Pelyněk pravý účinky

Pelyněk pravý účinkyPelyněk pravý (Artemisia absinthium) patří do rozsáhlého rodu (čítající asi 550 druhů), který se nejčastěji vyskytuje v mírném a subtropickém pásu. Rostlina se nejčastěji pěstuje, ale lze jej občas spatřit kolem cest, na náspech, stráních i smetištích. Jeho hledání může být obtížnější kvůli mnohem častěji se vyskytujícímu se pelyňku černobýlu, kterému je velice podobný.

Jedná se o trvalku s vícečetným oddenkem. Dorůstá výšky cca 1 metru, spodní část lodyhy dřevnatí. Lodyhy jsou světlé, celá rostlina pak stříbrošedá, díky jemným chloupkům stříbřité barvy. Přízemní listy mají dlouhý řapík, jsou třikrát peřenodílné, s úzkými, kopinatými úkrojky. Lodyžní listy jsou jednoduše nebo dvojnásobně peřenodílné. Drobné, kulovité květní úbory tvoří vrcholičnaté laty. Květenství postrádá okvětní jazýčky a skládá se pouze z trubkovitých, žlutých kvítků. Plodem je vejčitá nažka. Kvete od června do srpna.

Podle legendy se latinský název Artemisia zrodil díky řecké bohyně Artemis, na jejíž počest se pořádaly jarní slavnosti spojené s konzumací pelyňku. Absinthium v překladu znamená to, co se nedá pít. A skutečně je jeho chuť velmi specifická.

Pelyněk se někdy i přes zvláštní chuť používá v kuchyni. Do pokrmů se přidávají jeden až dva lístky, které jídlům dodávají originální chuť. Hodí se především k některým druhům masa (uzenému, kachně, huse i skopovému). Používá se také jako dochucovadlo nápojů, například vermutu a fernetu. Je též základní složkou absintu, při jehož výrobě se rozdrcené bylinky destilují ve vysokoprocentním alkoholu. Mimochodem původní receptura zahrnovala kromě pelyňku ještě anýz, meduňku, yzop a fenykl.

Kouř ze spálené natě a olej z pelyňku vetřený do pokožky odhání komáry a větvička zabalená do šatů chrání oblečení před moly. Pelyněk se dlouhou dobu také dával do kolébek, aby děti dobře spaly a zůstaly ušetřeny negativní energie.

Ovšem hlavní oblastí použití pelyňku je především zdraví. Bylina se hojně užívala již v medicíně starověkého Egypta, což dokazují dochované záznamy z období cca 1550 př. n. l. Známá Hildegard von Bingen bylinu velmi doporučovala a říkala o ní, že to je „mistr nad mistry“.

Předmětem sběru je nať (Herba absinthii), sbíraná seřezáváním v době květu, asi 5 až 10 cm nad koncem zdřevnatělé lodyhy. Někdy se sbírá list s květem (Folium cum flos absinthii), který získáváme sdrhnutím z uřezané lodyhy. Obsahuje třísloviny, silice, flavonoidy a další významné látky.

Účinky:

  • Hořkost byliny nám již napovídá, že podporuje trávení, chuť k jídlu, sekreci šťáv, normální činnost žlučníku, jater. Přispívá ke správné kondici střev (1, 2).
  • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu.
  • Napomáhá komfortu v období menstruace.
  • Přispívá k normální psychické kondici, klidnému spánku, pelyněk je vhodný při stresu.
  • Přidává se do mastí a gelů pro podporu normálního stavu kloubů (3).

Formy + nežádoucí účinky

Z byliny se vyrábí tinktura, případně se připravuje nálev. Existuje též pelyňkové víno.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté scedíme.

Pelyňkové víno: Po 1 polévkové lžíci pelyňku, levandule, majoránky, máty, rozmarýnu a šalvěje zalijeme 1 litrem bílého vína a necháme 8 dnů v teple a temnu stát. Poté přefiltrujeme a užíváme 3x denně 2 čajové lžičky, před jídlem, nejdéle však 1 měsíc.

Rostlina není vhodná pro dlouhodobé užívání. Je obzvláště nutné držet se doporučených dávek, jelikož vysoké dávky mohou vést k vedlejším účinkům. Do směsí se pro svou výraznou účinnost a nepříjemnou chuť přidává pouze v malých objemech. Bylinu by neměly užívat těhotné a kojící ženy, malé děti. V případě užívání léků je vždy nutná konzultace s lékařem, jelikož je možná interakce.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Pelyněk

Pelyněk tablety

Pelyněk semena