Dračí krev účinky
Zlato amazonských pralesů
Pod názvem Dračí krev si většina z nás určitě představí něco magické a tajemného. Ve skutečnosti však řeč nepůjde o krvi nějakého bájného draka, nýbrž o míze ze stromu Croton lechleri, který roste hluboko v amazonských pralesích a většinou dorůstá do výšky deseti až dvaceti metrů.
Tajemný název Sangre de drago neboli dračí krev se zrodil jednak proto, že samotná míza, kterou strom vylučuje po svoji obranu a k hojení, se svým vzhledem podobá krvi, a jednak proto, že tvar semen připomíná draka.
Ovšem Croton lechleri není jediným stromem tohoto druhu, který poskytuje dračí krev. Získává se i ze stromů Dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari), Dračinec dračí (Dracaena draco), Daemonorops draco a některých dalších. Barva mízy se u každého z nich liší – od tmavě červené až po světle oranžovou. Faktem však zůstává, že naprostá většina dračí krve, která se alespoň v České republice dá zakoupit, pochází z jihoamerického Croton lechleri.
Sbírá se většinou za úsvitu a následně se suší nebo se konzervuje smícháním v poměru 760 g pryskyřice a 50 ml konzervantu. Využívá se nejen pro své léčivé účinky, ale i jako lak pro výrobu některých hudebních nástrojů či jako barvivo.
Španělský misionář Bernabé Coho, byl nejen knězem, ale též zkoumal přírodu i rostliny v oblasti Amazonie. Mimo jiné popsal pestré spektrum příznivých účinků Dračí krve na naše zdraví. Všiml si, že pro místní indiány má tato míza cenu zlata, používali jí doslova na všechny zdravotní potíže.
Dračí krve si lidé cenili již v antických dobách a dodnes je hojně využívaná v lidovém léčitelství a tradiční čínské medicíně. Podle ní harmonizuje energetickou dráhu obalu srdce (perikardu), tenkého a tlustého střeva. Rovněž má vliv na energetické dráhy sleziny, slinivky a žaludku. Nerovnováha v některých z těchto energetických drah se projevuje různými fyzickými i psychickými potížemi. Například bušením srdce, arytmií, bolestí v hrudi, bolestí žaludku, astmatem, bolestí hlavy, revmatickým onemocněním horních končetin, nespavostí, bolestí bederní páteře, bolestí zubů. Z psychických problémů se může jednat o podrážděnost, přílišnou upovídanost, noční můry, neklid.
Účinky
Zevní použití
- Dračí krev se především využívá pro svoje hojivé, regenerační a antiseptické účinky. Aplikuje se na bércové vředy, bradavice, ekzémy, na opary a další kožní potíže.
Vědecký výzkum z roku 2016, který vyšel v časopise „Journal of Traditional and Complementary Medicine,“ sledoval 60 pacientů ve věku od 14 let do 65 let. Závěrem byl fakt, že u těch, kdo na rány užíval právě dračí krev, došlo k rychlejšímu zahojení.
- Doporučuje se i jako přírodní analgetikum, tedy podporuje mírnění bolesti a prostředek, který podporuje neutralizaci hmyzího jedu (žihadlo, štípnutí klíštěte, pavouka, komára i o různý hmyz exotického původu).
- Dračí krev se používá při hemeroidech.
- Využívá se jako prostředek pro antiseptické vaginální koupele při výtocích, zánětech, plísních a svědění.
- Pomáhá na lupy a svědění v oblasti vlasové pokožky.
Vnitřní použití
- Dračí krev se někdy označuje jako přírodní antibiotikum, takže se využívá při chřipce, angíně, zánětech. Posiluje imunitní systém.
- Dále pomáhá při trávicích potížích – žaludečních a střevních obtížích, zánětech, žaludečních vředech. Podporuje regeneraci jaterní tkáně, poškozené infekcí a toxiny.
- Podporuje normalizaci hladiny glukózy v krvi.
- Tato pryskyřice má kladný vliv i při revmatických potížích. Příznivě působí na kvalitu kostí a kloubů, pomáhá při artritidě a artróze.
- Podporuje regeneraci buněk a chrání je před poškozením.
- Vhodné je také užití dračí krve při únavě a vyčerpání, kdy má schopnost dodat energii.
Formy
Dračí krev lze užívat jak vnitřně, tak i zevně. Ale při vnitřním užívání se doporučuje po 3 týdnech udělat týdenní přestávku. Využívá se i jako kloktadlo.
Nežádoucí účinky
Dračí krvi by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy i lidé se závažnými onemocněními ledvin a jater.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: