Tymián účinky

Tymián účinky (tymián léčivé účinky, tymián a zdraví)Tymián obecný (Thymus vulgaris) je trvalka, dorůstající asi 30 cm. Lodyhy má dole dřevnaté,  čtyřhranné. Má řapíkaté, eliptické a vstřícné listy. Květy jsou nachové barvy, pyskaté a jsou sestaveny do vidlanových svazečků. Plodem jsou tvrdky. Kvete v pozdním jaru a počátkem léta.

Patří do rodu thymus (mateřídouška), takže je ušlechtilým bratrem všem známé mateřídoušky. Existují různé typy tymiánu, které se liší dle obsažené silice. Mají tedy různou vůni – citrónovou, pomerančovou atd. Domovinou je nejspíše Středomoří, roste na slunných a suchých místech.

Oblibu si bylina získala již v antických dobách. Říkalo se, že dodává odvahu a sílu. Římští vojáci se proto museli v tymiánu koupat. Spalování rostliny se dodnes používá k magickému vyčištění prostoru. Již od pradávna se používá jako koření, přidává se do polévek, omáček, nádivek, salátů a dalších pokrmů. Je součástí bouquet garni a provensálského koření. Najdeme ji v mnohých kosmetických výrobcích, používá se v aromaterapii.

Dodnes se těší oblibě v lidovém léčitelství a homeopatii. Pro tyto účely se sbírá kvetoucí nať (Herba thymi). O bylině se zmiňuje i známá Hildegarda z Bingenu či německý lékař a botanik Leonhart Fuchs. Obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, flavony a další významné látky.

Účinky

  • Tymián podporuje zdraví dýchacích cest.
  • Přispívá k normálnímu stavu trávicího ústrojí, správné funkci střev.
  • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu, tvorbu bílých krvinek.
  • Přispívá ke zdraví kloubů a svalů.
  • Podporuje zdraví močových cest. Pozor: působí močopudně.
  • Přispívá k normální cirkulaci.
  • Přidává se do zubní pasty či ústní vody, jelikož přispívá ke svěžímu dechu.

Nežádoucí účinky

Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání a je nutné se držet doporučeného dávkování. Předávkování může způsobit nevolnost, bolest hlavy, únavu apod. Dětem se podávají ještě menší dávky, krátkodobě a nejlépe po konzultaci s lékařem. Opatrnost je též nutná při užívání léků. Tymián se nedoporučuje během těhotenství, kojení.

Upozornění: čistou silici nepoužíváme vůbec, protože může dojít k poškození červených krvinek a ledvinových klubíček (glomerulů).

Formy

Nejčastěji se z rostliny připravuje nálev, užívá se 2 šálky denně (pijeme teplý a po doušcích). Aplikuje se i zevně – mast, kloktadlo, obklady, výplachy. Využívá se při inhalacích.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Koupel rukou nebo nohou: má trvat 10 až 15 minut, provádíme ji obden, a to zpravidla jako součást kúr, nejméně 7x, nejčastěji 12x, potom následuje týdenní pauza, nakonec ještě opakujeme 4 koupele.

Zmíněné produkty:

Tymián

Tymián semena

Tymiánová mast

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, 5. díl, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie