Truskavec účinky

Truskavec ptačí a jeho účinkyTruskavec ptačí neboli rdesno ptačí (Polygonum aviculare) nejčastěji roste kolem cest a chodníků a považuje se za plevel. Ovšem to vůbec neznamená, že by pro nás ztratil význam.

Rostlina se užívá v zemědělství, a dokonce se v některých oblastech Asie přidává do jídel. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství. Psalo se o ní již v 1. století n.l. a již tehdy měla celou řadu názvů. Řekové jí říkali „clymenon,“ Římané zase „volucrum majus“ a tím tento výčet rozhodně nekončil.

Truskavec obsahuje řadu významných látek včetně vitamínu C, kyseliny křemičité, tříslovin, což je nejspíše i hlavním důvodem jeho pozitivních účinků.

Účinky

  • Bylina podporuje přirozenou detoxikaci organismu. Vhodná kombinace s čekankou nebo s pampeliškou.
  • Přispívá k normální funkci a stavu močových cest.
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá ke správné funkci kloubů.
  • Podporuje normální stav plic, průdušek. Častá kombinace s anýzem, fenyklem, tymiánem, yzopem a listem jitrocele.
  • Přispívá ke správné kondici krevního oběhu, tlaku.
  • Využívá se v gynekologické oblasti, podporuje zdraví žen, přispívá ke komfortu v období menstruace. Vhodná kombinace – kontryhel, řebříček, kokoška.

Formy + nežádoucí účinky

Truskavec se obvykle užívá ve formě standardně připravovaného nálevu (2-3 šálky). Bylinu lze užívat jak samostatně, tak i ve směsích.

U truskavce zatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Ovšem jako obvykle platí doporučení nepřekračovat dávkování. Během těhotenství a kojení je nutné užívání konzultovat s lékařem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, Bylinkopedie

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zmíněné produkty:

Truskavec