Chininovník (chinin účinky)

Chinin kůra účinky (Chininovník)Chininovník lékařský (Cinchona officinalis) je stálezelený strom, jehož domovinou je horský deštný prales na svazích Kordiller. Rod chininovníků má téměř 40 druhů a ve světě se pěstuje pět hybridních druhů, zejména v jihovýchodní Asii a v Indii.

Ačkoliv některé zdroje připisují objev účinků Jezuitům, tak bylo prokázáno, že kůru chinovníku používali jihoameričtí Indiáni již v předkolumbovských dobách. Což by mohlo vysvětlit i zvláštní název, který nejspíše vznikl ze slov quina nebo quina-quina, což znamená „posvátná kůra“. Žádná expedice do tropických krajin se bez něj neobešla. V té době se kůra ze stromu vyvažovala zlatem.

V minulosti byla chininová kůra vyvážena v obrovských množstvích do celého světa zejména z Peru, Bolívie a Ekvádoru. Nadměrná sklizeň související s velkou poptávkou vedla téměř k vyhubení divoce rostoucích stromů. Chinin byl z kůry poprvé izolován začátkem 19. století, jeho chemická struktura však byla odhalena až v roce 1951. V současnosti není hlavním zdrojem chininu chinovník lékařský, jak se obecně má za to, nýbrž blízce příbuzný druh Cinchona calisaya, jehož kůra obsahuje nejvyšší množství této látky. Druh pochází z východních svahů And v Peru a Bolívii. Obsah chininu a doprovodných alkaloidů (zejm. chinidin a cinchonidin) je u různých pěstovaných kultivarů tohoto druhu různý.

Chinin je používán i jako součást různých likérů a toniků. Obsah výskytu chininu v tonicích se pohybuje od 27,7 do 79,7 mg/l. Přidává se do vlasových a opalovacích olejů, šampónů, krémů, insekticidů. V gumárenském průmyslu se používá jako vulkanizační prostředek.

Účinky

  • Od roku 1749, kdy se své výsledky výzkumu zveřejnil francouzský lékař Jean-Baptiste de Sénac, se chinin používá pro podporu srdce.
  • Využívá se pro podporu zažívacích procesů.
  • Slouží i jako nespecifický posilující prostředek.
  • Chinin se vyskytuje zejména v přírodních kosmetických přípravcích, jako součást některých regeneračních krémů a šampónů, kde podporuje výživu vlasů.

Nežádoucí účinky

Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání a doporučené dávkování nesmí být překračováno! Rozhodně se nesmí užívat během těhotenství a kojení, je kontraindikována dětem. Při podávání byliny, ale i léků s obsahem chininu je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nevznikla přecitlivělost vůči chininu. Užívání byliny se doporučuje konzultovat s lékařem.

Formy

Chinová kůra se připravuje formou 10 až 12% odvaru a podává se v dávce 1-2 lžičky denně. V některých oblastech je též možné najít tinkturu (tinctura chinae) či železité víno Maltoferrochin.

Zmíněné produkty:

Chinin kůra

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Casopisroots, Epochaplus