Pakmín větší

Pakmín účinky (pakmín větší, moráč)Pakmín větší neboli moráč větší (Ammi majus) je jednoletá rostlina, dorůstající výšky kolem 1 metru. Za původní domovinu se považuje Středomoří. Potřebuje hodně tepla, proto roste na volných slunných prostranstvích, například na rumištích v okolí Prahy nebo Mělníka.

Plody rostliny (Fructus ammi majoris) se obvykle sbírají v době úplné zralosti (obyčejně na sklonku léta) a vzhledově připomínají kmín, což se odrazilo i v samotném názvu.

Rostlina si získala oblibu již ve starověkém Egyptě. Dodnes se využívá i při přípravě některých pokrmů (součást kořenící směsi na rožněná masa). Z rostliny se získává účinná látka Methoxsalen, která se využívá ve farmakologii.

Účinky

  • Furokumarin xanathotoxin, který je v rostlině obsažen, se využívá pro podporu normální pigmentace a normálního stavu pokožky.
  • Bylina se využívá pro podporu normálního stavu vlasů.
  • Podporuje zažívání.

Formy + nežádoucí účinky

Vnitřní užívání se doporučuje pouze pod dohledem lékaře.

Bylo zjištěno, že kontakt s touto rostlinou a následné vystavení se plnému slunečnímu záření může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci. To je zapříčiněno hlavně obsaženými furanokumariny.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostliny, 3. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Medicinal Plants Cultivation & Their Uses, H. Panda, Botanical Dermatology, McGovern, Thomas W; Barkley