Rakytníkový sirup recept
Rakytník obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů, minerálů a organických kyselin. Podporuje přirozenou obranyschopnost, takže nás chrání před nejrůznějšími nemocemi. Je známo, že i malé množství rakytníku pokryje denní potřebu vitamínu C. Rostlina má zároveň pozitivní vliv na naše trávení.
1. způsob:
Suroviny:
- 1 kg plodů rakytníku (získáme cca 600-700 g šťávy)
- Cukr (1:1 k rakytníkové šťávě)
Návod:
Pro výrobu sirupu lze použít jak čerstvě nasbírané plody, tak i zmražené. Omyjeme je a využijeme odšťavňovač, případně rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu scedíme a smícháme s cukrem v poměru 1:1 (lze přidat i více cukru – čím více přidáte, tím déle sirup vydrží). Je možné též přidat kyselinu citronovou, ale není to podmínkou.
Směs prohříváme za neustálého míchání při teplotě 40–60 stupňů (nesmí přijít k varu). Jakmile se cukr rozpustí, přelijeme sirup do vhodných uzavíracích čistých nádob (vypařené a usušené). Na závěr jej lze ještě pasterizovat v troubě na 40 °C po dobu 20 minut, ale není podmínkou, obzvláště když přidáte větší množství cukru. Sirup uchováváme na nějakém chladném místě nebo v ledničce.
2. způsob
Kromě výše zmíněného návodu lze sirup připravit i pomocí převařené zchladlé vody. Tou plody rakytníku nejdříve zalijeme a nádobu přikryjeme a necháme stát 6 až 24 hodin. Následně směs přecedíme, přičemž plody ještě pořádně vymačkáme. Přisypeme cukr a kyselinu citronovou. Poté již následuje zahřátí, které již bylo popsané výše.
Užívání: preventivně se doporučuje podávat 1 lžička sirupu denně, při nachlazení zvýšíme množství na 3x denně.
Ze sirupu lze připravit i chutný nápoj pro každý den: 5 polévkových lžic sirupu zředíme sklenicí vody.
Zdroje: toprecepty.cz
Zmíněné produkty: