Heřmánek účinky

Heřmánek účinky (heřmánek a zdraví)Heřmánek lékařský neboli pravý (Matricaria recutita) roste nejčastěji na polích, lesních lukách. Květ (přesněji květní úbor (Flos chamomillae)) se sbírá v období od května do září za slunečného dne.

Rostlina si získala oblibu již v antických dobách. Egypťané ji považovali za květinu Boha slunce Ra. Tradovalo se, že zvítězí nad zlem. Hojně se též využívala v medicíně a kosmetickém odvětví.

Tibetští mniši připravovali na bázi heřmánku elixír, který užívali před snem a hned ráno. Tento proces opakovali každých 5 let.

Účinky:

  • Přispívá k normální funkci žaludku a střev.
  • Podporuje komfort v období menstruace.
  • Přispívá k uklidnění, dobrému spánku. Využívá se při stresu. (1)
  • Napomáhá zdraví pokožky.

Aplikace na konkrétní místo: namočenou vatu přikládáme a držíme několik minut. Opakujeme několikrát denně. Pro zdraví a přirozenou barvu pleti se doporučuje omývání obličeje heřmánkem jednou týdně.

  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem (2).
  • Existují spekulace o tom, že může přispívat k normální hladině krevního cukru a cholesterolu v krvi (3).
  • Nálev podporuje zdraví světlých vlasů, lesk.
  • Kloktadlo – dutina ústní, zuby.

Formy + nežádoucí účinky

Běžně používanou formou je tradičně připravený nálev (2-3 šálky denně). Z rostliny se též připravuje tinktura, sirup či extrakt. Často se též přidává do směsí. Zevně se aplikuje např. ve formě obkladu, masti, koupele či výplachů.

Ačkoliv se heřmánek obecně považuje za bezpečnou rostlinu, tak i zde platí pravidlo – držet se rozumného dávkování. V průběhu užívání je vhodné dělat pauzy. Užívání během těhotenství a kojení je nutné konzultovat s lékařem.

Jako obvykle existuje možnost alergické reakce, takže pakliže jste rostlinu nikdy neužívali, doporučujeme začít velmi malou dávkou.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 2 díl., Jiří Janča, Josef A. Zentrich,

Zmíněné produkty:

Heřmánek

Heřmánek tinktura

Heřmánek sirup

Heřmánek polštářek