Hřebíček nad zlato
Hřebíček je vlastně sušené poupě hřebíčkovce kořenného. Ten pochází z ostrovů Moluky, kterým se též někdy přezdívalo „ostrovy koření.“
Dnešními producenty jsou Madagaskar, Zanzibar, Indonésie a další. Zajímavostí je fakt, že během pěstování se musí dbát na dobu sběru – čím větší je poupě, tím je hodnotnější, ovšem jakmile rozkvete, svou cenu ztrácí.
To že jeho formu můžeme připodobnit k různým věcem, potvrzují jeho různé názvy – ten český jej logicky srovnává s hřebíkem. V angličtině se mu zase říká „clove,“ což bylo odvozeno z latiny a překládá se jako nehet. Zde se opravdu meze fantazii neklade.
Hřebíček určitě není novinkou, znali jej totiž již ve starověku. Snad první dochované záznamy pocházejí ze 3. století př. n. l. Do Evropy se dostal hlavně díky obchodníkům a postupně si získal velkou oblibu jak pro svou charakteristickou chuť a aroma, tak i významné účinky na zdraví. Dlouhou dobu se však pěstoval pouze na ostrovech Moluky, je proto logické, že jeho cena nebyla nejlevnější. Jednu doba dokonce odpovídala ceně zlata. Po nějaké době proto mnozí začali přemýšlet, jak si cestu na zmíněné ostrovy zkrátit. To právě byla i jedna z hlavních úloh výpravy Fernaa de Magalhãese.
Až na konci 18. století se začíná hřebíček konečně pěstovat v Evropě a stává se více dostupným.
Využití hřebíčku
Pro svou nasládlou až hořkou chuť se nejčastěji přidává do slaných a sladkých jídel. Je vhodný do pečiva, nápojů, sladkostí, masa, omáček, zeleniny. Často jej najdeme ve směsích s jinými bylinkami.
Silice z rostliny se hojně využívají v parfumerii.
Hřebíček je i silným repelentem. K tomuto účelu lze použít vonnou silici, nebo ponechat hřebíčkovou vodu v blízkosti okna. Odpuzuje nejen létající hmyz, ale i mravence, takže při mytí podlah lze přidat silici nebo tinkturu do kbelíku s vodou. Taktéž jím lze natřít nebo postříkat oblečení a kůži před cestou do přírody. Ochrání nejen před komáry, ale i před klíšťaty (stříkat se doporučuje opakovaně – klidně i po 1-2 hodinách).
Dále lze bylinu použít jako domácí osvěžovač vzduchu. Lze přitom použít pomeranč, do kterého zapíchneme koření.
Zajímavostí je fakt, že se v minulosti hřebíček zavěšoval nad dětskými kolíbkami, aby děti uchránil od negativní energie.
Jedním z hlavních odvětví, kde se hřebíček užívá dodnes, je oblast péče o zdraví. V minulosti se hojně používal při dezinfekci ran, v boji s bakteriemi a parazity, při péči o zuby.
Hřebíček účinky
Bylina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínu C a K, minerálů, vlákniny, eugenolu a dalších významných látek.
- Obsahuje antioxidační látky (např. eugenol), které se podílejí na ochraně před oxidativním stresem.
- Jeho složení též podporuje posílení imunitního systému. Například vitamín C je obecně známým ochráncem přirozené obranyschopnosti.
- Některé studie prokázaly antibakteriální účinky. Dezinfikují se jim rány a zranění.
- Hřebíček, jeho silice a tinktura se využívaly v dentálním odvětví ještě v roce 1640. Doporučovaly se při bolestech zubů a na paradontózu (při potížích se doporučuje namazat kousek vaty a pak s ním ošetřit problematické místo). Lidé též hojně používali zubní vodu (připravuje se namočením několika hřebíčků do teplé vody nebo lze rozmíchat několika kapek hřebíčkové silice ve vodě). Hřebíčkový olej se též používá pro svěží dech (1 kapka do sklenice vody). Říká se, že pravidelné promazávání hřebíčkem může sloužit jako prevence zubních potíží.
- Ústní vodou lze i kloktat při potížích a bolestech v krku.
- Byly zaznamenány močopudné účinky.
- Lidoví léčitelé jej používají na bolesti kloubů a svalů, revmatické potíže.
- Používá se i na rýmu a záněty horních cest dýchacích. Zde je vhodná i aromaterapie s použitím hřebíčkových vonných silic.
- Ájurvéda doporučuje hřebíček i pro posílení srdečního svalu.
- Zlepšuje chuť k jídlu a uvolňuje křeče v břiše, podporuje vylučování trávicích enzymů a celkově zlepšuje trávení. Účinně bojuje proti střevním parazitům. Někomu též pomáhá při škytavce.
- Někteří autoři uvádějí příznivý vliv silice na akné, afty a další kožní potíže.
- Doporučuje se i proti vráskám (5 hřebíčků přelijeme šálkem vařící vody a necháme 20 min louhovat – nálevem pravidelně ráno a večer natíráme obličej a postižení místa).
- Kladně působí na menstruační cyklus.
- Existují již výzkumy, které se zabývají potenciálními ochrannými účinky hřebíčku vůči rakovinným buňkám.
Formy
Nejčastějšími formami užití jsou hřebíčkový éterický olej či tinktura.
Hřebíčkovou tinkturu lze vyrobit namočením hrsti hřebíčku na několik týdnů v půl litru silného alkoholu (nejlépe více než 70%ního). Je vhodné ji využít na výplachy ústní dutiny, nebo přiložit na problémové místo (ránu, bolestivou dáseň nebo zub).
Můžeme jej podávat práškovou formou cca 2x denně na špičce nože před jídlem. Hřebíček lze též žvýkat či přidávat do jídel.
Kontraindikace
I hřebíček je nutné užívat s rozumem. Jeho konzumace se doporučuje omezit během těhotenství a neměl by se podávat malým dětem (do 2 let). Konzultace s odborníkem je nutná při těžších onemocněních nervového a trávicího systému.
Zdroje: Wikipedie, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: