Mateří kašička účinky

Mateří kašička účinkyMateří kašičku již od pradávna obestírá řada mýtů a pověr. Jedná se o včelí produkt (produkována hltanovými žlázami mladých včel), jehož konzistence připomíná homogenní smetanovou až želatinovou kašičku bílé až nažloutlé barvy. Má charakteristickou fenolickou vůni a kyselo až nahořklo-kyselou chuť. Včely mateří kašičku využívají ke krmení larev a včelí královny.

Hojně se využívala již ve starověkém Egyptě a Římě. Dnes se přidává do kosmetických přípravků a získala si oblibu v lidovém léčitelství. Obsahuje řadu významných látek včetně bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Velkou popularitu si v posledních letech získala hlavně poté, co ji s úspěchem užíval papež Pius XII.

Účinky

  • Podporuje výkonnost a imunitu, vitalitu.
  • Přispívá k hormonální rovnováze.
  • Podporuje paměť a koncentraci.
  • Přispívá ke komfortu v období menopauzy (1).
  • Podporuje zdraví a kvalitu pleti.
  • Přispívá k normální hladině cholesterolu (2).
  • Podporuje zdraví dýchacích cest.
  • Přispívá k normálnímu trávení.

Formy + nežádoucí účinky

Mateří kašička se zpravidla užívá v čisté formě, ve formě tablet nebo lyofilizovaného prášku. Obvyklá bývá i v medu a jeho kombinacích. Dalším hojným způsobem užití je pak forma mastí, krémů a tekutin.

Doporučuje se většinou užívat jednou denně, ideálně ráno nalačno, přibližně 20 minut před jídlem. Doporučená doba užívání jsou pak 2 až 4 týdny. Kúru s mateří kašičkou lze opakovat po 2 až 3 měsících.

Mateří kašička nesnáší styk s kovy, takže ji nelze nabírat kovovou lžičkou. Škodí jí sluneční světlo, teplo, kyslík a nečistoty. Po pracném získání se proto ihned konzervuje. Skladuje se nejlépe v chladném a tmavém prostředí ledničky při teplotě 3-5°C. Za těchto podmínek vydrží v čisté formě maximálně půl roku, v medu a v lyofilizované formě pak v lednici vydrží i 1 rok. Trvanlivost mateří kašičky lze prodloužit zamrazením při ideálních teplotách -15 až -20 stupňů, v mrazáku pak vydrží 2 roky. Po rozmrazení ji už znovu nezmrazujte.

Jako obvykle doporučujeme v rámci užívání držet se rozumných dávek. Mateří kašička není vhodná v případě alergie na včelí produkty.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Pleva, Healthline