Brutnák lékařský účinky
Ačkoliv byl velmi populární v antických dobách, tak dnes na tuto rostlina často zapomínáme, což bychom určitě měli napravit.
Brutnák lékařský (Borago officinalis) je asi půl metru vysoká teplomilná letnička, jejíž původní domovinou je nejspíše oblast Sýrie. Dnes se vyskytuje i v některých částech Asie, Ameriky a Evropy, přičemž zplaňuje jen ojediněle.
V antickém Římě a středověké Evropě se listy a květy brutnáku často přidávali do vína za účelem dodání odvahy vojákům, což se mimochodem odrazilo i v názvu rostliny. Ten pochází z keltského slova „borrah“ a překládá se jako odvaha. Bylina se často využívala i pro zahánění melancholie a smutku. V medicíně těch dob se předepisovala při revmatických potížích, kožních nemocích, jako uklidňující a močopudný přípravek, při trávicích a dýchacích nemocích. Studenti si také připravovali čaj pro zlepšení paměti z brutnáku, rozrazilu, meduňky a pilátu.
Rostlina byla též velmi oblíbená v kuchyni. Přidávala se do salátů a příloh, dušená na másle, přidávala se do nakládaných okurek a zeleniny, majonézy, studených omáček a dalších pokrmů. Nebyla opomíjená ani v kosmetickém odvětví, kde se používala ve formě koupelí či obkladů.
Brutnák obsahuje řadu významných látek včetně organických kyselin, slizových látek, tříslovin, minerálů a vitamínů, přičemž čerstvý brutnák je obzvláště bohatý na vitamín C. Z rostliny se pro léčebné účely nejčastěji využívá kvetoucí nať (Herba boraginis), sbíraná nejlépe v první fázi květu.
Účinky
- Brutnák chrání sliznice, hlavně při zánětech a vředových chorobách v trávicím traktu.
- Je znám svými močopudnými účinky, přičemž se využívá nejen v urologii při zánětech močových cest, ale také při revmatických potížích, dně. Využívá se i při odvodňovacích kúrách.
- Poměrně málo známé je mírné, ale účinné působení byliny při neklidu a nervozitě, takže se často přidává i do uklidňujících směsí.
- Příznivě působí na srdeční svalstvo.
- Napomáhá hormonální rovnováze a je vhodná během premenstruačního syndromu.
- Proti nadměrnému pocení se doporučuje spárovat užívání brutnáku spolu s jahodníkem.
Recept: používá se střídavě nálev z brutnáku a z listů jahodníku – vždy obden se užívá jedna z obou bylin – buď nálev z 30 g brutnáku, nebo nálev z 50 g listů jahodníku.
Bylina se vždy přelije 1 litrem vařící vody a přikrytá nechá 10 minut vyluhovat. Pije se přes den na 4 až 6 krát, vždy nalačno.
- Brutnák je vhodný i při dýchacích potížích.
Výzkum z roku 2016 poukázal na zmírnění symptomů u pacientů trpících astmatem.
Doporučuje se též jako podpůrná léčba při zánětu plic: Jedna polévková lžíce byliny se přelije sklenicí vařící vody, přikryje a nechá asi 10 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme 3 krát denně šálek nálevu mezi jídly.
- Podporuje zdraví vlasů a nehtů.
- Odvar z brutnáku se doporučuje i pro jarní očistnou kúru.
Recept: cca 20 g byliny se přelije 250 ml studené vody, postupně se zahřívá až do varu a nechá se pak 2 až 3 minuty vařit. Poté se nechá 10 minut vyluhovat a scedí se. Pijí se 2 skleničky mezi jídly.
- Dnes již postupně objevují vědecké výzkumy zabývající se potenciálními účinky brutnáku v prevenci rakoviny.
- Zevně se brutnák doporučuje jako kloktadlo nebo obklad, například na špatně se hojící rány, bércové vředy, kožní onemocnění.
Velice vhodné a hlavně účinné jsou obklady a koupele z odvarů, nálevů i macerátu brutnáku, a to z kterékoli části byliny. Například vinný odvar z kterékoli části podrcené byliny je výborný na obklady ledvin, jater, hrudníku a dokonce i očí a kloubů. Obklady uklidňují i záněty.
Formy
Nejčastěji používanou formou je nálev, užívaný obyčejně v dávce 2 až 3 krát denně šálek čaje. Při urologických potížích se často doporučují vyšší dávky – zpravidla 4 krát denně cca 350 ml.
Příprava: čajovou lžičku brutnáku spáříme s 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat.
Brutnákové semeno lze užívat přímo, v dávce 3-4 krát denně na špičku kulatého nože.
Obklady: do půl litru vroucí vody vhodíme hrst sušené nati brutnáku a necháme 15 minut vyluhovat. Vlažné obklady přikládáme na postižené místo.
Nežádoucí účinky
Obvykle se v užívání byliny doporučují dělat pauzy. Nedoporučuje se užívat v době těhotenství a laktace. Možnost kombinace s jinými bylinami není omezená.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: