Rhodiola účinky (rozchodnice růžová)

Rozchodnice růžová neboli rhodiola (Rhodiola rosea) je bohužel v poslední době méně známá než v minulosti, kdy byla srovnávána se zlatem. Ovšem to nemění nic na faktu, že bychom jí měli věnovat pozornost.

Byla dříve ceněna více než ženšen, čínští císaři posílali své lidi do tibetských hor, aby jim přivezli „zlatý kořen.“ Přezdívka se nejspíše zrodila kvůli ceně byliny, jelikož jednu dobu se rovnala ceně zlata – za 100 g rozchodnice jste museli zaplatit 100 g zlata. Rostlině se též někdy přezdívá tibetský kořen.

Rodový název rhodiola vznikl z řeckého „rhodon,“ což se překládá jako růže a nejspíše to odkazuje na vůni růže, kterou ucítíte po rozřezání či rozdrcení kořene.

Léčivé účinky rozchodnice růžovéTato bylina se vyskytuje spíše ve vyšších oblastech Asie, Evropy, Severní Ameriky. V Česku je to jediný druh rozchodnice, který zde najdete, přičemž se řadí mezi kriticky ohrožené. Musí se proto záměrně pěstovat nebo dovážet. V lidovém léčitelství, čínské medicíně, homeopatii se dodnes používá nejčastěji právě kořen (Radix rhodiolae). Kromě toho se v některých oblastech užívá do salátů a při výrobě některých nápojů.

V Tibetu a Číně se o bylině vědělo již v antických dobách, přičemž se našly zmínky o tom, že se například podávala vojákům pro podporu sil. Doporučoval ji užívat i řecký lékař Dioscorides (v té době ji nazýval rodia riza). Šerpové ji užívali při cestách na nejvyšší vrcholy včetně Mount Everestu.

Účinky

  • Řadí se mezi tzv. přírodní adaptogeny neboli látky, které přispívají k lepší adaptaci organismu na vnější podmínky. Přispívá k podpoře fyzické a psychické kondice. Doporučuje se při rekonvalescenci.
  • Podporuje psychickou kondici, dobrou náladu, kognitivní funkce, zdravý spánek (1).
  • Využívá se při stresu, dlouhodobé námaze (1). Podporuje energii, vitalitu. Užívá se sportovci.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Přispívá ke správné hladině cukru v krvi, kondici cév a srdce. Pozor: bylina mírně zvyšuje tlak.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastěji se užívá tinktura či odvar (2 šálky denně).

Odvar: čajovou lžičku drceného kořene zalijeme 1 l vody a vaříme cca 10 min. Odstavíme na 30 min.

V případě užívání rozumných dávek se rhodiola obecně považuje za bezpečnou. Pozor: rhodiola mírně zvyšuje tlak, takže je nutná obezřetnost v případě hypotenze. Bylina by se neměla užívat nepřetržitě déle než 6 týdnů (je vhodné udělat pauzu alespoň na týden). Podáváme ji zásadně samostatně nebo ve směsi tinktur s eleuterokokem nebo jiným přírodním adaptogenem. Jelikož klasická medicína stále nepotvrdila její účinky, tak se tradičně nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení, není vhodná pro děti.  Užívání je vhodné konzultovat s lékařem v případě užívání léků, jelikož je možná interakce s některými léky.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Rhodiola kapky

Rhodiola (rozchodnice)