Anýz účinky
Bedrník anýz neboli anýz vonný (Pimpinella anisum) je jednoletá pronikavě vonící rostlina. Může dorůstat až do výšky půl metru. Řadí se do čeledi miříkovité (Apiaceae).
Má vřetenovitý oddenek. Jemně pýřitá, přímá lodyha je nahoře větvená. Má tři druhy listů, které mají pochvy. Spodní jsou dlouze řapíkaté, nedělené, okrouhle ledvinovité a zastřihovaně zubaté. Prostřední jsou jednoduše zpeřené. Horní jsou přisedlé, dva až třikrát zpeřené. Charakteristické bílé květy jsou uspořádané v okolíky s 8-15 okolíčky. Obal chybí, nahrazuje jej obalíček z nitkovitých listenů. Plodem je štětinatě brvitá dvounažka. Kvete v červenci a srpnu.
Preferuje teplé klima a dostatek slunečního záření. Většinou se musí záměrně pěstovat, jen zřídka zplaňuje v teplejších oblastech. Koncem léta se sbírá plod (fructus anisi), tehdy mají již šedozelenou barvu. Suší se v tenké vrstvě.
Dodnes se hojně využívá jako koření. Přidává se do různých druhů cukroví, pečiva, polévek, omáček, ale i nápojů. Oblíbené jsou například voňavé likéry – anýzovky. Dodává jídlům specifickou sladkou příchuť a aroma. V antických dobách byl anýzový dort servírován po skončení velké hostiny pro podporu zažívání. Bylina se přidává do parfémů, kosmetických výrobků, ale i některých léků pro korekci výsledné chutě a vůně. Využívala se i jako past na myši.
Již od pradávna se bedrník anýz využívá v homeopatii, lidovém léčitelství, používal se v medicíně antických civilizací. Oblíbil si jej např. Hippokrates. Obsahuje silice, sacharidy, slizy, pektin, cholin, třísloviny, organické kyseliny, chlorofyl a další významné látky.
Účinky
- Podporuje normální stav plic, průdušek, hlasivek.
Dýchací cesty směs: 2 díly natě tymiánu obecného, 1 díl listu jitrocele, 1 díl prvosenky, 1 díl semene anýzu (semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím). 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Osladíme medem, užívá se 2-3 šálky denně.
- Přispívá k přirozeným obranným mechanismům.
- Podporuje normální stav střevních plynů, zdraví žaludku a střev, vylučování trávicích enzymů.
Střevní plyny směs: 25 g semen fenyklu, 25 g semen koriandru, 25 g semen anýzu, 25 g semen kopru. Semena rozdrtíme v hmoždíři. 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užívá se po jídle.
Střeva směs: 2 díly mletého semene anýzu, 1 díl mletého fenyklu, 1 díl mleté skořice (semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím). 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a vlažné pomalu vypijeme. Užívá se 2-3x denně před jídlem.
Žaludek směs: 1 díl podrceného fenyklu, 1 díl podrceného anýzu a 1 díl šalvěje (semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím). 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a užívá se po jídle.
Klidný žaludek směs: stejné díly semene fenyklu, anýzu, listu máty a heřmánkových květů. Semena rozdrtíme v hmoždíři, pak přidáme listy a květy. 1 lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Přecedíme a užívá se 2-3x denně.
- Přispívá k normální stav žil nohou.
Směs: 1 lžičku mochny husí vaříme v 250 ml mléka s 0,5-1 čajovou lžičkou anýzu cca 10 minut, poté necháme 5 minut vyluhovat. Po scezení pijeme horké.
- Podporuje laktaci.
Směs: smícháme stejné díly mletých semen anýzu, kopru, fenyklu a pískavice. Doporučuje semena namlít těsně před použitím. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, 10 minut necháme vyluhovat a poté přecedíme. Užívá se 1 šálek denně, nejlépe ráno.
- Využívá se jako podpůrný prostředek v urologii. Pozor: má mírný močopudný účinek, přidává se do diuretických čajů.
- Podporuje dobrou náladu, nervy (1, 2).
Harmonie směs: 1 díl meduňky, 1 díly máty peprné a 1 díl drceného anýzu (semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím). 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, 10 minut necháme vyluhovat a poté přecedíme. Osladíme medem a při potřebě podáváme 2-3x denně, mezi jídly.
Harmonie směs II: 2 díly koprového semene, 2 díly semen anýzu a 1 díl květu heřmánku pravého (semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím). 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, 10 minut necháme vyluhovat a poté přecedíme. Osladíme medem a užívá se ráno a večer.
- Přispívá ke komfortu v období klimakteria (3).
- Anýzový obklad se aplikuje na Achillovou šlachou. Přikládá se zpravidla na noc, ale může zůstat přiložen i přes den.
- Podporuje osvěžení dechu, takže se často přidává do ústní vody, semena lze též žvýkat.
Nežádoucí účinky
V případě dodržování doporučených dávek, se bylina považuje za bezpečnou. Jediným možným nebezpečím je předávkovaní při užívání čisté silice. V takových případech může dojít k nevolnosti, zvracení, v nejhorších případech až k otoku mozku a plic. Dle některých počátečních výzkumů se předpokládá, že napodobuje funkci estrogenů, takže je nutná opatrnost v případě hormonální nerovnováhy.
Opatrnost je nutná v případě užívání léků, během těhotenství.
Formy
Nejčastěji se užívá ve formě tradičně připraveného nálevu. Lze též užívat prášek, ale je nutné jej připravovat
v co nejmenším množství, delším skladováním se totiž ztrácí významné látky.
Bývá též častou součástí bylinných směsí např. se kombinuje s fenyklem, puškvorcem, andělikou, proskurníkem, lékořicí, jitrocelem, šalvějí, tymiánem, diviznou, truskavcem, petrklíčem atd.
Nálev (anýzový čaj): 1/2 čajové lžičky rozdrceného anýzu přelijeme 250 ml vařící vody. Semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím. Necháme krátce vyluhovat a přecedíme. Užívají se 1-2 šálky denně po jídle.
Anýzový olej: anýz dáme čisté nádoby a zalijeme panenským olivovým či slunečnicovým olejem, tak aby byla bylina kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté je nutné olej důkladně přecedit a aplikovat dle potřeby.
Anýzová tinktura: 50 g semen anýzu dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Bylina by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Anýzový obklad: 1-2 čajové lžičky anýzu zalijeme 250 ml vody. Povaříme 3-5 min a následně přecedíme. Namočíme vhodnou látku a aplikujeme na konkrétní místo.
Maska na obličej: 1-2 lžičky anýzu rozdrtíme např. v hmoždíři a následně je smícháme s 2 polévkovými lžícemi zakysané smetany. Můžeme ještě přidat lžičku medu. Necháme takto stát. Masku nanášíme na čistý odlíčený obličej a po cca 15-20 minutách smyjeme čistou vodou.
Anýzové mýdlo:
- 100 g mýdlové hmoty
- 1-2 lžičky podrceného anýzu
- anýzu na dozdobení
- několik kapek esenciálního olej dle volby (není povinné)
Mýdlovou hmotu nakrájíme na malé kousky, které necháme rozpustit ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme anýz.
Následně směs odstavíme, přidáme esenciální olej. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme anýzem a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Herbář léčivých rostlin, 1 díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, Tereza Štegrová