Jitrocelový čaj

Jitrocelový čaj (jitrocelový čaj recept)Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá vysoká bylina, která se řadí do stejnojmenné čeledi – jitrocelovité (Plantaginaceae). Má charakteristickou růžici přízemních kopinatých listů a několik stvolů. Malé žlutobílé květy tvoří válcovitý klásek.

Hojně se vyskytuje na polích, u cest či na loukách. Rostlina není náročná na pěstování.

Jitrocel se využívá v kuchyni (saláty, polévky apod.), používá se i jako krmivo. Získal si též oblibu v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje třísloviny, pektiny, flavonoidy, sliz, enzymy, saponiny, vitamíny, minerály a další významné látky. Jitrocelový čaj podporuje zdraví dýchacích cest, imunitu, optimální trávení, metabolismus.

Nejčastěji se využívá list (Folium plantaginis), z něj připravujeme jitrocelový čaj. Má příjemné bylinkové aroma a chuť. Můžeme použít jak sušenou, tak i čerstvou rostlinu. Pakliže nemáme čas, tak vhodnou volbou je porcovaný čaj (nálevové sáčky).

Suroviny:

  • 1 lžička byliny (či 1 nálevový sáček)
  • 250 ml vody

Příprava:

Jitrocel dáme do šálku a zalijeme horkou vodou. Necháme přikryté cca 5-10 minut louhovat, poté přecedíme přes čajové sítko. Nálev se doporučuje připravovat čerstvý.

Příprava za studena:

Jitrocel zalijeme převařenou teplou vodou (do 70°C). Necháme takto stát přes noc. Přecedíme přes čajové sítko a můžeme trochu přihřát.

Nejčastěji se užívají 2-3 šálky denně, čaj se pije po doušcích. Neobsahuje kofein, takže se může užívat i odpoledne či večer. Samozřejmě jej můžeme dochutit citronem, osladit medem nebo stévii.

Nálev je též možné použít jako obklad, na výplachy, omývání či jej přidat do koupele.

Upozornění: Při užívání dbáme na doporučené dávkování.

Konzumace velkých dávek může vést k různým trávicím obtížím (např. nevolnost, nadýmání…). Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě problémů se srážlivostí krve, gastritidy a těžších onemocnění. To samé doporučení platí v případě užívání předepsaných léků (interakce), v období těhotenství a kojení.

Podrobněji o účincích

Zmíněné produkty:

Jitrocel list

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, Zahrada: přírodní, okrasná, užitková, Prath-Krejčová Ilona, Zdraví z boží lékárny, Maria Treben