Truskavec a jeho účinky

Polygonum aviculare

Truskavec ptačí a jeho účinkyTruskavec ptačí neboli rdesno ptačí nejčastěji roste kolem cest a chodníků a považuje se za plevel. Ovšem to vůbec neznamená, že by pro nás ztratil význam.

Rostlina se užívá v zemědělství, a dokonce se v některých oblastech Asie přidává do jídel. Avšak asi nejdůležitějším pro nás zůstává fakt, že jeho účinky významně podporují naše zdraví. Psalo se o nich již v 1. století n.l. a již tehdy měla bylina celou řadu názvů, což svědčilo o tom, že se užívala různými národy. Řekové jí říkali „clymenon,“ Římané zase „volucrum majus“ a tím tento výčet rozhodně nekončil.

Truskavec obsahuje řadu významných látek včetně vitamínu C, kyseliny křemičité, tříslovin, což je nejspíše i hlavním důvodem jeho pozitivních účinků.

Truskavec účinky

  • Bylina se podílí na detoxikaci organismu – čistí játra a krev, je značně močopudná a napomáhá k rozpadu močových kaménků. Zároveň podporuje imunitu.
  • Využívá se při léčbě zánětu močových cest a ledvin.
  • Má protirevmatický i mírně antidiabetický vliv.
  • Uvolňuje hlen a usnadňuje odkašlávání. Má regenerační a hojivý účinek na plicní a průduškovou tkáň. Využívá se při tuberkulóze a při chronickém onemocnění dýchacích cest.
  • Podporuje hojení a tlumí krvácení, což lze využít jak ve vnitřní, tak i v zevní léčbě, například při krvácení z nosu, bércových vředech, hemoroidech nebo při proktokolitidě (formou klyzmat) apod. Reguluje krevní tlak.
  • Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu. Pomáhá při křečích.
  • Kyselina křemičitá, která je v něm obsažená, působí proti svědění.
  • Truskavec se doporučuje při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologických výtoků (bělotok). V minulosti se též užíval pro podporu otěhotnění.

Formy

Truskavec se obvykle užívá ve formě nálevu (1-2 čajové lžičky na 250 ml vody) či odvaru, který se většinou vaří cca 2 minuty.

Bylinu lze užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Při detoxikaci organismu je vhodné spojení zejména s čekankou nebo s pampeliškou. Při „rozpouštění“ močových kaménků se doporučuje kombinace s přesličkou, vrbicemi a s natí máčky ladní. Při nemocech dýchacích cest volíme kombinace s anýzem, fenyklem, listem a květem podbělu, natí tymiánu, bazalky, yzopu a listem jitrocele.

Osvědčil se také homeopatický čaj, připravovaný podle Kloudy, užívaný ve vyšších potencích U9 až Ui2. Podáváme zpravidla 4 šálky nebo sklenky denně, v urologických indikacích lze dávku ještě zvýšit.

Odvar na chřipku a nachlazení, k pročištění ledvin a odplavení toxických látek z těla: použijeme tři lžičky sušené bylinky, kterou zalijeme 250 ml vody. Povaříme pět minut a dalších 15 minut necháme louhovat. Přeceděný odvar popíjíme dvakrát denně.

Prášek na ledvinové kameny: prášek vyrobíme tak, že bylinu rozemele. Jedna kávová lžička se zapíjí vodou a užívá se třikrát denně.

Čaj na silnou menstruaci:

  • jeden díl rdesna – nať
  • jeden díl kokošky pastuší tobolky – nať
  • jeden díl řebříčku – nať
  • jeden díl kontryhelu – nať

Tři lžičky směsi zalijeme 250 ml vody, přecedíme a popíjíme dvakrát denně.

Kontraindikace

U truskavce zatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Ovšem jako obvykle by se jeho užívání mělo během těhotenství a kojení konzultovat s lékařem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, bylinkopedie.cz

Zmíněné produkty:

Truskavec