Recept na propolisovou tinkturu
Propolisová tinktura pomáhá při nejrůznějších potížích. Podporuje imunitu a má antibakteriální, antivirový a dezinfekční účinek, je vhodná při nachlazení a rýmě, a to i ve formě kloktadla či inhalací. Jedná se o účinné řešení na afty, opary a nejrůznější kožní defekty, má hojivé účinky. Doporučuje se na lupy a pro podporu růstu vlasů. Má kladný vliv na trávení. Kloktání je vhodné při bolestech zubů a zánětech v dutině ústní.
Hned na začátku je vhodné si připomenout, že propolis je stavební materiál včel, který používají při stavbě úlu hlavně pro dezinfekci svého příbytku. Získávají jej z pryskyřice rostlin a zpracovávají ji do podoby propolisu. Ten obsahuje řadu významných látek, které se podílejí na jeho účincích.
Propolisová tinktura se dá vyrobit dvojím způsobem a závisí to na tom, jak koncentrovaný líh použít při její výrobě. Všeobecně je zastávaný názor, že alkohol by měl být o koncentraci cca 70% (Nadine Kunz, Imker Freund 2012). V silnějším alkoholu se účinných látek vyluhuje více a v kratší době, ale také se jej často doporučuje ředit. Níže uvádíme oba dva způsoby a je již na vás jakou z nich si vyberete.
Recept č. 1
Suroviny:
cca 70-100 g propolisu
cca 500 ml alkoholu (s obsahem alkoholu 40-60% např. vodka, slivovice)
Příprava:
Rozdrcený propolis (často se jej doporučuje dát do mrazáku, kde se stane křehkým a následně jej můžeme lépe roztlouct) přidáme do alkoholu. Macerujeme ve vhodné na tmavém místě při pokojové teplotě cca 2-3 týdny. Tinkturu občas protřepeme. Poté ji stačí scedit přes síto (nemělo by být kovové, takže případně můžeme využít například filtrační papír) a nalít do vhodné tmavé nádoby s uzávěrem.
Recept č. 2
Nejdříve smícháme propolisový prášek s cca 70 % (60-80%) alkoholem v poměru 1:10. Macerujeme jej 14 dní v tmavém místě a několikrát denně protřepeme. Poté již stačí tinkturu přefiltrovat např. pomocí kávového filtru.
Test alergické reakce na propolis: malé množství tinktury (cca 2 kapky) kápneme na pokožku vnitřního zápěstí nebo loketní jamky. Pokud do 30 minut (pro větší jistotu lze udělat 24 hodinový test) nedojde k nějaké reakci (zarudlý flek, pupínky, svědění, opuchnutí nebo pálení), pak je velká pravděpodobnost, že na obsažené látky nejste alergičtí.
Zdroje: vcelarstvidolezal.cz
Zmíněné produkty: