Heřmánek účinky (heřmánek a zdraví)

Heřmánek účinky (heřmánek a zdraví)Heřmánek lékařský neboli pravý (Matricaria recutita) roste nejčastěji na polích, lesních lukách. Často se záměrně pěstuje. Řadí se do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae).

Jedná se o jemně vonící letničku. Má vzpřímenou, bohatě větvenou, asi půl metru vysokou lodyhou a tenký, vřetenovitý kořen. Střídavé listy jsou 2-3x peřenodílné, celokrajné, s plochými čárkovitými úkrojky. Květní úbory mají střechovitý zákrov. Obvodové květní jazýčky jsou bílé, obyčejně dolů skloněné. Vnitřní trubkovité květy jsou žluté. Lůžko je kuželovitě vyklenuté a duté, čímž se bylina výrazně liší od příbuzných druhů, například heřmánkovce nevonného (Matricaria maritima). Kvete v červnu až srpnu.

Obvykle se sbírá květ, přesněji květní úbor (Flos chamomillae vulgaris). Nejlepší doba je obvykle krátce po rozvití (se stopkou ne delší než 2 cm) kolem desáté hodiny dopoledne. Suší se v tenké vrstvě, nejlépe ve stínu. V případě sušení umělým teplem nepřekračujeme teplotu 35-40°C.

Heřmánek si získal oblibu již v antických dobách. Egypťané jej považovali za květinu Boha slunce Ra. Tradovalo se, že zvítězí nad zlem. Čerstvé květy se dodnes přidávají do salátů, sušená bylina bývá součástí ovocných čajů např. se kombinuje s malinami, jahodami, lesními plody. Je součástí nejrůznějších kosmetických produktů – krémů, šamponů, balzámů apod. Hojně se též využívá v medicíně antických civilizaci, velký význam má dodnes v homeopatii a lidovém léčitelství. Obsahuje silice, flavonoidy, cholin, sliz, hořčiny a další významné látky.

Tibetští mniši připravovali na bázi heřmánku elixír, který užívali před snem a hned ráno. Tento proces opakovali každých 5 let.

Účinky:

  • Heřmánek přispívá k normální funkci žaludku a střev.

Směs: smícháme 3 díly květu heřmánku, 1 díl natě jablečníku, 1 díl meduňky, 1 díl bazalky. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody. Necháme několik minut přikryté louhovat, poté přecedíme. Užívá se 2-3x denně 30 min před jídlem.

Žaludek směs: smícháme stejné díly heřmánku a šalvěje. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. 1-2 šálky denně.

Tlusté střevo směs: smícháme stejné díly mochny husí, šalvěje, proskurníku lékařského a heřmánku. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 5-10 minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně po dobu 7-10 dní.

Střevní plyny směs: smícháme stejné díly heřmánku, máty, fenyklu, kopru (plod). 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15-20 minut louhovat. Poté vypijeme polovinu šálku před jídlem, zbytek po jídle.

  • Podporuje komfort v období menstruace.

Směs pro ženy: 2 díly řebříčku, 1 díl heřmánku, 1 díl kontryhele. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme cca 10 minut vyluhovat a přecedíme. Užíváme 2-3 šálky denně. Směs můžeme též použít jako přísadu do koupele.

  • Heřmánek přispívá k uklidnění, dobrému spánku. Využívá se při stresu. (1)

Směs: smícháme stejné díly heřmánku a lipového květu. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody. Necháme 5 minut přikryté stát a přecedíme. Můžeme přisladit medem. Užíváme po doušcích – ráno nalačno, v poledne 15 minut před jídlem a večer před spaním.

  • Napomáhá zdraví pokožky, nehtů.

Aplikace na konkrétní místo: namočenou vatu přikládáme a držíme několik minut. Opakujeme několikrát denně. Pro zdraví a přirozenou barvu pleti se doporučuje omývání obličeje heřmánkem jednou týdně. V případě nehtů máčíme prsty vícekrát denně několik minut v teplém odvaru heřmánku do kterého můžeme ještě přidat několik kapek tinktury z lichořeřišnice větší.

  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem (2).
  • Existují spekulace o tom, že může přispívat k normální hladině krevního cukru a cholesterolu v krvi (3).
  • Podporuje zdraví světlých vlasů, lesk.
  • Heřmánkové obklady se přikládají na oči (spojivky, víčka).

Lze použít buď tradiční obklad, či vícekrát denně přikládat teplý váček s květy, přelitý vařící vodou. Pokaždé se ovšem váček mění a drží se přiložený 5 až 10 minut. Nikdy nesmí být horký, pouze příjemně teplý!

  • Kloktadlo – dutina ústní, zuby.

Svěží dech: smícháme stejné díly máty peprné, heřmánku a šalvěje. Hrst směsi dáme do 500 ml studené vody, zahřejeme a necháme 5 minut povařit. Odstavíme a necháme krátce vyluhovat. Poté důkladně přecedíme. Kloktáme alespoň 2x denně a občas vyplachujeme ústa.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se heřmánek obecně považuje za bezpečnou rostlinu, tak i zde platí pravidlo – držet se rozumného dávkování. Velké předávkování může způsobit zažívací potíže a další problémy. Bylina není určena pro dlouhodobé užívání, takže je nutné dělat pauzy.

Konzultace s lékařem je nutná v průběhu těhotenství a kojení, v případě užívání léků.

Jako obvykle existuje možnost alergické reakce, takže pakliže jste rostlinu nikdy neužívali, doporučujeme začít velmi malou dávkou.

V případě zevního použití je vhodné nejdříve provést zkoušku (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Běžně používanou formou je nálev (2-3 šálky denně). Z heřmánku se též připravuje tinktura, sirup či tobolky. Často se též přidává do směsí. Zevně se aplikuje např. ve formě obkladu, masti, koupele či výplachů. Přidává se do bylinných polštářků, provádí se inhalace.

Nálev (heřmánkový čaj): 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut vyluhovat. Poté přecedíme.

Heřmánkový čaj s mlékem: intenzivní chuť heřmánku lze zjemnit mlékem. Do čaje přidáme několik lžic mléka nebo smetany.

Heřmánková tinktura: 50 g květů heřmánku dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Rostlina by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme na cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.

Obklad: 1-2 lžičky heřmánkových květů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10-15 minut vyluhovat. Přecedíme a namočíme vhodnou látku. Obklad by měl být teplý, nikoliv horký. Aplikujeme a fixujeme.

Heřmánková voda: dvě lžíce květu heřmánku krátce povaříme ve 250 ml vody, necháme vyluhovat 15 minut. Scedíme, přidáme šťávu z 1/2 citronu a 1/2 dl růžové vody. Uchováváme na tmavém místě. Po očištění pokožky pravidelně potíráme pleťovým tamponem obličej a krk.

Inhalace: směs květ heřmánku, proskurníku a nať dobromysli. Deset lžic této směsi zalijeme 2-3 l vody. Když začne vřít, odstavíme a necháme cca 10 minut stát. Znovu ohřejeme až k varu. Následně pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme výpary 10-15 minut. Inhalace se provádí nejčastěji 1x denně. Upozornění: inhalace bývají poměrně nepříjemné.

Pleťová maska: smícháme 1 lžičku drcených sušených květů se 2 lžícemi neslazeného jogurtu. Přidáme ještě půl  lžičky olivového oleje a vše důkladně promícháme. Lehkými pohyby naneseme masku na pokožku. Necháme působit 15-20 minut, poté smyjeme teplou vodou.

Heřmánková koupel – recept

Heřmánková mast – recept

Heřmánkové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mletého květu heřmánku
  • sušený heřmánek na dozdobení

Mýdlovou hmotu nejdříve nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme na mírném ohni. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletý heřmánek.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme sušený heřmánkem a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Heřmánek

Heřmánek tinktura

Heřmánek semena

Heřmánková mast

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 2 díl., Jiří Janča, Josef A. Zentrich, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová