Bylinky na ledviny
Ledviny hrají zásadní roli v rámci správného fungování organismu. Vylučují odpadní a toxické látky, ovlivňují objem vody v těle, udržují minerální látky v rovnováze. Regulují krevní tlak, krvetvorbu a podílejí se na aktivaci vitamínu D. Čínská medicína jim přisuzuje velký význam, jedná se o zásobník životní síly.
Existuje řada bylin, které podporují jejich správnou funkci a celkové zdraví.
Mezi nejúčinnější určitě patří přeslička rolní. Je vhodná při ledvinových kamenech, zánětech a dalších nemocech ledvin a močových cest. Má diuretické účinky, takže podporuje čištění. Doporučuje se nejen klasický čaj (2-3x denně), ale i sedací koupel. Marie Treben ji doporučovala i v případech, kdy nezabírají jiné bylinné čaje.
Bříza je další účinnou bylinkou v rámci již zmíněných ledvinových a močových potíží. Opět užíváme jak vnitřně, tak i zevně.
Trubkovec se doporučuje při otocích, selhávání ledvin a pro oddálení nutnosti dialýzy.
Truskavec ptačí je vhodný při ledvinových a močových kamenech, podporuje detoxikaci a normalizaci tlaku.
Zlatobýl a jehlice trnitá bývají častou součástí směsí na ledviny a močové cesty.
Pampeliška a kopřiva podporují celkové čištění, tedy i funkci ledvin.
Bylinné směsi:
Ledvinové kameny a písek: řepík, jehlice trnitá, pastuší tobolka a listy břízy – stejné díly
Nemoci ledvin: svízel, zlatobýl, bříza – stejné díly.
No a na závěr bychom chtěli připomenout obecná doporučení, tedy dostatečný příjem vody, pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, zdravou stravu, omezení stresu, chladu a škodlivých látek.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben
Zmíněné produkty: