Léčivé účinky rozchodnice růžové

Rhodiola rosea

Rozchodnice růžová neboli rhodiola je bohužel v poslední době méně známá než v minulosti, kdy byla srovnávána se zlatem. Ovšem to nemění nic na faktu, že bychom jí měli věnovat pozornost. Kvůli svým účinkům je řazena mezi tzv. adaptogeny neboli látky, které zvyšují odolnost organismu, ale přitom nemají negativní vedlejší účinky na náš organismus.

Rhodiola byla dříve ceněna více než ženšen, čínští císaři posílali své lidi do tibetských hor, aby jim přivezli „zlatý kořen.“ Přezdívka se nejspíše zrodila kvůli ceně byliny, jelikož jednu dobu se rovnala ceně zlata – za 100 g rozchodnice jste museli zaplatit 100 g zlata. Rostlině se též někdy přezdívá tibetský kořen.

Rodový název rhodiola vznikl z řeckého „rhodon,“ což se překládá jako růže a nejspíše to odkazuje na vůni růže, kterou ucítíte po rozřezání či rozdrcení kořene této byliny.

Léčivé účinky rozchodnice růžovéTato bylina se vyskytuje spíše ve vyšších oblastech Asie, Evropy, Severní Ameriky. V Česku je to jediný druh rozchodnice, který zde najdete, přičemž se řadí mezi kriticky ohrožené. Pro léčebné účely se proto musí záměrně pěstovat nebo dovážet. V lidovém léčitelství, čínské medicíně, homeopatii se dodnes používá nejčastěji právě kořen (Radix rhodiolae). Kromě toho se v některých oblastech užívá do salátů a při výrobě některých nápojů.

V Tibetu a Číně se o bylině vědělo již v antických dobách, přičemž se našly zmínky o tom, že se například podávala vojákům pro zmírnění únavy a posílení. Lidé ji konzumovali při špatné náladě, chronické vyčerpanosti, únavě a horské nemoci. Doporučoval ji užívat i řecký lékař Dioscorides (v té době ji nazýval rodia riza). Kořen sloužil jako prevence cévních a srdečních nemocí včetně infarktu. V Asii se rhodiola považovala za klíč k dlouhověkosti. Vikingové ji užívali pro fyzickou sílu, stejně tak jako Šerpové, kteří ji ocenili při cestách na nejvyšší vrcholy včetně Mount Everestu. Mongolští lékaři ji předepisovali při tuberkulóze a rakovině. Tradičně se podávala novomanželům, aby zajistila, že se jejich děti narodí zdraví.

Rhodiola účinky

  • Chrání organismus proti stresu. Zlepšuje a urychluje zotavování po těžkých nemocech a chirurgických zákrocích. Odstraňuje únavu a podrážděnost, stimuluje imunitní systém. Při chronické únavě je nutné užívat bylinu delší dobu (min. 2-3 měsíce), aby se pozitivní účinky mohly projevit.

„Vědecký výzkum z roku 2000 pozoroval 56 zdravých mladých lékařů po dobu jejich nočních služeb. Během studie se zjistilo, že podávání malé dávky rhodioly cca 170 mg výtažku po dobu 2 týdnu mělo kladný vliv na řadu sledovaných psychických funkcí – krátkodobou paměť, výkonnost a schopnost koncentrace, postřehy.“

  • Rozchodnice se doporučuje užívat při silné psychické zátěži, depresi, nespavosti, trémě, úzkosti a nervozitě. Předpokládá se, že podporuje zvyšování hladiny dopaminu a serotoninu.

„Klinická studie zaměřená na depresi sledovala 150 jedinců, kteří během jednoho měsíce užívali rhodiolu. Po uplynutí této doby u 2/3 zúčastněných došlo k úplnému vymizení symptomů deprese.“

„Jeden z největších výzkumů zaměřený na rozchodnici byl proveden v roce 2012 v Anglii, kdy byla výzkumu podrobena skupina lidí s větším stresem v práci. Během 4 týdnů užívali 2x denně 200 mg rhodioly a výsledkem bylo výrazné zmírnění únavy a zlepšení nálady.“

„Výzkum na univerzitě v Surrey se zaměřil na 80 pacientů trpících úzkostí, kteří po dobu 14 dní užívali 2x denně 200 mg rozchodnice. Ve srovnání s kontrolní skupinou došlo k výraznému zlepšení a zároveň nebyly zaznamenány vedlejší účinky.“

  • Rhodiola účinkyRhodiola zlepšuje paměť a tlumí psychogenní bolesti hlavy. V lidovém léčitelství se osvědčila proti parkinsonickému stresu.
  • Existuje již několik studií, jejichž výsledky podporují názor, že rostlina může korigovat hyperglykémii a zmírňovat diabetické komplikace.
  • Chrání jaterní parenchym a působí detoxikačně.
  • Mírně aktivizuje činnost štítné žlázy.
  • Je vhodná při únavě očí a pro ty, kteří často pracují u počítače.
  • Osvědčila se při řešení závislosti na tabáku a drogách.
  • Má kladný vliv na srdce a cévy.
  • Zlepšuje sluch, zvláště u lidí, vystavených hluku.
  • Doporučuje se jako doplněk chemoterapie a postupně se začíná mluvit i možných účincích rhodioly v prevenci vzniku rakoviny.
  • Je též vhodná pro sportovce nebo při těžké práci – dodává energii a podporuje výdrž. Již existují některé studie, které prokázaly, že rhodiola stimuluje produkci ATP (adenosintrifosfát), což se tradičně považuje za „univerzální buněčné platidlo,“ neboli zdroj energie.
  • Při delším užívání podporuje redukci nadbytečné váhy. Předpokládá se, že za to může látka rosavin, která stimuluje spalování přebytečného tuku.

Formy

Nejčastěji doporučovanou formou je tinktura, pro jejíž přípravu stačí 42% etanol nebo vodka. Šedesát gramů suchého, mletého kořene zalijeme vodkou na dobu 10 dní. Poté scedíme a užíváme. Obvyklé dávkování je 2 až 3 krát denně 20 až 25 kapek (většinou před jídlem), neměly bychom překročit maximální dávku 30 až 35 kapek.

Recept odvaru: čajovou lžičku drceného kořene zalijeme 1 l vody a vaříme cca 10 min. Odstavíme na 30 min a následně užíváme maximálně 3x denně.

Nežádoucí účinky

Toxicita byliny je zanedbatelná, ale je nutné dodržovat doporučené dávkování. Je vhodná i pro použití v geriatrii. Rhodiola by se neměla užívat nepřetržitě déle než 6 týdnů (je vhodné udělat pauzu). Podáváme ji zásadně samostatně nebo ve směsi tinktur s eleuterokokem nebo jinou adaptogenní drogou. Jelikož klasická medicína stále nepotvrdila účinky byliny, tak se tradičně nedoporučuje užívat během těhotenství a při kojení.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Rhodiola kapky

Rhodiola (rozchodnice)