Šípek a zdraví
Rosa canina
Růže šípková je planě rostoucí keř, který může dosahovat výšky až 2,5 metru. Charakteristickými znaky jsou především bledě růžové květy, které se většinou objevují během června a července, a samozřejmě všem známé šípky (Fructus cynosbati) sbírané na přelomu září a října.
Rostlina se vyskytuje ve velké části Evropy a částečně i v Asii. Latinský název lze přeložit jako „psí růže,“ nejspíše proto, že se šípky používali při léčbě vztekliny.
Ze šípků se vyrábí víno, džemy a marmelády, ovocné protlaky. V severních státech se připravují polévky a omáčky. Očištěné šípky se mohou napěchovat do skleniček a prosladit cukrem. Po nějaké době změknou a přidávají se do čaje. Šípky můžeme také konzervovat medem. V Anglii se používají k aromatizování tabáku. Růže šípková je též základní podnožová růže pro kultivary zahradních růží. Její květy obsahují velké množství pylu. Často se též používá v kosmetickém odvětví.
Růže byla oblíbená a hojně užívána napříč celou historií. Zásoba šípků se například našla v neolitickém sídlišti ve Velké Británii. O rostlině se zmiňovaly různé knihy včetně anglosaského herbáře z 11. století. Domorodí obyvatelé Severní Ameriky užívali růži nejen při léčení, ale také při obřadech a jako potravu. Kromě nejrůznějších džemů a nápojů existuje dokonce šípková zmrzlina, kterou připravovali Eskymáci kmene Inupiat. Šípky sehrály významnou roli i během 2. světové války, kdy ve Velké Británii sloužili jako jeden z hlavních zdrojů vitamínu C.
Bylina se dodnes používá v tradiční čínské, tibetské a indické medicíně, homeopatii a lidovém léčitelství.
Šípky jsou především známé vysokým obsahem vitamínu C, jehož množství však klesá při jejich usušení. Dále obsahují vitamíny skupiny B, vitamín A, K vápník, železo, hořčík, cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny a mnohé další významné látky.
Účinky:
- Šípkový čaj se obvykle podává jako posilující prostředek při nejrůznějších infekcích. Obsažený vitamín C podporuje přirozenou obranyschopnost.
- Bylinka podporuje celkový metabolismus a má protizánětlivé účinky.
- Močopudné účinky se používají při zánětech v oblasti urogenitálního traktu, ledvinových a močových kamenech.
- Šípek podporuje snižování špatného cholesterolu (LDL) a vysokého krevního tlaku. To bylo podpořeno švédským výzkumem, který sledoval pacienty užívající každodenně šípkový roztok po dobu 6 měsíců. Výsledkem byl výrazný pokles hladiny cholesterolu a došlo i ke snížení krevního tlaku.
- Používá se jako podpůrný prostředek při ateroskleróze, zpevňuje cévní stěny a používá se na křečové žíly.
- Doporučuje se na žaludeční potíže, žlučové kameny, zácpu. V Asii se používá v boji proti některým parazitům.
- Podporuje zdraví kloubů a kostí. Německá studie z Berlína potvrdila, že šípky pozitivně ovlivňují revmatoidní artritidu.
- Využívá se na revmatické obtíže.
- V lidovém léčitelství se používá při silné menstruaci.
- Šípky působí blahodárně i na naši pokožku.
- Objevují se již výzkumy zkoumající účinky šípků na rakovinné buňky.
Formy
Asi nejrozšířenější formou i nadále zůstává šípkový čaj.
Recept: celé šípky povaříme několik minut ve vodě, v poměru od 1:4 do 1:6 a ponecháme několik hodin vyluhovat. První výluh by byl slabý, proto vřelým slabým šípkovým čajem spaříme vřes, lipový květ či mateřídoušku. Výbornou kvalitu mají druhý a třetí odvar, čtvrtý můžeme opět posílit či nastavit některou z uvedených drog.
Drcené šípky vaříme asi 10 minut a vyluhujeme do vychladnutí na pitnou teplotu. V tomto případě filtrujeme čaj přes husté pláténko, abychom zabránili průniku nepříjemných chloupků do nápoje. Dávkování čaje, který je na přechodu mezi čajem potravinářským a léčivým, nebývá předepsáno, ale i zde platí Kneippovo „všeho s mírou a dobrého pomalu“.
Do směsí se většinou přidávají drcené šípky.
Při ledvinovém písku, ledvinových a močových kamenech pomáhá čaj plodů bez semen. Užívá se 1 polévková lžíce na šálek čaje, která se nechá krátce povařit, přecedí se a pije 3x denně. Naproti tomu čaj pouze z okvětních lístků pomáhá při žaludečních křečích.
Šípkový likér posiluje po všech stránkách starší osoby: Litr plodů a 500 gramů bílého cukru necháme ve 3 litrech žitné 8 dnů na teplém místě vyluhovat a pak přecedíme. Pijeme 1 skleničku denně, před jídlem.
Poněkud jiný je další šípkový likér: Litr rozmačkaných šípků přelijeme litrem alkoholu a necháme 14 dnů stát v teple. Pak přefiltrujeme a doplníme cukerným sirupem z 500 gramů cukru a 1,5 litru vody. Pijeme rovněž 1 skleničku denně.
Recept: vyživující pleťová maska ze šípků: 1 lžíci čerstvých šípků (zbavených semínek a chloupků) a 1 lžičku tvarohu rozmixujeme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak umyjeme.
Nežádoucí účinky
Šípkový čaj je vhodný i pro dlouhodobé podávání, předpokládané nežádoucí účinky se neprokázaly.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: