Irský mech

Irský mechIrský mech neboli puchratka kadeřavá (latinsky Chondrus crispus) se paradoxně řadí mezi mořské červené řasy a nikoliv mechy, jak jste to možná předpokládali. Důvodem tohoto matoucího pojmenování byl fakt, že se původně vyskytovala v pobřežních vodách Irského kontinentu na skalách několik metrů od pobřeží a trochu jako mořský mech vypadala.

Již v 19. století byl Irský mech jedním z hlavních zdrojů potravy a přísunu živin pro tamní obyvatelé a jeho léčivé účinky byly využívány i námořníky při řešení zdravotních obtíží. Dnes se mu často připisují až zázračné účinky, a dokonce jej někteří nazývají elixírem mládí. Faktem však zůstává, že existují vědecké výzkumu potvrzující některé z jeho pozitivních účinků na organismus a zároveň si jej pochvalují i mnozí z těch, kteří ho užívají. Začneme však od začátku.

Jak již z názvu vyplývá, tak rostlina je hojně rozšířena po celém pobřeží Irska, ale i dalších evropských zemích a najdeme ji i v Kanadě. V čerstvém stavu je měkká a chrupavčitá, přičemž často se vyskytuje v různých barevných odstínech (od zelenožluté, přes červenou až tmavě fialovou, nebo fialovohnědou). Barva irskému mechu umožňuje lépe zachytit světlo, které proniká do větších hloubek (200 m a hlouběji).

Řasa se především využívá jako zdroj karagenanu, což je želatinový extrakt podobný agaru. Používá se jako doplněk stravy, na zahuštění a stabilizaci potravinových výrobků či jako emulgátor v textilním a farmaceutickém průmyslu.

Obsahuje polysacharidy, minerální látky (např. jód, síru, vápník, draslík), vitamíny (např. A, D, E, K) a další významné látky.

Účinky

  • Rostlina podporuje imunitu.
  • Příznivě působí na sliznice, je vhodná při zánětu průdušek, potížích s plícemi.
  • Využívá se při problémech s vředy, podporuje zdraví střev a žaludku.
  • Pro obsah jódu má příznivý vliv na štítnou žlázu, podporuje její funkci, což potvrdila i vědecká studie z roku 2003, které se zúčastnilo 36 lidí užívající irských mech po dobu 4 týdnů (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14583417)
  • Používá se i při některých hubnoucích dietách.
  • Podporuje zdraví kloubů a využívá se jako doplněk léčby při kloubních onemocnění.
  • Přispívá k detoxikaci organismu.
  • Napomáhá zdraví a ochraně pleti, je vhodná i na vlasy a nehty.

Užívání

Pokud jste mořské řasy nikdy nepoužívali, tak je určitě vhodné začínat postupně a menšími dávkami, aby se tělo této nové potravině přizpůsobilo. Zároveň je vždy dobré aplikovat zlaté pravidlo – vše s mírou!

Recept na domácí výživný krém z irského mechu

Suroviny:

2 polévkové lžíce gelu z Irského mechu nebo 1 čajová lžička mletého irského měchu

3 polévkové lžíce nerafinovaného bambuckého másla

3 polévkové lžíce kokosového oleje

1 polévková lžíce BIO panenského olivového oleje

několik kapek esenciálního oleje

Postup:

Nejdříve jemně rozmixujeme předem namočený Irský mech s vodou. Poté přidáme všechny ostatní ingredience a mixujeme při vysokých otáčkách do nejjemnější konzistence. Necháme v lednici odležet a ztuhnout.

Přejeme hodně zdraví!

Zdroje: celostnimedicina.cz, rehabilitace.info