Bršlice kozí noha účinky

Bršlice kozí noha léčivé účinkyBršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) se často považuje za plevel, preferuje vlhčí místa.

Jedná se o trvalku s větveným plazivým oddenkem. Lodyha je asi 70 cm vysoká, přímá, dutá, hranatě rýhovaná. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, 1-2x trojčetně peřenosečné, lodyžní listy jsou menší a jednodušší. Tvoří okolíky s 10 až 20 okolíčky. Květy jsou bílé až narůžovělé, drobné, plody asi 3 mm dlouhé, podlouhlé, hnědé.

Latinský název Aegopodium je odvozen z řeckého jazyka a překládá se jako kozí noha. Listy rostliny totiž svým tvarem připomínají otisk kozího kopyta.

Bršlice kozí noha bývala často pěstována v klášterních zahradách a zmiňuje se o ní ve svých spisech i Hildegarda z Bingenu. Mladé listy rostliny se přidávají do salátů, nádivek, polévek, pesta, bylinkového másla a některých nápojů (např. smoothie, limonády). Květy a listy se používají jako jedlá ozdoba na sýrové mísy a do studeného bufetu. Mleté plody slouží jako koření.

Bylina obsahuje vitamín C, některé minerály (např. železo, mangan), silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a další významné látky. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství, pro tyto účely se nejčastěji sbírají listy a oddenek.

Účinky:

  • Využívá se pro podporu přirozené detoxikaci organismu. Bývá součástí diuretických směsí. Pozor: má močopudné účinky.
  • Přispívá k normální hladině kyseliny močové a chloridů, správné funkci kloubů.
  • Podporuje látkovou výměnu, správnou funkci střev.
  • Přispívá ke zdraví pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Užíváme nejčastěji ve formě tradičně připravovaného nálevu (2-3 šálky denně).

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně scedíme.

Obklad: vhodnou látku namočíme do odvaru a přiložíme na postižené místo. Zabalíme nejlépe do igelitu a necháme několik hodin působit. Při bolestech kloubů je též vhodný horký kašovitý obklad – bylinu zalijeme vařící vodou, rozmixujeme na hustou kaši a teplý obklad přiložíme na cca 30 min na postižené místo.

Při užívání je nutné dodržovat pravidlo vše s mírou. Větší dávky mohou mít vedlejší účinky např. nevolnost či podráždění ledvin. Pokud se bršlice kozí noha užívá samostatně, tak není vhodné dlouhodobé užívání, vždy je nutné dělat pauzu. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě těžších onemocnění či užívání léků. Pro nedostatek vědeckých výzkumů není vhodná během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich