Šípky a zdraví

Šípek účinky (šípkový čaj účinky, šípky a zdraví)Růže šípková (Rosa canina) je planě rostoucí keř, který může dosahovat výšky až 2,5 metru. Charakteristickými znaky jsou především bledě růžové květy, které se většinou objevují během června a července, a samozřejmě všem známé šípky (Fructus cynosbati) sbírané na přelomu září a října.

Rostlina se vyskytuje ve velké části Evropy a částečně i v Asii. Využívá se již po staletí. Zásoba šípků se našla v neolitickém sídlišti ve Velké Británii. O rostlině se zmiňovaly různé knihy včetně anglosaského herbáře z 11. století. Šípky sehrály významnou roli i během 2. světové války, kdy ve Velké Británii sloužili jako jeden z hlavních zdrojů vitamínu C.

Z plodů se vyrábí víno, džemy a marmelády, ovocné protlaky, ale i šípková zmrzlina. V severních státech se z nich připravují polévky a omáčky. Očištěné šípky se mohou napěchovat do skleniček a prosladit cukrem. Po nějaké době změknou a přidávají se do čaje. Lze je též konzervovat. V Anglii se používají k aromatizování tabáku.

Rostlina je základní podnožová růže pro kultivary zahradních růží. Její květy obsahují velké množství pylu. Hojně se využívá v kosmetickém odvětví. Dodnes se využívá v tradiční čínské, tibetské a indické medicíně, homeopatii a lidovém léčitelství.

Plody obsahují řadu významných látek – vitamíny (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A, K), minerály (vápník, železo, hořčík), cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny a mnohé další významné látky.

Účinky

  • Obsažený vitamín C podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Přispívá k normální funkci urogenitálního traktu.
  • Podporuje metabolismus.
  • Přispívá ke správné hladině cholesterolu a tlaku. Podporuje normální kondici cév. (1)
  • Podporuje trávení.
  • Přispívá k normálnímu stavu kloubů a kostí.
  • Využívá se jako podpůrný prostředek pro komfort v průběhu menstruace.
  • Přidává se do kosmetických přípravků, jelikož přispívá ke zdraví pokožky (2).
  • Objevují se již výzkumy zkoumající účinky šípků na rakovinné buňky.

Formy + nežádoucí účinky

Asi nejrozšířenější formou i nadále zůstává šípkový čaj (recept). Do směsí se většinou přidáváme drcené šípky. Zevně se využívá šípkový olej.

Recept: vyživující pleťová maska ze šípků: 1 lžíci čerstvých šípků (zbavených semínek a chloupků) a 1 lžičku tvarohu rozmixujeme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak umyjeme.

Šípkový čaj je vhodný i pro dlouhodobé podávání. Při užívání rozumných dávek nebyly zaznamenány větší nežádoucí účinky. V případě velkých dávek se může objevit nevolnost, těžkost v žaludku apod.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zmíněné produkty:

Šípek

Šípkový sirup