Pampelišková mast recept

Pampelišková mastJelikož se dnes setkáme častěji s měsíčkovou či kostivalovou mastí, tak na tu z pampelišky často zapomínáme a to je obrovská škoda. Vždyť smetánka lékařská, jak se jí říká odborně, nemá jenom pozitivní účinky při vnitřním užívání, ale i zevním. Výborně pomáhá na bolesti svalů a při zánětech kloubů. Je výtečná i na suchou a popraskanou kůži, vyrážky či hmyzí štípance. Takže pojďme si ji připravit.

Mast lze vyrobit z čerstvých i sušených květů. Pokud květy sbíráte sami, tak se doporučuje je sbírat hned na počátku kvetení a nechat je přes noc rozložené na dobře savém papíru, aby se zbavily povrchové vlhkosti.

Pro přípravu masti bude nejdříve potřeba připravit pampeliškový olej.

Suroviny:

  • Cca 2 hrsti květů
  • Olej nejlépe za studena lisovaný (výběr záleží na vás – lze použít olivový, slunečnicový či jiný)

Návod:

Květy pampelišky napěchujeme do vyvařené sklenice a zalijeme potřebným množstvím oleje, uzavřeme a necháme na nějakém světlejším místě po dobu cca 4-5 týdnů a občas jemně protřepeme. Poté stačí olej přecedit do připravené nádoby.

Olej lze vyrobit i rychleji ovšem s určitou ztrátou kvality: sklenici dáme do vodní lázně a na velmi malém ohni ji ohříváme cca 5-6 hodin (klidně i déle). Vychladlý olej přecedíme a vymačkáme květy. Tekutinu přelijeme do čisté nádoby a pampeliškový olej máme připravený.

Cca 100 ml oleje následně zahříváme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme další nádobu, ve které bude olej). Pro tužší konzistenci přidáme včelí vosk (cca lžičku) a čekáme, až se směs úplně rozpustí. Průběžně ji promícháváme až do okamžiku, kdy bude dokonale stejnorodá. Poté již stačí přelít do předpřipravené uzavíratelné nádoby a uskladnit. Lze ji používat hned po vychladnutí.

Užívání: aplikujeme dle potřeby

Připravený olejový macerát lze používat i samostatně např. na pleť či celé tělo jako masážní olej. Lze též vytvořit pleťový peeling tím, že přidáme lžičku olejového macerátu do zcukernatělého medu.

Zdroje: prostezdravi.cz

Zmíněné produkty:

Pampeliška