Šípkový čaj recept

Video přípravy

Příprava šípkového čajePodzimní sychravé počasí již o sobě postupně dává znát a my bychom měli začít přemýšlet o tom, jak podpořit naší imunitu a posílit organismus. I v tomto ohledu se o nás příroda již postarala a vše zařídila. Venku totiž právě nyní najdeme celou řadu keřů se šípky, které nám pomohou tento úkol hravě vyřešit. Tyto červené všem známé plody obsahují vysoké množství vitamínu C, ale i vitamíny skupiny B, vitamín P a K, minerály jako je draslík, vápník, železo a další významné látky. To je předurčuje k celé řadě významných účinků, především k podpoře naší imunity. Jsou vhodné během nachlazení a chřipky, ale i jako jejich prevence. Příznivě ovlivňují metabolismus, trávení, krvetvorbu a podporují celkovou detoxikaci. Působí proti únavě a celkově osvěžují. Šípkový čaj je ovšem vhodný nejen během tohoto období, ale i v průběhu celého roku. Takže na nic nečekejme a pojďme si ho připravit…

Příprava šípkového čaje

Pokud šípky sbíráte sami, tak jen připomínáme, že je vhodné se vyhnout keřům u silnic či v místech chemického posypu. Existuje celá řada různých postupů přípravy, takže si určitě každý vybere:

Recept č. 1

Suroviny:

  • 2 polévkové lžíce drti ze sušených nebo čerstvých šípků (cca 10 g šípků)
  • 500 ml studené vody

Příprava:

Šípky nejdříve roztloukáme v hmoždíři. Dvě polévkové lžíce drti zalijeme půl litem studené vody. Takto necháme vše odstát cca půl hodiny. Po uplynutí této doby směs uvedeme k varu, který má trvat asi dvě minuty. Následně čaj necháme cca 15 min odstát, poté se může hotový nápoj podávat.

Existuje též možnost přelít drcené šípky hned vroucí vodou, poté asi dvě minuty vařit. Tento vývar je však nutné nechat odstát déle.

Výsledek pečlivě scedíme přes husté sítko, aby se do čaje nedostaly jemné chloupky, které plody šípků obsahují.

Recept č. 2

Šípky dáme do vody a zahříváme do cca 70°C. Poté nápoj přelijeme do termosky a necháme takto přes noc. Ráno je čaj připraven k užívání. V tomto případě se v čaji zachovává maximum významných látek. Čaj chutná jak teplý, tak i studený.

Recept č. 3

Někteří preferují vařit šípkový čaj přímo s chloupky, takže je nutné použít přímo celé šípky. V takovém případě je namočíme do vody 24 hodin dopředu a teprve poté se krátce povaří. Následně necháme nápoj odstát alespoň půl hodiny. Tento způsob je výhodný i v tom, že jednou již uvařené šípky se mohou znovu přelít studenou vodou a znovu povařit, neboť živin v nich ještě zůstalo dost. A cezení je samozřejmě nesrovnatelně jednodušší.

Dávkování: Šípkový čaj lze popíjet i jako čaj pro běžné popíjení, přičemž většinou se hovoří o dávkách 2-3 šálky denně. Nápoj lze přisladit medem dle chuti.

Přejeme Vám hodně zdraví!

Zdroje: jaktak.cz

Zmíněné produkty:

Šípek