Sirup z pampelišek recept

Každým rokem si na jaře můžeme sami udělat sirup z květů pampelišky – má nejen příjemnou chuť, ale především je velmi prospěšný pro zdraví. Léčí játra a žlučník a reguluje jejich činnost. Zároveň příznivě působí na slezinu a trávení. Čistí krev, působí močopudně a celkově podporuje šetrnou detoxikaci organismu. To se samozřejmě příznivě odráží na pokožce, takže pomáhá při akné, vyrážkách, svrbění kůže a dalších potížích.

Suroviny:

  • Pampeliškový sirup receptPampeliškové květy
  • Citrón
  • Cukr

Postup:

Ve vhodné nádobě vytváříme vrstvy, takže na vrstvu pampeliškového květu dáváme dva plátky citronu a zasypeme stejnou vrstvou cukru. Takto střídavě pokračujeme do naplnění nádoby (končí se cukrovou vrstvou), přičemž každou vrstvu vždy mírně stlačíme. Sklenici následně uzavřeme a necháme stát cca 2-3 týdny, ale klidně i déle. Cukr se postupně rozpustí a smísí se s výtažkem ze smetánky. Když je proces u konce, přecedíme sirup přes plátýnko či síto a pořádně vymačkáme. Uchováváme v chladu.

Při přípravě sirupů vždy platí, že čím více cukru přidáte, tím déle vydrží. Funguje zde totiž jako přírodní konzervant a je třeba si uvědomit, že výsledný produkt se užívá po lžičkách, ne po litrech, takže se není třeba bát toho množství cukru. Případně lze do sirupu přidat několik kapek alkoholu, který též funguje jako přírodní konzervant.

Pampeliška účinky

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Pampeliška