Brutnák lékařský účinky

Brutnák léčivé účinkyBrutnák lékařský (Borago officinalis) je asi půl metru vysoká teplomilná letnička. Má drsné listy a větvenou, štětinatě srstnatou lodyhou. Květy mají nádhernou blankytně modrou barvu, jsou převislé a dlouze stopkaté. Plodem je světle hnědá, vejčitá, drsná tvrdka. Kvete v létě.

Původní domovinou je nejspíše oblast Sýrie. Dnes se vyskytuje i v některých částech Asie, Ameriky a Evropy, přičemž se musí záměrně pěstovat, zplaňuje jen ojediněle. Preferuje teplo, je náchylný na napadení mšicemi.

V antickém Římě a středověké Evropě se listy a květy brutnáku často přidávali do vína za účelem dodání odvahy vojákům, což se mimochodem odrazilo i v názvu rostliny. Ten pochází z keltského slova „borrah“ a překládá se jako odvaha. Bylina se často využívala i pro zahánění melancholie a smutku. Studenti si také připravovali čaj pro podporu paměti z brutnáku, rozrazilu, meduňky a pilátu.

Rostlina byla též velmi oblíbená v kuchyni. Přidávala se do salátů, příloh, majonézy, omáček a dalších pokrmů. Nebyla opomíjená ani v kosmetickém odvětví, kde se používala ve formě koupelí či obkladů.

Brutnák obsahuje řadu významných látek včetně organických kyselin, slizových látek, tříslovin, minerálů a vitamínů, přičemž čerstvý brutnák je obzvláště bohatý na vitamín C. Z rostliny se nejčastěji využívá kvetoucí nať (Herba boraginis), sbíraná nejlépe v první fázi květu.

Účinky

  • Brutnák podporuje normální stav sliznic (trávicí trakt).
  • Využívá se v urologii, přispívá k normálnímu stavu močových cest.
  • Podporuje normální stav kloubů.
  • Přispívá k uklidnění a je vhodný při stresu. Přidává se do bylinných směsí.
  • Podporuje srdeční svalstvo.
  • Přispívá k hormonální rovnováze, podporuje menstruační komfort.
  • Kombinace brutnáku spolu s jahodníkem přispívá k normálnímu pocení.
  • Podporuje funkci dýchacích cest (1)
  • Existují spekulace o možných dalších účincích (2)
  • Zevně se využívá pro podporu normálního stavu pokožky, vlasů a nehtů.

Nežádoucí účinky

V dnešní době se doporučuje opatrnost v případě vnitřního užívání, jelikož bylina obsahuje pyrolizidinové alkaloidy. Doporučuje se konzultace s lékařem. Nedoporučuje se užívat v době těhotenství, během kojení. Nepodává se malým dětem. Není vhodné dlouhodobé užívání.

Formy

Mezi nejčastější formy patřil nálev, macerát, využíval se v homeopatii.

Obklady: do půl litru vroucí vody vhodíme hrst sušené nati brutnáku a necháme 15 minut vyluhovat. Vlažné obklady přikládáme na místo.

Zmíněné produkty:

Brutnák semena

Brutnák

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz