Chmel léčivé účinky
Chmel otáčivý (Humulus lupulus) určitě není nutné přestavovat. Jedná se o planě rostoucí popínavou rostlinu, která se vyskytuje téměř po celé Evropě. Kolem své opory se ovíjí vždy ve směru hodinových ručiček a na místech hojnějšího přirozeného výskytu se zakládají chmelnice.
V pivovarnictví se z rostliny používají pouze samičí, neoplodněné rostliny, jelikož opylení se snižuje kvalitu chmele na výrobu piva. Největšího rozmachu v pěstování této rostliny bylo v Česku dosaženo v období Karla IV.
Ovšem bylina má význam i v dalších odvětvích. Například v kuchyni se využívá již z antických dob, kdy se často jedla i v syrovém stavu. Dnes se mladé výhonky a listy v některých oblastech vaří i jako zelenina podobná chřestu. Má význam ve farmaceutickém a kosmetickém odvětví. A určitě nesmíme zapomínat na to, že příznivě působí i na naše zdraví.
Pro tyto účely se využívá samicí plodní šištice a chmelové žlázky (Strobilus et Glandulae humuli lupuli), přičemž účinné jsou i planě rostoucí rostliny. Působí možná méně razantně, ale zato spolehlivě. Sběr probíhá na přelomu srpna a září.
Rostlina obsahuje pryskyřice (alfa hořké kyseliny – humulon a beta hořké kyseliny lupulon), které ovlivňují její chuť a vůni. Dalšími významnými látkami jsou silice s terpenoidy, které mají konzervační účinky, flavonoidy, hořčiny, třísloviny, vosky, fytosteroly, cholin…
Účinky
- Toho, že chmel má uklidňující účinky, si lidé všimli již před časem. Mnozí totiž zpozorovali, že pracovníci na chmelových plantážích usínali častěji než zaměstnanci na jiných stanovištích. Jelikož jejich práce nebyla extrémně fyzicky náročná, tak tento fenomén byl připisován právě této rostlině. Dnes již byly tyto účinky potvrzeny hned několika vědeckými výzkumy. Bylina se často přidává do bylinných směsí proti stresu, je vhodná při úzkosti, neurotickém neklidu a při poruchách spánku.
- Obsažené hořčiny podporují trávení a odstraňují některé trávicí obtíže (nadýmání, nechutenství apod.)
- Působí desinfekčně a antiseptický, uplatňuje se proto často v kloktadlech a v jiných přípravcích s antiseptickým posláním.
- Chmelové extrakty mají omlazující účinek na pleť, přidávají se do krémů, pleťových masek a konec konců se pivní koupele staly hitem wellness zařízení. Chmel je obsažen i v různých pivních šamponech, které zvyšují lesk vlasů a omezují jejich lámavost. Silným chmelovým odvarem ze šištic je vhodné omývat vlasy, což již praktikovaly ženy a dívky v dávných dobách. Omývání pivem se většinou nedoporučuje, jelikož obsažený v nápoji alkohol nemusí svědčit suchým vlasům.
Formy
Chmel nejlépe kombinujeme s jinými bylinkami do bylinných směsí.
Lze jej užívat i ve formě tinktury, kterou nejčastěji dávkujeme 3x denně 30 kapek. Z chmelových šištic můžeme připravit nálev nebo macerát. Maximální jednotlivá dávka by neměla překročit 10 g a maximální denní dávka 15 g. Běžná dávka činí 3 až 5 g, podle potřeby ji užíváme vícekrát denně. U čerstvé rostliny volíme opatrnější dávkování.
Chmel je vhodný i při aromaterapii a pro inhalace. Lze jej aplikovat např. ve formě polštářku pro dobrý spánek a uklidnění.
Nežádoucí účinky
Rostlina není vhodná pro příliš dlouhé užívání, takže většinou po 3 měsících je vhodné udělat pauzu. Chmel zároveň patří k alergotropním rostlinám, a proto může při podávání vyvolat alergickou reakci, obzvláště při požití větších dávek. Spíše se tedy užívá v kombinaci s jinými bylinami. Nedoporučuje se užívat během těhotenství.
Recepty
Bylinkový čaj pro nespavce
Potřebujeme: 1 lžičku chmelových šišek, půl lžičky meduňky, půl lžičky kořene kozlíku, 1,5 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme vroucí vodou, vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a asi 20 minut před plánovaným ulehnutím vypijeme.
Chmelové mléko na dobrou noc
Potřebujeme: 1 dl mléka (můžeme použít i rostlinné – ovesné, sójové či rýžové), půl lžičky chmelových šištic, půl lžičky medu, špetku skořice
Postup: Šištice zalijeme vroucím mlékem a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme, přisladíme medem a posypeme skořicí.
Chmelový likér pro klidné večery
Potřebujeme: 2 lžíce chmelových šišek, 1 lžíci meduňky, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 lžičku skořice, 3 tlučené badyány, 1 litr domácí pálenky
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a užíváme večer po štamprli.
Chmelové víno pro klidnou mysl
Potřebujeme: 3 lžíce chmelových šišek, 1 litr kvalitního červeného vína, půl lžičky skořice, 6 tlučených hřebíčků, 4 tlučené badyány
Postup: Přísady smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici. Užíváme po štamprli večer.
Chmelový polštářek pro hezké sny
Potřebujeme: 2 hrsti chmelových šištic, plátěný pytlíček, povlak na polštářek
Postup: Šištice vložíme do pytlíčku, zavážeme a poté vložíme do povlaku. Vyměňujeme každé dva týdny.
Tip: Do polštářku můžeme vložit i květy levandule, listy meduňky či majoránku
Bylinková koupel pro navození spánku
Potřebujeme: 1 hrst chmelových šišek, 1 hrst květu levandule, 1 hrst lipových květů, 3 litry vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20minutovou relaxaci. Tuto proceduru opakujeme 10 dní po sobě.
Kneippův „královský“ čaj
Potřebujeme: 40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhele, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje
Postup: Připravujeme jako bylinářský čaj, v množství 500 až 750 ml denně při běžných ženských potížích.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: