Irský mech

Irský mechIrský mech neboli puchratka kadeřavá (latinsky Chondrus crispus) se paradoxně řadí mezi mořské červené řasy a nikoliv mechy, jak jste to možná předpokládali. Důvodem tohoto matoucího pojmenování byl fakt, že se původně vyskytovala v pobřežních vodách Irského kontinentu na skalách několik metrů od pobřeží a trochu jako mořský mech vypadala.

Již v 19. století byl Irský mech jedním z hlavních zdrojů potravy a přísunu živin pro tamní obyvatelé. Jak již z názvu vyplývá, tak rostlina je hojně rozšířena po celém pobřeží Irska, ale i dalších evropských zemích a najdeme ji i v Kanadě. V čerstvém stavu je měkká a chrupavčitá, přičemž často se vyskytuje v různých barevných odstínech (od zelenožluté, přes červenou až tmavě fialovou, nebo fialovohnědou). Barva irskému mechu umožňuje lépe zachytit světlo, které proniká do větších hloubek (200 m a hlouběji).

Řasa se především využívá jako zdroj karagenanu, což je želatinový extrakt podobný agaru. Používá se jako doplněk stravy, na zahuštění a stabilizaci potravinových výrobků či jako emulgátor v textilním a farmaceutickém průmyslu.

Obsahuje polysacharidy, minerální látky (např. jód, síru, vápník, draslík), vitamíny (např. A, D, E, K) a další významné látky.

Účinky

  • Rostlina podporuje imunitu.
  • Přispívá k normální funkci průdušek a plic, sliznic.
  • Podporuje zdraví střev a žaludku.
  • Pro obsah jódu se využívá pro podporu funkce štítné žlázy (1)
  • Podpora normální tělesné hmotnosti.
  • Přispívá ke správné funkci kloubů.
  • Podporuje přirozenou detoxikaci organismu.
  • Přispívá ke zdraví pleti, vlasů a nehtů.

Formy + nežádoucí účinky

Pokud jste mořské řasy nikdy nepoužívali, tak je určitě vhodné začínat postupně a menšími dávkami, aby se tělo této nové potravině přizpůsobilo. Zároveň je vždy dobré aplikovat zlaté pravidlo – vše s mírou! Větší dávky mohou  způsobit nevolnost, bolest žaludku, průjem apod.

Recept na domácí výživný krém z irského mechu

Suroviny:

2 polévkové lžíce gelu z Irského mechu nebo 1 čajová lžička mletého irského měchu

3 polévkové lžíce nerafinovaného bambuckého másla

3 polévkové lžíce kokosového oleje

1 polévková lžíce BIO panenského olivového oleje

několik kapek esenciálního oleje

Postup:

Nejdříve jemně rozmixujeme předem namočený Irský mech s vodou. Poté přidáme všechny ostatní ingredience a mixujeme při vysokých otáčkách do nejjemnější konzistence. Necháme v lednici odležet a ztuhnout.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: celostnimedicina.cz, rehabilitace.info