Borůvky a zdraví

Borůvky léčivé účinkyVšem známé borůvky, na kterých si pravidelně každoročně s radostí pochutnáváme, rozhodně není nutné představovat. Patří k nejcennějšímu ovoci vůbec a často se řadí mezi tzv. „superpotraviny.“ Hojně se využívají především v kuchyni při přípravě nejrůznějších jídel a nápojů, vyrábí se z nich přírodní barvivo a své místo mají i v kosmetickém odvětví. Kromě vynikajících senzorických kvalit mají velký význam v oblasti zdraví.

V přírodní medicíně se využívají nejen plody (Fructus myrtilli), ale též i listy (Folium myrtilli) borůvkových keřů. Jsou známy mimořádnou koncentrací vitaminů (vitamín C, vitamíny skupiny B, provitamín A), minerálů (hořčík, draslík, železo, meď atd.) a jiných účinných látek (tříslovin, bioflavonoidů atd). Neobvyklou barvu plodů zapříčiňuje obsažený v nich anthocyanin, který se též podílí na významných účincích rostliny.

Účinky

  • Bylina podporuje imunitní systém. Po zředění s vodou lze též využít jako kloktadlo (krk, dutina ústní).
  • Borůvky se považují za jeden z nejbohatších zdrojů antioxidantů, takže přispívají k ochraně buněk před poškozením.
  • Listy podporují normální hladinu krevního cukru v krvi (1).
  • Rostlina přispívá k normálnímu stavu cév, hladině cholesterolu (2).
  • Podporuje zrak. Zajímavostí je fakt, že piloti RAF jedli před průzkumnými nočními lety borůvky pro podporu vidění. Silný odvar z listů lze též využít jako obklad na oči.
  • Čerstvá šťáva z plodů nebo odvar z listů slouží k natírání pokožky.
  • Borůvka podporuje normální funkci trávicí soustavy, obzvláště střev (vhodná i pro děti).
  • Podporuje normální stav močového měchýře.
  • Přispívá k normální paměti, podporuje koncentraci.

Formy + nežádoucí účinky

Určitě není nutné zmiňovat, že borůvku lze užívat při přípravě kompotů, džemů, šťáv, vín, sladkostí a pečiva. Borůvky je možné sušit nebo zmrazit.

Z listů připravujeme obyčejně klasicky připravovaný nálev. Plody se podávají přednostně v sušeném stavu, rozžvýkají se a sní. Můžeme ovšem používat i odvar nebo macerát.

Listy se často přidávají do směsí například s fazolovými lusky, natí jestřabiny lékařské, listem ořešáku vlašského, listem šalvěje, listem ostružiníku, natí truskavce nebo kořenem lopuchu.

Vedlejší účinky doposud nejsou známé, ovšem i tak je vhodné pamatovat na základní pravidlo – vše s mírou.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Borůvka

Borůvka tinktura

Borůvka sirup

Borůvka džem