Borůvky účinky
Všem známé borůvky, na kterých si pravidelně každoročně s radostí pochutnáváme, rozhodně není nutné představovat. Patří k nejcennějšímu ovoci vůbec a často se řadí mezi tzv. „superpotraviny.“ Hojně se využívají především v kuchyni při přípravě nejrůznějších jídel a nápojů, vyrábí se z nich přírodní barvivo a své místo mají i v kosmetickém odvětví. Kromě vynikajících senzorických kvalit mají velký význam v oblasti zdraví.
V přírodní medicíně se využívají nejen plody (Fructus myrtilli), ale též i listy (Folium myrtilli) borůvkových keřů. Jsou známy mimořádnou koncentrací vitaminů (vitamín C, vitamíny skupiny B, provitamín A), minerálů (hořčík, draslík, železo, meď atd.) a jiných účinných látek (tříslovin, bioflavonoidů atd). Neobvyklou barvu plodů zapříčiňuje obsažený v nich anthocyanin, který se též podílí na významných účincích rostliny.
Účinky
- Podporuje imunitní systém a působí antibakteriálně, přičemž bojuje i proti Escherichia coli a stafylokokům.
Doporučují se jak jako prevence, tak i již při nachlazení. Po zředění s vodou lze též využít jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině.
- Borůvky se považují za jeden z nejbohatších zdrojů antioxidantů, takže chrání buňky našeho těla před poškozením.
- Listy borůvky se velmi doporučují při cukrovce.
- Příznivě ovlivňují cévní stěny. Jsou vhodné při vysokém tlaku a podporují snižování LDL („špatného“) cholesterolu.
Americký výzkum z roku 2010 poukázal na snížení hladiny LDL cholesterolu o 27% po osmitýdenním užívání 50 gramů borůvek každý den. Významné snížení LDL cholesterolu byl zaznamenán i ve výzkumu z roku 2013, kdy účastníci užívali 75 g borůvek každý den v průběhu 3 týdnů.
Výzkum na univerzitě v Oklahomě z roku 2010 poukázal na snížení krevního tlaku u pacientů při užívání 50 gramů borůvek denně.
- Podporují regeneraci oční sítnice, zlepšují zrak.
Zajímavostí je fakt, že piloti RAF jedli před průzkumnými nočními lety borůvkový džem, jelikož se domnívali, že zlepšuje jejich vidění. Dnes tento fakt již prokázalo několik vědeckých výzkumů. Často se využívá i jako prevence očních nemocí. Silný odvar z listů při vnějším použití je dobrý jako obklad na zánět očí.
- Čerstvá šťáva z plodů nebo odvar z listů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky.
- Borůvka příznivě ovlivňuje i zdraví trávicí soustavy. Působí dezinfekčně a podporují zdraví střevní sliznice.
Plody se velmi doporučují při dětských průjmech. Proto je vždy dobré mít po ruce sušené borůvkové plody jako stálou součást domácí a cestovní lékárničky. K tomuto účelu je používáme bez cukru.
Odvar z plodů je velice účinný při zánětech tlustého střeva: 60 gramů sušených borůvek se zalije 1 litrem studené vody, přikryje a vaří 5 minut na mírném plameni. Pak se nechá 10 minut vyluhovat. Odvar se přefiltruje a plody se vylisují, obojí se smísí a znovu přefiltruje. Pije se po doušcích přes celý den. Stejně tak se mohou použít i čerstvé plody nebo šťáva z čerstvých plodů. Užívá se také po doušcích přes celý den. Obojí nejen uklidňuje zánět, ale i ničí bakterie.
- Borůvka pomáhá i při slabosti močového měchýře, kdy je velmi vhodný následující čaj z borůvkových listů
Recept: 15 gramů borůvkových listů se zalije 500 ml studené vody, přikryje se, nechá 5 minut vařit na velmi mírném ohni a pak se nechá 10 minut vyluhovat. Pije se natřikrát po šálku, vždy ráno, v poledne a později odpoledne, ale nikdy po sedmnácté hodině.
- Zlepšují paměť a podporují koncentraci, na což ji poukázalo několik vědeckých výzkumů.
Formy
Určitě není nutné zmiňovat, že borůvku lze užívat při přípravě kompotů, džemů, šťáv, vín, sladkostí a pečiva. Borůvky je možné sušit nebo zmrazit.
Z listů připravujeme obyčejně krátkodobě vařený odvar – cca 30 vteřin a dávkujeme jej po doušcích z termosky po celý den v celkovém množství asi půl litru. Plody se podávají přednostně v sušeném stavu, rozžvýkají se a sní. Můžeme ovšem používat i čaj nebo macerát.
Listy se často přidávají do směsí například s fazolovými lusky, natí jestřabiny lékařské, listem ořešáku vlašského, listem šalvěje, listem ostružiníku, natí truskavce nebo kořenem lopuchu.
Nežádoucí účinky
Vedlejší účinky nejsou známé, ovšem i tak je vhodné pamatovat na základní pravidlo – vše s mírou.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz,
ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: