Hřebíček účinky
Hřebíček je vlastně sušené poupě hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum). Ten pochází z ostrovů Moluky, kterým se též někdy přezdívalo „ostrovy koření.“
Dnešními producenty jsou např. Madagaskar, Zanzibar a Indonésie. Zajímavostí je fakt, že během pěstování se musí dbát na dobu sběru – čím větší je poupě, tím je hodnotnější, ovšem jakmile rozkvete, svou hodnotu ztrácí.
Koření se hojně využívalo již ve starověku. Snad první dochované záznamy pocházejí ze 3. století př. n. l. Do Evropy se hřebíček dostal hlavně díky obchodníkům a postupně si získal velkou oblibu pro svou charakteristickou chuť a aroma. Dlouhou dobu se však pěstoval pouze na ostrovech Moluky, je proto logické, že jeho cena nebyla nejlevnější. Jednu doba dokonce odpovídala ceně zlata. Po nějaké době proto mnozí začali přemýšlet, jak si cestu na zmíněné ostrovy zkrátit. To právě byla i jedna z hlavních úloh výpravy Fernaa de Magalhãese. Až na konci 18. století se začíná hřebíček konečně pěstovat v Evropě a stává se více dostupným.
Pro svou nasládlou až hořkou chuť se nejčastěji přidává do slaných a sladkých jídel. Je vhodný do pečiva, nápojů, sladkostí, masa, omáček, zeleniny. Často jej najdeme ve směsích s jinými bylinkami. Silice se využívají v parfumerii a pro osvěžení vzduchu. Doporučuje se i jako repelent.
Je dodnes oblíben v lidovém léčitelství. Bylina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů, minerálů, vlákniny, eugenolu.
Účinky
- Obsahuje antioxidační látky, které se podílejí na ochraně před oxidativním stresem.
- Podporuje imunitní systém.
- Kloktadlo přispívá k normálnímu stavu krku, dýchacích cest.
- Hřebíček se využíval v dentálním odvětví ještě v roce 1640. Aplikuje se lokálně, přidává se též do ústní vody, zubní pasty.
- Podporuje chuť k jídlu a celkově trávení.
- Pozor: může mít mírné močopudné účinky.
- Aplikuje se na klouby a svaly, často se využívá při masážích.
- Podporuje normální stav pokožky.
- Postupně se objevují prvotní výzkumy zaměřené na další potenciální účinky tohoto koření (1, 2)
Nežádoucí účinky
I hřebíčku je nutné dbát na rozumné dávky. Vysoké dávky hřebíčkového oleje mohou způsobit různé zažívací potíže až problémy s játry. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě těhotenství, kojení, těžších onemocněních nervového a trávicího systému, předepsaných léků. Nepodává se dětem.
Formy
Hřebíček se samozřejmě často přidává do jídel a nápojů. Též se vyskytuje ve formě tinktury. Přidává se do mastí, gelů a dalších kosmetických výrobků.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich