Měsíčková mast domácí recept

Měsíčková mast velmi účinně pomáhá při nejrůznějších kožních rankách, oděrkách, puchýřích, jizvách, hnisavých vřídcích, spáleninách, opařeninách, popraskaných bradavkách při kojení, podráždění, kousnutí hmyzem. Regeneruje pokožku, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Využívá se na ekzémy, křečové žíly, hemoroidy. Mast z měsíčku lékařského je vhodná i pro děti.

Měsíčková mast domácí recept

Pro přípravu masti budeme potřebovat kromě samotného měsíčku i masťový základ. Ten volíme dle vlastních preferencí – lze použít jak zvířecí tuk (např. vepřové sádlo), tak i včelí vosk s olejem, kterým může být olivový, lněný či slunečnicový. Též lze využít vazelínu. Níže uvádíme všechny tři recepty, takže si vybere určitě každý.

Do masti lze též přidat několik kapek esenciálního oleje např. z levandule, pomeranče či máty.

Měsíčková mast recept:

Mast z vazelíny

  • 50 g vazelíny
  • 10 g měsíčku lékařského
  • několik kapek esenciálního oleje – není povinné

Rozmělněné květy měsíčku smícháme s vazelínou a zahříváme na vodní lázni do varu. Poté za stálého míchání ještě pokračujeme zahřívat na menším ohni do stavu jednorodosti.

Následně směs ochladíme a necháme odstát do druhého dne, kdy ji opět zahřejeme na mírném ohni do stavu rozpuštění. Poté již mast scedíme a přelijeme do vhodné nádoby (nejlépe s víčkem).

Mast z včelího vosku a oleje

  • 200 ml panenského oleje (např. kvalitní za studena lisovaný olivový olej)
  • 40 g včelího vosku
  • 2 hrsti měsíčku lékařského
  • několik kapek esenciálního oleje – není povinné

Měsíček namočíme alespoň na dva týdny do oleje. Směs poté přecedíme a rozehřejeme na mírném ohni ve vodní lázni, aby se olej neškvařil.

Poté dáme vosk, a jakmile se rozpustí, můžeme přidat esenciální olej. Nádobu následně odstavíme z ohně a scedíme. Dále již stačí mast přelít do předpřipravených nádobek (nejlépe s víčkem), kde ji necháme ztuhnout.

Mast z vepřového sádla

  • 2 hrsti měsíčku lékařského
  • 250 g vepřového sádla

Sádlo rozpustíme ve vhodné nádobě (např. rendlík) ve vodní lázni na mírném ohni a přidáme měsíček. Sádlo musí bublat, nesmí se škvařit! Směs zamícháme a odstavíme. Necháme ji 24 hodin odstát.

Druhý den ji znovu zahřejeme tak, aby se sádlo opět rozpustilo. Následně již mast přecedíme a vlijeme do vhodné nádoby (nejlépe s víčkem).

Použití: mast nanášíme na postižené místo několikrát denně.

Skladování: masti připravené s využitím zvířecího tuku doporučujeme vždy skladovat v lednici. Ostatní typy lze uchovávat při pokojové teplotě.

Zdroje: ceskatelevize.cz

Zmíněné produkty:

Měsíček