Třapatka nachová léčivé účinky (Echinacea)
Echinacea purpurea
Domovinou třapatky nachové (echinacea, rudbeckie, terčovka) jsou prérie Severní Ameriky, a patří proto k tradičním indiánským léčivým rostlinám. Tamní obyvatelé ji používali na rány, hmyzí bodnutí či hadí uštknutí, proto se dříve také nazývala hadí kořen. Dále ji konzumovali při nejrůznějších bolestech a infekcích. Postupně se o ní dozvěděli lidé v nejrůznějších částech světa a svou popularitu neztratila ani dnes.
Často se nyní pěstuje přímo na zahrádkách jako okrasná rostlina a je též významnou medonosnou rostlinou. Avšak hlavním odvětvím, kde se užívá dodnes je oblast zdraví. V některých zemích světa ji uznává i klasická medicína, v ostatních se užívá v homeopatii, čínské medicíně, ájurvédě a lidovém léčitelství.
Vedle této rostliny lze léčebně využívat i některé příbuzné druhy jako například třapatku úzkolistou (Echinácea angustifolia D. C.) a některé další, obyčejně kvetoucí žlutě. Jednotlivé druhy mají poněkud odlišné složení, ale stejný účinek.
Podle dosavadních výzkumů i praktických zkušeností se nejúčinnějším jeví kořen z rosliny (Radix echinacei), potom květ a nakonec list (Flos et Foliům echinacei). Kořen se doporučuje přednostně sbírat na podzim, po odkvětu rostliny, květ a list během květu.
Název echinacea byl odvozen od slova echinos neboli ježek, což odkazuje na výrazný ježatý střed byliny. Rostlina byla též pojmenována na počest slavného švédského botanika Rudbecka – rudbeckie.
Echinacea a její účinky
- V lidovém léčitelství se používá na podporu imunity a jako přírodní antibiotikum. Léčitelé ji doporučují při katarech horních cest dýchacích, při chřipce i běžném nachlazení. Existují již oficiální vědecké studie, které potvrzují, že se třapatka podílí na podpoře přirozené obranyschopnosti a má kladný vliv na bílé krvinky.
- Doporučuje se na různé záněty.
- Využívá se při žilní nedostatečnosti – hemoroidech, křečových žilách, bércovém vředu. V těchto případech je nutné ji aplikovat vnitřně i zevně.
- Podporuje tlumení bolesti.
- Využívá se na lymfatické potíže. Má kladný efekt na čištění lymfy a krve.
- Má kladný vliv na ledviny a močovou soustavu. V Německu je dokonce oficiálně uznána jako přírodní lék na urologické infekce.
- Používá se jako laxativum při zácpách.
- Je vhodná na rány a zranění. Doporučuje se na mastitidu, hnisání, růži.
Výzkumy a klinické zkoušky stále probíhají, ověřuje se i možnost jejího uplatnění při léčbě takových nemocí, jako jsou AIDS, nádory a leukémie.
Formy
Echinacea se často užívá ve formě čaje či se přidává do jiných směsí.
Recept na nálev: 1 čajová lžička kořene se zalije cca 250 ml vody a louhujeme cca 10 min. Častou denní dávkou jsou 2-3 šálky, přičemž jej lze nejen pít, ale i kloktat. Nálev by se měl vždy připravovat čerstvý.
Recept na odvar: 1 čajová lžička kořene se zalije cca 250 ml vody a vaříme cca 20 min. Dávkování je stejné, přičemž v některé zdroje uvádějí odvar jako silnější než nálev.
Existuje též sirup či tinktura z třapatky. Tinkturu lze užívat i zevně.
Recept na tinkturu: Rozdrcenou třapatku zalijeme 35-40% alkoholem a necháme stát 2-3 týdny. Následně scedíme a užíváme v dávce cca 20-30 kapek 2-3 denně.
Doporučuje se podávat buď preventivně, či hned od prvních příznaků choroby. Při užívání by se měly dělat přestávky (užívat tedy cca 10-14 dní a poté udělat na přibližně týden přestávku).
Kontraindikace
Ačkoliv se dodnes neprokázaly u třapatky žádné vedlejší účinky, stejně se nedoporučuje překračovat dávkování. Neměla by se též podávat velmi malým dětem a omezit její konzumaci by měly kojící a těhotné ženy.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: