Rakytníkový sirup recept

Rakytníkový sirup receptRakytník obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů, minerálů a organických kyselin. Podporuje přirozenou obranyschopnost a trávení. Z plodů si můžeme jednoduše připravit domácí rakytníkový sirup, který určitě ocení nejen děti.

1. způsob:

Suroviny:

  • 1 kg plodů rakytníku (získáme cca 600-700 g šťávy)
  • Cukr (1:1 k rakytníkové šťávě)

Návod:

Pro výrobu sirupu lze použít jak čerstvě nasbírané plody, tak i zmražené. Omyjeme je a využijeme odšťavňovač, případně rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu scedíme a smícháme s cukrem v poměru 1:1 (lze přidat i více cukru – čím více přidáte, tím déle sirup vydrží). Je možné též přidat kyselinu citronovou, ale není to podmínkou.

Směs prohříváme za neustálého míchání při teplotě 40–60 stupňů (nesmí přijít k varu). Jakmile se cukr rozpustí, přelijeme sirup do vhodných uzavíracích čistých nádob (vypařené a usušené). Na závěr jej lze ještě pasterizovat v troubě na 40 °C po dobu 20 minut, ale není podmínkou, obzvláště když přidáte větší množství cukru. Sirup uchováváme na nějakém chladném místě nebo v ledničce.

2. způsob

Kromě výše zmíněného návodu lze sirup připravit i pomocí převařené zchladlé vody. Tou plody rakytníku nejdříve zalijeme a nádobu přikryjeme a necháme stát 6 až 24 hodin. Následně směs přecedíme, přičemž plody ještě pořádně vymačkáme. Přisypeme cukr a kyselinu citronovou. Poté již následuje zahřátí, které již bylo popsané výše.

Užívání: 1 až 3 lžičky denně. Ze sirupu lze připravit i chutný nápoj pro každý den: 5 polévkových lžic sirupu zředíme sklenicí vody.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: toprecepty.cz

Zmíněné produkty:

Rakytník

Rakytníkový sirup