Chmel účinky

Chmel léčivé účinkyChmel otáčivý (Humulus lupulus) určitě není nutné přestavovat. Jedná se o planě rostoucí popínavou rostlinu, která se vyskytuje téměř po celé Evropě. Kolem své opory se ovíjí vždy ve směru hodinových ručiček a na místech hojnějšího přirozeného výskytu se zakládají chmelnice.

V pivovarnictví se z rostliny používají pouze samičí, neoplodněné rostliny, jelikož opylení snižuje kvalitu chmele na výrobu piva. Největšího rozmachu v pěstování této rostliny bylo v Česku dosaženo v období Karla IV.

Ovšem bylina má význam i v dalších odvětvích. Například v kuchyni byla využívaná již v antických dobách, kdy se často jedla i v syrovém stavu. Dnes se mladé výhonky a listy v některých oblastech vaří i jako zelenina podobná chřestu. Má význam ve farmaceutickém a kosmetickém odvětví. A určitě nesmíme zapomínat na to, že se využívá v lidovém léčitelství.

Pro tyto účely se používají samicí plodní šištice a chmelové žlázky (Strobilus et Glandulae humuli lupuli), přičemž vhodné jsou i planě rostoucí rostliny. Sběr probíhá na přelomu srpna a září.

Rostlina obsahuje pryskyřice (alfa hořké kyseliny – humulon a beta hořké kyseliny lupulon), které ovlivňují její chuť a vůni. Dalšími významnými látkami jsou silice s terpenoidy, které mají konzervační účinky, flavonoidy, hořčiny, třísloviny, vosky, fytosteroly, cholin…

Účinky

  • Rostlina přispívá k uklidnění a kvalitní spánek. Mnozí totiž zpozorovali, že pracovníci na chmelových plantážích usínali častěji než zaměstnanci na jiných stanovištích. Jelikož jejich práce nebyla extrémně fyzicky náročná, tak tento fenomén byl připisován právě této rostlině. Bylina se často přidává do bylinných směsí při stresu.
  • Obsažené hořčiny podporují trávení, chuť k jídlu. Bylina přispívá k normálnímu stavu střevních plynů.
  • Často se uplatňuje v kloktadlech.
  • Chmelové extrakty podporují zdraví pleti, přidávají se do krémů, pleťových masek a konec konců se pivní koupele staly hitem wellness zařízení. Chmel je obsažen i v různých pivních šamponech, které podporují lesk a regeneraci. Silným chmelovým odvarem ze šištic je vhodné omývat vlasy, což již praktikovaly ženy a dívky v dávných dobách. Omývání pivem se většinou nedoporučuje, jelikož obsažený v nápoji alkohol nemusí svědčit suchým vlasům.

Formy + nežádoucí účinky

Chmel nejlépe kombinujeme s jinými bylinkami do bylinných směsí. Lze jej užívat i ve formě tinktury, nálevu (2 šálky denně) nebo macerátu. U čerstvé rostliny volíme vždy menší dávky.

Chmel je vhodný i při aromaterapii a pro inhalace. Lze jej aplikovat např. ve formě polštářku pro dobrý spánek a harmonii.

Rostlina není vhodná pro příliš dlouhé užívání, takže většinou po 4-6 týdnech je vhodné udělat pauzu. Chmel zároveň patří k alergotropním rostlinám, a proto může při podávání vyvolat alergickou reakci, obzvláště při požití větších dávek. Spíše se tedy užívá v kombinaci s jinými bylinami. Nedoporučuje se užívat během těhotenství.

Směs pro klidný spánek

Potřebujeme: 1 lžičku chmelových šišek, půl lžičky meduňky, půl lžičky kořene kozlíku, 1,5 dl vroucí vody

Postup: Bylinky smícháme a přelijeme vroucí vodou, vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a asi 20 minut před plánovaným ulehnutím vypijeme.

Chmelové mléko na dobrou noc

Potřebujeme: 1 dl mléka (můžeme použít i rostlinné – ovesné, sójové či rýžové), půl lžičky chmelových šištic, půl lžičky medu, špetku skořice

Postup: Šištice zalijeme vroucím mlékem a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme, přisladíme medem a posypeme skořicí.

Chmelový likér pro klidné večery

Potřebujeme: 2 lžíce chmelových šišek, 1 lžíci meduňky, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 lžičku skořice, 3 tlučené badyány, 1 litr domácí pálenky

Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a užíváme večer po štamprli.

Chmelové víno pro klidnou mysl

Potřebujeme: 3 lžíce chmelových šišek, 1 litr kvalitního červeného vína, půl lžičky skořice, 6 tlučených hřebíčků, 4 tlučené badyány

Postup: Přísady smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici. Užíváme po štamprli večer.

Bylinková koupel pro klid

Potřebujeme: 1 hrst chmelových šišek, 1 hrst květu levandule, 1 hrst lipových květů, 3 litry vroucí vody

Postup: Bylinky smícháme, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20minutovou relaxaci. Tuto proceduru opakujeme 10 dní po sobě.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Chmel

Chmel sirup