Mateřídouška účinky
Thymus serpyllum
Mateřídouška úzkolistá je nízká plazivá bylinka vyskytující se především na slunečných místech – stráních, kolem pěšinek, v některých světlých lesích a na lukách.
V antických dobách se pro své účinky nazývala božskou rostlinou. Zmiňují se o ní i Avicena či Teofrast. V té době se hojně využívala na nejrůznější záněty, byla podávána pro regulaci menstruace a vylučování. Doporučovala se při potratech a pro normální porod. Měla kladný vliv na organismus jako celek.
Domovinou byliny byla nejspíše oblast Středozemí, odkud se rozšířila do jiných zemí. Dnes se vyskytuje prakticky po celé Evropě, v Asii a severní Africe.
Mnozí se často ztrácejí v otázce, zda je mezi mateřídouškou a tymiánem nějaký rozdíl. V tomto článku se věnujeme mateřídoušce úzkolisté s latinským názvem Thymus serpyllum, ovšem existuje též Thymus vulgaris, což je tymián obecný neboli mateřídouška obecná. Latinský název rostliny Thymus odráží název celého rodu, takže logicky z toho odvodíme, že mateřídouška a tymián patří do stejného rodu a jsou tedy příbuzní. Kromě některých rozdílů v jejich vzhledu, se tymián mnohem častěji užívá spíše jako koření, mateřídouška zase více jako léčivka. Ovšem obě rostliny mají významné účinky na náš organismus, a proto se obě užívají v lidovém léčitelství.
Mateřídouška a zdraví
- Mateřídouška se pro své antiseptické a dezinfekční působení často používá na nejrůznější záněty. Je oblíbenou součástí kloktadel a výplachových prostředků a může být použita i na obklady.
- Ve formě lihovodného roztoku má široce působící antimikrobiální spektrum, jak na bakterie grampozitivní, například streptokoky a stafylokoky, tak na bakterie gramnegativní, například salmonelly.
- Lze ji aplikovat i při dyspeptických potížích, vzniklých při nedostatečné sekreci žaludečních šťáv.
Opatka Hildegarda von Bingen doporučovala mateřídoušku jako léčivku proti malomocenství, obrně a onemocnění nervů. Dále o ní píše:
„Kdo ráno vypije šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, pocítí rychle jeho blahodárné účinky: duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku, nedostaví se ranní kašel a nastane všeobecný pocit blaha. Zhotoví-li se polštářek ze sušených rostlinek, mateřídoušky, řebříčku, heřmánku, nasbíraných za slunečného dne, a současně se pije z těchto bylinek čaj, pomáhá to při neuralgii trojklanného nervu. Přidá-li se k tomu křečovité stahování, použije se ještě polštářek se suchou plavuní.“
Bylina se často doporučuje zevně i vnitřně při křečích v žaludku a břiše, při menstruaci. V těchto případech je vhodné denně vypít dva šálky čaje a zevně přikládat polštářek z bylinek. Je též vhodný při opuchlinách a pohmožděninách. Zahřejeme jej většinou na suché pánvi a následně přiložíme na problematické místo. POZOR – polštářek by měl být teplý nikoliv horký! Polštářek jednoduše připravíme tak, že do připraveného povlaku z bavlny či plátěného pytlíčku přidáme byliny a sešijeme.
- Při nemocích dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem starým osvědčeným prostředkem. Čaj z těchto dvou bylinek spolu s citrónem je vhodný při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Měl by se připravovat vždy čerstvý 4-5x denně. Účinkuje bezpečně i při nebezpečí zápalu plic, tehdy se má pít každou hodinu po doušcích.
- Svými tříslovinami a dezinfekčním působením účinně přispívá k řešení průjmů nejrůznějšího původu, včetně těch infekčních.
- Používá se na dezinfekci močových cest. V tomto případě se doporučuje podávat lihovodný roztok mateřídoušky ve směsi s vřesem a rdesnem ptačím – truskavcem.
„Tinktura z mateřídoušky se používá na vtírání k posílení údů u slabě vyvinutých dětí, i nemocní na sklerózu multiplex by měli užívat tyto masáže. Mnohé rodiny by byly ušetřeny mnohých trápení, kdyby své nemocné dítě včas léčily mateřídouškou, ať již pitím čaje nebo užíváním koupelí. Mnoho nepokojných a nervózních dětí mělo po koupeli opět zdravý spánek. Ale i dospělí lidé nervově podráždění nebo deprimovaní se po takových koupelích v krátkém čase cítí zdrávi.“
Zdraví z boží lékárny, Marie Treben
Čaj z mateřídoušky doporučovala Marie Treben i na alkoholismus: Plnou hrst bylin zalijeme 1 litrem vřelé vody, přikryjeme a necháme dvě minuty vyluhovat. Čaj zalijeme do termosky a podáváme 1 polévkovou lžíci každou čtvrthodinu. Mohou se dostavit nevolnost, zvracení, silné močení, pocení, provázené chutí a žízní. Na začátku se mohou opakovat recidivy, později, když se kúra opakuje, se vracejí zřídkakdy.
Sirup z mateřídoušky je vhodný při prochladnutí a epilepsii. Měl by se užívat před jídlem.
Recept:
„Na slunci nasbíranou nať a květy při ukládání do sklenice mírně navlhčíme namočenou rukou. Vrstvy zasypeme přírodním cukrem a silně stlačíme. Celé necháme stát asi tři týdny na slunečném místě. Stonky a květy jsou po scezení prosycené cukrem, proto je propláchneme trochou vody a tu přilijeme do sirupu. Potom tekutinu na slabém ohni odpařujeme, nesmí se však při tom vařit. Sirup nesmí být řídký ani hustý, proto ho necháme jednou či dvakrát na zkoušku vychladnout.“
Recept přípravy tinktury:
„V poledne při slunci nasbírané bylinky naplníme volně do láhve až po hrdlo a zalejeme 38-40% alkoholem. Necháme stát 14 dní na slunci.“
Olej z mateřídoušky se používá při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze, chřadnutí svalů, při revmatismu a podvrtnutí.
Recept na olej:
„V poledne nasbírané bylinky naplníme volně do láhve a zalijeme za studena lisovaným olivovým olejem. Olej má být na dva prsty nad bylinkami. Necháme stát 14 dní na slunci nebo v blízkosti kamen.
Nežádoucí účinky
Mateřídouška poskytuje nálev neobyčejně příjemné vůně a chuti, takže bývá někdy podávána neúměrně dlouho, což její účinnost snižuje a vede k narušování sliznic. V terapeutických dávkách je vhodná pro děti a také pro těhotné a kojící ženy.
UPOZORNĚNÍ: v žádném případě by se neměly nápoje z mateřídoušky podávat hned po vyzvednutí z chladničky, u dětí to může vyvolat řadu komplikací!
Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča Josef, A., bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: