma.

Vždy se připravuje v džezvě (cezve), tradiční nádobě nejčastěji z mědi, ale existují i dražší varianty ze zlata či stříbra. Nádoba bývá často ručně zdobená. Tvar nádoby není náhodný, jelikož nápoj musí mít prostor, kam vyběhnout, aniž by přetekl. Delší rukojeť zaručuje větší bezpečnost při přípravě a zobákovité ústí umožňuje snadnější nalévání.

Dle staré tradice by se džezva měla zahřívat v nažhaveném písku, do kterého se zahrabe. Zahřívá se tudíž jenom nádoba s pískem, nikoliv samotná džezva. Kávu si však můžeme jednoduše připravit i na klasické plotně.

Pro přípravu kávy lze použít jak 100% Arabicu, tak i její směs s Robustou. Ta umocňuje vytvoření pěny na povrchu hotového nápoje. Obvykle je vhodné použít čerstvě namletou kávu. Sedlina se od extraktu odděluje opatrným naléváním. Do kávy se často přidává kardamom, ale není to podmínkou.

Příprava turecké kávy

Suroviny:

  • 1,5-2 lžičky jemně mleté kávy
  • 1 čajová lžička cukru (dle chuti)
  • Špetka mletého kardamomu (volitelně)
  • Voda (cca 100 ml)

Příprava:

Kávu nasypeme do džezvy (objem džezvy cca 150 ml, pakliže máte jinou, přizpůsobte tomu množství jednotlivých surovin), přidáme k ní cukr a kardamom. Vše zalijeme vodou po hrdlo džezvy (tj. cca 2/3 nádoby). Dáme zahřívat a kávu pečlivě sledujeme.

Jakmile vzkypí (obvykle během několika minut), hned ji rozmícháme a dáme ji znovu zahřívat. Opakujeme 2x a poté hned přeléváme do šálku. Kávu již nemícháme a necháme ji chvíli odstát.

Do turecké kávy se obvykle nepřidává mléko či smetana, cukr lze přidat pouze v tom úvodu. S kávou se obvykle podává voda, kterou je vhodné pít jak do, tak i po pití kávy.

Příjemný odpočinek u šálku skvělé turecké kávy je opravdu zážitek!

Zmíněné produkty:

Brazilská káva

Kolumbijská káva