Pampeliškový med recept

Pampeliškový med recept (recept na pampeliškový med)S jarem přichází i čas na pampeliškový med, který nejen výborně chutná, ale zároveň prospívá zdraví. Pampeliška podporuje čištění krve a organismu a pomáhá při jarní únavě. Příznivě působí na játra a zlepšuje zažívání. Využívá se při hormonální nerovnováze.

Marie Treben ve své knize Zdraví z boží lékárny vypráví, že jeden truhlař, který byl i zároveň včelařem, byl pampeliškovým medem velmi nadšen a říkal, že se dá těžko rozeznat od toho pravého. Připravit si jej přitom můžeme jednoduše přímo doma.

Suroviny:

  • 1 l studené vody
  • 2 vrchovaté dvojhrstě květů
  • 1 kg cukru
  • ½ citrónu nakrájeného na plátky (když je citrón ošetřený chemikálií, použijeme ho bez kůry)

Příprava:

Pampeliškové květy nasypeme do studené vody a pomalu zahřejeme do varu. Necháme vzkypět, hrnec odstavíme a necháme stát přes noc.

Druhý den šťávu scedíme přes síto, necháme odkapat a květy dobře vymačkáme. Do šťávy přidáme cukr a citrón. Hrnec postavíme na plotnu a slabě ohříváme tak, aby se tekutina odpařovala bez vaření. Sirup se nechá 1-2x vychladnout a tak zjistíme správnou hustotu. Neměl by být hodně hustý, protože by po delším skladování krystalizoval. Ovšem neměl by být ani řídký, po krátkém čase by totiž začal kvasit. Ideálně by měl být hustý a táhnoucí se. Uzavřeme do čistých nádob.

Med výborně chutná jak samostatně, tak i v kombinaci například s rohlíkem či perníkem.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Zmíněné produkty:

Pampeliška