Heřmánek a zdraví

Heřmánek účinky (heřmánek a zdraví)Heřmánek lékařský neboli pravý (Matricaria recutita) roste nejčastěji na polích, lesních lukách. Často se záměrně pěstuje.

Jedná se o známou jemně vonící letničku se vzpřímenou, bohatě větvenou, asi půl metru vysokou lodyhou a tenkým, vřetenovitým kořenem. Listy jsou střídavé, 2-3x peřenodílné, celokrajné, s plochými čárkovitými úkrojky. Květní úbory mají střechovitý zákrov. Obvodové květní jazýčky jsou bílé, obyčejně dolů skloněné. Vnitřní trubkovité květy jsou žluté. Lůžko je kuželovitě vyklenuté a duté, čímž se bylina výrazně liší od příbuzných druhů, například heřmánkovce nevonného (Matricaria maritima). Kvete v červnu až srpnu.

Obvykle se sbírá květ, přesněji květní úbor (Flos chamomillae vulgaris), sbíraný krátce po rozvití, se stopkou ne delší než 2 cm. Nejlepší doba sběru je kolem desáté hodiny dopoledne.

Rostlina si získala oblibu již v antických dobách. Egypťané ji považovali za květinu Boha slunce Ra. Tradovalo se, že zvítězí nad zlem. Hojně se též využívala v medicíně, dodnes se používá v kosmetickém odvětví a lidovém léčitelství. Obsahuje silice, flavonoidy, cholin, sliz, hořčiny a další významné látky.

Tibetští mniši připravovali na bázi heřmánku elixír, který užívali před snem a hned ráno. Tento proces opakovali každých 5 let.

Účinky:

  • Přispívá k normální funkci žaludku a střev.
  • Podporuje komfort v období menstruace.
  • Přispívá k uklidnění, dobrému spánku. Využívá se při stresu. (1)
  • Napomáhá zdraví pokožky.

Aplikace na konkrétní místo: namočenou vatu přikládáme a držíme několik minut. Opakujeme několikrát denně. Pro zdraví a přirozenou barvu pleti se doporučuje omývání obličeje heřmánkem jednou týdně.

  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem (2).
  • Existují spekulace o tom, že může přispívat k normální hladině krevního cukru a cholesterolu v krvi (3).
  • Nálev podporuje zdraví světlých vlasů, lesk.
  • Kloktadlo – dutina ústní, zuby.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se heřmánek obecně považuje za bezpečnou rostlinu, tak i zde platí pravidlo – držet se rozumného dávkování. Velké předávkování může způsobit zažívací potíže. V průběhu užívání je vhodné dělat pauzy. Užívání během těhotenství a kojení je nutné konzultovat s lékařem.

Jako obvykle existuje možnost alergické reakce, takže pakliže jste rostlinu nikdy neužívali, doporučujeme začít velmi malou dávkou.

Formy

Běžně používanou formou je tradičně připravený nálev (2-3 šálky denně). Z rostliny se též připravuje tinktura, sirup či extrakt. Často se též přidává do směsí. Zevně se aplikuje např. ve formě obkladu, masti, koupele či výplachů.

Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut vyluhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Heřmánek

Heřmánek tinktura

Heřmánek semena

Heřmánková mast

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 2 díl., Jiří Janča, Josef A. Zentrich,