Bršlice kozí noha léčivé účinky

Bršlice kozí noha léčivé účinkyBršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je velmi hojnou rostlinou a nejčastěji se vyskytuje na okrajích lesů a zahrad. Považuje se za plevel, ačkoliv se již od pradávna využívá při řešení některých zdravotních obtíží a oblibu si též získala v kuchyni. Z rostliny se nejčastěji využívají listy a oddenek.

Latinský název Aegopodium je odvozen z řeckého jazyka a překládá se jako kozí noha. Listy rostliny totiž svým tvarem připomínají otisk kozího kopyta. Podagraria se zase překládá jako „léčící dnu“ a odkazuje na to i jeden z mnoha českých lidových názvů – podágrová bylina.

Bršlice bývala často pěstována v klášterních zahradách a zmiňuje se o ní ve svých spisech i Hildegarda z Bingenu. Mladé listy rostliny se přidávají do salátů, nádivek, polévek, pesta, bylinkového másla a některých nápojů (např. smoothie, limonády). Květy a listy se používají jako jedlá ozdoba na sýrové mísy a do studeného bufetu. Mleté plody slouží jako koření.

Účinky:

  • Bršlice kozí noha obsahuje značné množství vitamínu C, karotenoidů a minerálů (např. železo, mangan).
  • Využívá se pro odkyselení organismu a detoxikaci.
  • Má močopudné účinky, podporuje vylučování nadměrné vody z organismu a bývá součástí diuretických směsí. Je vhodná se při otocích. Využívá se jako prevence vzniku močových a ledvinových kamenů.
  • Přispívá k odstraňování kyseliny močové a chloridů. Z toho důvodu je velmi vhodná při dně (podagra). Používá se při bolestech kloubů a revmatických potížích.
  • Podporuje látkovou výměnu.
  • Tlumí křečové bolesti břicha a harmonizuje práci střev.
  • Zevně se využívá na nehojící se rány, zanícená místa, hemoroidy.

Formy

Nálev: lžičku listů přelijeme vodou, necháme několik minut louhovat. Pijeme po doušcích.

Odvar: oddenky povaříme cca 15 min, poté scedíme.

Obklad (např. na rány, klouby): vhodnou látku namočíme do odvaru a přiložíme na postižené místo. Zabalíme nejlépe do igelitu a necháme několik hodin působit. Při bolestech kloubů je též vhodný horký kašovitý obklad – bylinu zalijeme vařící vodou, rozmixujeme na hustou kaši a teplý obklad přiložíme na cca 30 min na postižené místo.

Rozdrcené čerstvé listy se přikládají na bolavé klouby či rány.

„Jako blahodárnou přísadu do koupele proti revmatickým bolestem, dně nebo také křečovým žilám vám doporučuji přelít dvě plné hrsti listů z bršlice dvěma litry vařící vody a nechat odstát alespoň deset minut přiklopené poklicí. Tento výluh pak můžete přidat do vany jako přísadu do koupele.”

Lesná lékárna, Markus Strauß 

Směs při dně dle receptu bylinkáře Pavla Váni:

  • 40 g bršlice kozí noha
  • 50 g tužebník
  • 50 g bříza list
  • 10 g senna list
  • 50 g vrba kůra

Byliny hodíme do vařící vody a 15 min povaříme. Scedíme a pijeme po doušcích během dne (cca 2 hrnky denně).

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat pravidlo vše s mírou. Větší dávky mohou mít vedlejší účinky např. nevolnost či podráždění ledvin. Pokud se bylina užívá samostatně, tak není vhodné dlouhodobé užívání, vždy je nutné dělat pauzu.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich