Yerba Maté účinky

Čaj Yerba maté účinkyCesmína paraguajská (Ilex paraguiensis st. Hill.), známá též jako maté, je asi desetimetrový strom planě rostoucí v povodí řek Paraguay a Páraná. Hojně se též pěstuje po celé Jižní Americe, přičemž pěstitelé se někdy nazývají „yerbateros“. Do České republiky se samozřejmě musí dovážet.

Jedná se o prastarou jihoamerickou čarodějnou bylinou, která nemohla chybět při většině indiánských magických obřadů. Často se jí přezdívá „Dar bohů,“ což se vztahuje k pověsti, kdy jeden amazonský kmen zachránil bohyně od útoku jaguára. Za to byl obdarován právě touto rostlinou. Název „yerba“ ve španělštině znamená „bylinka.“

Předmětem sběru je především list, ale také drobné větvičky (Folium et Herba ilexis), které se používají pro přípravu tradičního stejnojmenného nápoje jihoamerických obyvatel. Ten má příjemnou kouřovou vůni a lehce „uzenou“ chuť, což je dáno specifickým způsobem výroby. Při sklizni se ulamují hned celé větve a protahují se ohněm ze dřeva. Při teplotě 240 až 360 °C se inaktivují enzymy a neprobíhá fermentace listů. Ty pak zůstávají zelené a suší se po dobu 24 až 36 hodin. Nakonec se zpracují na hrubou drť a naplní do sáčků a kartónových krabic.

Nápoj by se měl dle tradičního způsobu podávat v nádobě z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, které se říká buď maté nebo kalabasa. Kalabasa pro osobní použití je relativně malá, přibližně o obsahu 1–2 dl. Větší kalabasy jsou vhodné pro skupinové pití, což se považuje za znak důvěry a přátelství. Při pití se používá bambusové brčko nebo kovová slámka – bombilla, která je na dolním konci proděravělá a funguje tak jako slámka a sítko zároveň. Materiál, tvar i zpracování kalabasy a bombilly jsou předmětem osobní preference a vztahu. Jihoameričané pijí maté s limonádou, džusem nebo například pražené. Pití maté je nejrozšířenější a nejoblíbenější v Uruguayi a Argentině. Přesto ho na nápojovém lístku téměř nikde nenajdete. Každá restaurace či čerpací stanice zato nabízí horkou vodu pro přípravu maté ve vlastní kalabase.

Rostlina obsahuje kofein (v souvislosti s maté se označuje jako matein), minerální látky, vitamíny a antioxidanty.

Účinky

  • Obsažený kofein podporuje energii, koncentraci, fyzickou a psychickou kondici.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci.
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá k normální látkové výměně.
  • Podporuje zdraví cévní soustavy (1, 2).

Nežádoucí účinky

Jelikož rostlina obsahuje kofein, tak se většinou nedoporučuje pít před spaním. Jako u každé bylinky, tak i zde platí pravidlo rozumného dávkování. Není vhodná pro dlouhodobé užívání – je nutné dělat pauzy.

Opatrnost je nutná v případě užívání léků, během těhotenství a kojení. Nepodává se malým dětem.

Formy

Vhodnou formou užívání je krátkodobě vyluhovaný nálev, přičemž někteří preferují teplý nápoj, jiní zase studený. V Jižní Americe se podává zásadně neslazený. S ohledem na specifické působení byliny, podáváme maté zpravidla samostatně.

Zmíněné produkty:

Yerba Mate

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich