Propolisová mast recept
Máte ve své domácí lékárničce propolisovou mast? Ne? Tak to doporučujeme co nejdříve napravit! Proč? Protože propolisová mast má výtečné regenerační schopnosti, dezinfikuje a zmírňuje bolesti. Je proto vhodná při většině kožních problémů a doporučuje se jí vždy mít po ruce jak doma, tak i na cestách. Používá se na rány, popáleniny, zarudnutí, ekzémy, lupénku, plísně, oděrky, poranění, praskliny, svědění, hmyzí štípnutí a další neduhy. Jednoduše se jedná o jedno z prvních řešení, které by Vás mělo napadnout, když se objeví nějaký problém na pokožce. Příprava masti je velmi jednoduchá a časově nenáročná, takže na co ještě čekáte?
Jako základ masti můžeme použít kokosový olej, bambucké máslo, vazelínu či vepřové sádlo. Níže uvedeme 2 způsoby přípravy – jeden s využitím propolisových kapek a druhý se surovým propolisem.
Recept na propolisovou tinkturu
Způsob č. 1
Suroviny:
- 20 g propolisové tinktury
- 100 g masťového základu
Příprava:
Propolisovou tinkturu zamícháme do masťového základu a zahříváme (cca kolem 50°C) za stálého míchání ve vodní lázni až do odpaření alkoholu. Směs následně necháme volně vychladnout a přelijeme do vhodné nádoby (např. umyté nádoby od krému). Uchováváme na chladném a suchém místě mimo dosah slunečních paprsků. Pokud jste použili vepřové sádlo, tak nejlépe v lednici.
Způsob č. 2
Suroviny:
- Vrchovatou čajovou lžičku propolisu
- Vrchovatou čajovou lžíci masťového základu
- (cca lžička včelího vosku – volitelné)
Na velmi mírném ohni ve vodní lázni rozpustíme masťový základ a přidáme rozmělněný propolis. Do směsi ještě můžeme přidat včelí vosk, ale není to podmínkou. Vše důkladně promícháme až do okamžiku, kdy se jednotlivé složky spojí (drobné kousky propolisu stejně zůstanou). Směs přecedíme do vhodné nádoby (např. umyté nádoby od krému). Uchováváme na chladném a suchém místě. Pokud jste použili vepřové sádlo, tak nejlépe v lednici.
Návod: mast jemně vmasírujeme na postižené místo a dle potřeby opakujeme klidně i 3-4x denně. Užíváme do doby vymizení potíží.
Upozornění: U propolisu doporučujeme nejdříve vyzkoušet test na alergickou reakci, tedy potřít vnitřní zápěstí nebo loketní jamku mastí či tinkturou a pokud se do 30 min (pro větší jistotu lze udělat 24 hodinový test) neobjeví zarudnutí či jiné vedlejší symptomy, tak s největší pravděpodobností nejste na propolis alergičtí. Pokud jej však užíváte poprvé, tak i přesto doporučujeme nejdříve vyzkoušet menší množství.
Propolis barví, takže je vhodné nechat mast nejprve vstřebat.
Zdroje: ivcelarstvi.cz
Zmíněné produkty: