Pampeliška a zdraví (pampeliškový čaj účinky)

Pampeliška a zdraví (smetánka lékařská účinky)Každý rok na jaře nám příroda přichystá dar v podobě žlutého koberce žlutých květů pampelišky neboli smetánky lékařské (Taraxacum officinale). Tato cenná rostlina byla oblíbena již od antických dob.

Jedná se o trvalku s vřetenovitým kořenem. Má bezlistou lodyhu – stvol, zakončený jediným složeným úborem zlatožlutých květů. Kracovité listy vytváří přízemní růžici. Kořen, stvol i listy roní typickou mléčnou tekutinu. Plodem je ochmýřená nažka, soubor nažek tvoří při dozrání typické kulovité útvary. Rostlina kvete od dubna do července, někteří jedinci kvetou však i později.

Je velmi rozšířená a obecně se považuje za plevel. Vyskytuje se na lukách, mezích, v parcích a prakticky na všech volných plochách. Pro farmaceutickou potřebu se pěstuje.

Používá se v kuchyni, přidává se do salátů, z rostliny se dělají nápoje, oblíben je i pampeliškový med. Ze sušeného kořene pampelišky se dá usušením, rozemletím a upražením připravit pampelišková mouka nebo pampelišková káva, kterou si v průběhu historie oblíbili obzvláště chudší vrstvy obyvatelstva. Tento nápoj neobsahuje kofein, ale i přesto dokáže zbavit únavy a dodat potřebnou vitalitu.

Šťáva z pampelišky může být využita k výrobě přírodní gumové pryže. Toho se již chytl velký evropský výrobce pneumatik – společnost Continental. Ta se nyní snaží celý projekt přivést k životu, a dokonce již existuje několik prototypů takových pneumatik. Kvalita gumy z kořene pampelišek je rovnocenná s gumou získávanou z kaučukovníku. Nyní probíhá testovací období celého projektu, po uplynutí kterého by měla na scénu dorazit nová generace pneumatik z rostliny, kterou někdo považuje za nepotřebný plevel.

Listy rostliny se nejčastěji sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly a úbory květů po dobu květu. Celá rostlina je léčivá. Obsahuje totiž řadu prospěšných látek včetně vitamínů (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A), minerálů (železo, vápník, zinek), tříslovin, inulin a další.

Účinky

  • Rostlina podporuje normální činnost jater a žlučníku, produkci žaludečních šťáv, zažívání.

„Když jsem byla v Jugoslávii, tak hosté lázní, kromě jiných čerstvých salátů, denně dostávali mističku salátu z pampelišky. Lékařem tam byl známý specialista na játra. Na mou otázku odpověděl, že pampeliška podporuje játra.“

Zdraví z boží lékárny, Maria Treben

  • Smetánka lékařská přispívá k normální hladině krevního cukru.
  • Podporuje celkovou vitalitu a energii.
  • Bylina je známá i svými antioxidačními účinky, takže chrání buňky těla před poškozením.
  • Pampeliška podporuje látkovou výměnu a přirozenou detoxikaci organismu.
  • Přispívá k normálnímu stavu krve, hladině cholesterolu a cukru.
  • Podporuje činnost lymfatické soustavy, sleziny.
  • Přispívá ke správné funkci kloubů.
  • Rostlina se využívá i zevně pro podporu normálního stavu pokožky.

Nežádoucí účinky

Prozatím nebyly zjištěny žádné vážnější vedlejší účinky. Při předávkování se může objevit nevolnost, proto je vhodné opět pamatovat na zlaté pravidlo „vše s mírou.“ Pampeliškové hořčiny přecházejí do mateřského mléka. Opatrnost je též nutná při užívání léků.

Formy

Oblíbenou formou užití je pampeliškový čaj, tinktura, sirup. Pampelišku lze přidávat do salátů, nebo žvýkat. Je ideální a oblíbenou součástí bylinných směsí, kombinuje se zejména s březovým listem, čekankou, přesličkou, kořenem petržele a celeru, měsíčkem a listem šalvěje.

Příprava čaje

Příprava masti

Příprava sirupu

Zmíněné produkty:

Pampeliška

Pampeliška sirup

Pampeliška tinktura

Pampeliška kapsle

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich