Heřmánek a jeho účinky

(Matricaria recutita)

Video Heřmánek a jeho účinky

Heřmánek a jeho účinkyHeřmánek lékařský neboli pravý roste nejčastěji na polích, v hlinité půdě, na lesních lukách a na rolích mezi obilím. Najdeme ho ve velkém množství po zimě, když bylo hodně sněhu a po vlhkém jaru. Jedná se o jednu z nejpoužívanějších rostlin v medicíně. Drogou je květ, přesněji květní úbor (Flos chamomillae vulgaris), sbíraný krátce po rozvití. Nejlepší doba sběru je kolem desáté hodiny dopoledne. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne.

O pozitivních účincích heřmánku na lidské tělo znali již ve starověku. Řečtí lékaři Hippokrates (460 př. n. l., Kós – ca 377 př. n. l.) a Dioskordes (40-90 n.l.) jej doporučovali užívat při bolestech a křečích. V 1. století Plinius starší napsal, že rostlinu lze použít jako protijed při hadím uštknutí a její odvar na nemoci jater, žluči, očí. Egypťané jej považovali za květinu Boha slunce Ra, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě. Jeho olej se používal při neuralgiích.

Antické civilizace považovali tuto rostlinu za symbol dobra, které vítězí nad zlem. Proto ji často nechávali v domácnostech v domnění, že uchrání před různými konflikty. Zároveň se vědělo i o jejích antidepresivních účincích a pozitivním vlivu na spánek.

Tibetští mniši připravovali na bázi heřmánku lékařského omlazující nápoj, který pili před snem a hned ráno. Tento proces opakovali každých 5 let.

Heřmánek účinky

  • Jedná se o významný protizánětlivý a dezinfekční prostředek.
  • Heřmánek účinně pomáhá při nadýmání, průjmech, bolestech žaludku.
  • Je vhodný při menstruačních potížích, bolestech a křečích.
  • Má uklidňující vlastnosti, takže se často doporučuje při stresech nebo potížích se spánkem.
  • Podporuje pocení, užívá se při teplotách a horečkách.
  • Doporučuje se užívat vnitřně při hemoroidech.
  • Často se používá při gynekologických potížích.
  • Jeho antibakteriální účinky pomáhají i zevně. Ve formě obkladů se používá na vyrážky, rány. Aplikuje se i ve formě výplachů, a to hlavně při zánětech spojivek, svrbění, mokvavých kožních vyrážkách. Heřmánkový odvar se též používá ve formě kloktadla při bolestech zubů.
  • Tišivě působí i koupele, které se často doporučují pro uklidnění při emočně vypjatých situacích.
  • Často se též používá polštářek ze suchých rostlinek jako teplý obklad na bolavá místa.
  • Pro zdraví a přirozenou barvu pleti se doporučuje omývání obličeje heřmánkem jednou týdně. Nálev lze též použít na vlasy, obzvláště pokud jsou světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk.

V podstatě se dá říci, že téměř neexistuje oblast, kde by heřmánek nemohl méně či více pomoci.

Běžně používanou formou je nálev. Lze podávat i tinkturu v dávkách 30 až 40 kapek, několikrát denně. Použít se mohou i běžně vyráběné extrakty. Někdy se dokonce doporučuje podávání silice v dávkách po 6 kapkách.

Kontraindikace

Existuje možnost alergické reakce. Jinak je droga netoxická, její podávání není návykové a je bez významnějších nežádoucích účinků. Směsné kombinace jsou přirozeně možné bez omezení, snad s výjimkou drog, které mají zcela odlišný způsob přípravy jako například dubová kůra nebo fazolové lusky. V takovém případě používáme buď formu bylinářského čaje, nebo spojování jednotlivých hotových čajů. Jako u každé rostliny bychom i u heřmánku měli dbát na dávkování. O delším užívání bychom se měli poradit s odborníkem.

Heřmánek v těhotenství

Většinou se velmi doporučuje jak na uklidnění, tak i na bolesti, plynatost, zácpu, nevolnost. Při správném dávkování může být opravdovým pomocníkem v průběhu celého těhotenství. Nejdříve se však doporučuje poradit s odborníkem, obzvlášť při vnitřním užívání.

Různé recepty na bázi heřmánku:

  • Při zánětu spojivek se vícekrát denně přikládá váček s květy, přelitý vařící vodou. Pokaždé se ovšem váček mění a drží se přiložený 5 až 10 minut.
  • Při zánětu střev se 1 polévková lžíce, tedy asi 12 květů, přelije 1 šálkem vařící vody a vše se 5 minut nechá přikryté stát a přecedí. Čaj se pije zásadně před jídlem, protože při užívání po jídle může zapříčinit bolesti žaludku.
  • Při bolestech uší se dvě polévkové lžíce květu heřmánku se ponoří do horkého stolního oleje (nejlépe olivového) a vše se nechá 24 hodin stát. Několikrát denně pak namočíme tampon vaty a vložíme do bolestivého ucha. Samozřejmě vždy použijeme nový kousek vaty.
  • Při zánětech nehtového lůžka máčíme prsty vícekrát denně několik minut v teplém odvaru heřmánku, do kterého přidáme několik kapek tinktury z lichořeřišnice větší.
  • Švédský recept: Proti škytavce se 1 polévková lžíce květu zalije sklenicí vařící vody a nechá 5 až 10 minut vyluhovat. Dávkování: jedna sklenice, před jídlem.

Heřmánková mast recept

Suroviny:

  • 250 gramů vepřového sádla
  • 2 hrsti čerstvých květů heřmánku

Postup: Vepřové sádlo zahřejte a vsypte do něj dvě hrsti čerstvě natrhaných květů. Jakmile směs vzkypí, důkladně ji promíchejte, přikryjte a přes noc uložte na chladné a tmavé místo. Následující den opět zahřejte a protlačte přes lněné plátno. Uložte do čistých kelímků.

Užití: Mast se používá na bolestivá místa, rány, jizvy či vyrážky.

Zdroje: Kniha Marie Treben «Zdraví z Boží lékarny»., Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin. 2 díl.,

Zmíněné produkty:

Heřmánek

Heřmánek tinktura

Heřmánek sirup

Heřmánek polštářek