Třapatka nachová léčivé účinky (Echinacea)

Echinacea purpurea

Video Echinacea a její účinky

Třapatka nachová léčivé účinkyDomovinou třapatky nachové (echinacea, rudbeckie, terčovka) jsou prérie Severní Ameriky, a patří proto k tradičním indiánským léčivým rostlinám. Tamní obyvatelé ji používali na rány, hmyzí bodnutí či hadí uštknutí, proto se dříve také nazývala hadí kořen. Dále ji konzumovali při nejrůznějších bolestech a infekcích. Postupně se o ní dozvěděli lidé v nejrůznějších částech světa a svou popularitu neztratila ani dnes.

Často se nyní pěstuje přímo na zahrádkách jako okrasná rostlina a je též významnou medonosnou rostlinou. Avšak  hlavním odvětvím, kde se užívá dodnes je oblast zdraví. V některých zemích světa ji uznává i klasická medicína, v ostatních se užívá v homeopatii, čínské medicíně, ájurvédě a lidovém léčitelství.

Vedle této rostliny lze léčebně využívat i některé příbuzné druhy jako například třapatku úzkolistou (Echinácea angustifolia D. C.) a některé další, obyčejně kvetoucí žlutě. Jednotlivé druhy mají poněkud odlišné složení, ale stejný účinek.

Podle dosavadních výzkumů i praktických zkušeností se nejúčinnějším jeví kořen z rosliny (Radix echinacei), potom květ a nakonec list (Flos et Foliům echinacei). Kořen se doporučuje přednostně sbírat na podzim, po odkvětu rostliny, květ a list během květu.

Název echinacea byl odvozen od slova echinos neboli ježek, což odkazuje na výrazný ježatý střed byliny. Rostlina byla též pojmenována na počest slavného švédského botanika Rudbecka – rudbeckie.

Echinacea a její účinky

  • V lidovém léčitelství se používá na podporu imunity a jako přírodní antibiotikum. Léčitelé ji doporučují při katarech horních cest dýchacích, při chřipce i běžném nachlazení. Existují již oficiální vědecké studie, které potvrzují, že se třapatka podílí na podpoře přirozené obranyschopnosti a má kladný vliv na bílé krvinky.
  • Doporučuje se na různé záněty.
  • Využívá se při žilní nedostatečnosti – hemoroidech, křečových žilách, bércovém vředu. V těchto případech je nutné ji aplikovat vnitřně i zevně.
  • Podporuje tlumení bolesti.
  • Využívá se na lymfatické potíže. Má kladný efekt na čištění lymfy a krve.
  • Má kladný vliv na ledviny a močovou soustavu. V Německu je dokonce oficiálně uznána jako přírodní lék na urologické infekce.
  • Používá se jako laxativum při zácpách.
  • Je vhodná na rány a zranění. Doporučuje se na mastitidu, hnisání, růži.

Výzkumy a klinické zkoušky stále probíhají, ověřuje se i možnost jejího uplatnění při léčbě takových nemocí, jako jsou AIDS, nádory a leukémie.

Formy

Echinacea se často užívá ve formě čaje či se přidává do jiných směsí.

Recept na nálev: 1 čajová lžička kořene se zalije cca 250 ml vody a louhujeme cca 10 min. Častou denní dávkou jsou 2-3 šálky, přičemž jej lze nejen pít, ale i kloktat. Nálev by se měl vždy připravovat čerstvý.

Recept na odvar: 1 čajová lžička kořene se zalije cca 250 ml vody a vaříme cca 20 min. Dávkování je stejné, přičemž v některé zdroje uvádějí odvar jako silnější než nálev.

Existuje též sirup či tinktura z třapatky. Tinkturu lze užívat i zevně.

Recept na tinkturu: Rozdrcenou třapatku zalijeme 35-40% alkoholem a necháme stát 2-3 týdny. Následně scedíme a užíváme v dávce cca 20-30 kapek 2-3 denně.

Doporučuje se podávat buď preventivně, či hned od prvních příznaků choroby. Při užívání by se měly dělat přestávky (užívat tedy cca 10-14 dní a poté udělat na přibližně týden přestávku).

Kontraindikace

Ačkoliv se dodnes neprokázaly u třapatky žádné vedlejší účinky, stejně se nedoporučuje překračovat dávkování. Neměla by se též podávat velmi malým dětem a omezit její konzumaci by měly kojící a těhotné ženy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Třapatka

Echinacea tinktura

Sirup