Turanka kanadská (turan)

Turanka kanadská účinkyNenápadná turanka kanadská či turan (Conyza canadensis) je letnička s chlupatou, přímou lodyhou, dorůstající výšky až 1 metru. Listy má střídavé, nedělené, velmi četné, úzké, obkopinaté, v řapík zúžené, záhy opadavé, horní listy čárkovité, přisedlé, celokrajné. Květy v latě, mnohoúborné, hroznovitě uspořádané. Úbory malé, o průměru 4 mm, terč nažloutle bílý, květní jazýčky bílé nebo načervenalé, pouze 1 mm dlouhé. Plodem je ochmýřená nažka. Kvete v červnu až říjnu.

Dnes se bohužel často považuje za plevel, objevuje se na polích, rumištích, podél cest. Její původní domovinou je Severní Amerika, což lze odvodit z latinského přívlastku. Z Kanady byla zavlečena do Evropy. První část latinského názvu je zase odvozena z řeckého slova cónyza, což lze přeložit jako blecha, rostlina se totiž používala k odpuzení hmyzu.

Hojně se využívá v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje silici, flavonoidy, třísloviny, cholin, pryskyřičné látky, vosky a další významné látky. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba conyzae canadensis, též Herba erigeroni, syn. Herba erigerontis).

Účinky

  • Rostlina podporuje přirozenou detoxikaci organismu.
  • Využívá se v urologické oblasti. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Podporuje látkovou výměnu a normální hladinu kyseliny močové.
  • Některé zdroje ji doporučují v rámci podpory bílých krvinek.
  • Využívá se na průdušky.
  • Přidává se do směsí pro podporu stavu kostí.
  • Přispívá k normálnímu stavu žil konečníku.

Formy a kontraindikace

Turanka se využívá jak samostatně, tak i ve směsích. Bývá kombinovaná s následujícími bylinkami: vřes, rdesno ptačí truskavec i ostatní rdesna, březový list, kořen jehlice trnité, oddenek pýru, kořen sarsaparilly.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat, poté přecedíme.

Nejsou známy žádné vážnější kontraindikace, ani nežádoucí účinky. Jako obvykle platí doporučení držet se doporučených dávek. Těhotné a kojící ženy by se měly o užívání poradit s lékařem. Malým dětem se samostatné podávání byliny zásadně nedoporučuje. Opatrnost je též nutná v případě kombinace s léky.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbáře léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Turan