Echinacea účinky (Třapatka nachová)

Třapatka nachová léčivé účinkyTřapatka nachová (Echinacea purpurea) má řadu synonym echinacea, rudbeckie, terčovka. Její domovinou jsou prérie Severní Ameriky, a patří proto k tradičním indiánským léčivkám. Postupně se o ní dozvěděli lidé v nejrůznějších částech světa a svou popularitu neztratila ani dnes.

Často se nyní pěstuje přímo na zahrádkách jako okrasná rostlina a je též významnou medonosnou rostlinou. Avšak hlavním odvětvím, kde se užívá dodnes je oblast zdraví. V některých zemích světa ji uznává i klasická medicína, v ostatních se užívá v homeopatii, čínské medicíně, ájurvédě a lidovém léčitelství.

Vedle této rostliny lze využívat i některé příbuzné druhy jako například třapatku úzkolistou (Echinácea angustifolia) a některé další, obyčejně kvetoucí žlutě. Jednotlivé druhy mají poněkud odlišné složení, ale podobný účinek.

Podle dosavadních výzkumů i praktických zkušeností se nejsilnější jeví kořen z rostliny (Radix echinacei), potom květ a nakonec list (Flos et Folium echinacei). Kořen se doporučuje přednostně sbírat na podzim, po odkvětu rostliny, květ a list během květu.

Název echinacea byl odvozen od slova echinos neboli ježek, což odkazuje na výrazný ježatý střed byliny. Rostlina byla též pojmenována na počest slavného švédského botanika Rudbecka – rudbeckie.

Účinky

  • Podporuje imunitu, bílé krvinky (1).
  • Přispívá k normálnímu stavu horních cest dýchacích.
  • Napomáhá správné funkci lymfatické soustavy.
  • Podporuje normální stav žil (žíly dolních končetin, žíly v oblasti konečníku, žíly v oblasti bérce). Využívá se jak vnitřně, tak i zevně.
  • Přispívá ke správné funkci ledvin a močových cest.
  • Podporuje normální trávení. Pozor: bylina má mírné projímavé účinky (opatrnost v případě průjmů).
  • Echinacea přispívá k podpoře stavu klidu a je vhodná při stresu, strachu (2).
  • Napomáhá zdraví pokožky (3).
  • Existují též spekulace o možných dalších účincích (4, 5).

Formy + nežádoucí účinky

Echinacea se často objevuje ve formě tradičně připravovaného nálevu (2-3 šálky denně, připravujeme vždy čerstvý). Můžeme užívat vnitřně či kloktat. Z kořenů se připravuje odvar. Existuje též sirup či tinktura. Přidává se též do směsí.

Třapatka se obecně považuje za bezpečnou bylinu. Nicméně jako obvykle se nedoporučuje překračovat dávkování. Neměla by se též podávat velmi malým dětem, těhotným a kojícím ženám. Některé zdroje nedoporučují bylinu pro dlouhodobé užívání, ovšem prozatím se nevyskytly důkazy, že by v rámci dlouhodobého podávání rozumných dávek objevily nějaké problémy. Při překročení doporučených dávek se mohou dostavit mírné zažívací potíže či vyrážka. Pozor: bylina může mít mírné projímavé účinky. Užívání je nutné konzultovat s lékařem při užívání léků u autoimunitních onemocnění.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Třapatka

Echinacea tinktura

Echinacea sirup

Echinacea semena