Připravujete se na dovolenou? Nezapomeňte na bylinkovou lékárničku!
Aby se vaše dny volna opravdu vydařily, doporučujeme myslet nejen na jízdenky a doklady, ale i na lékárničku z bylinek. Ani během dovolené na nás příroda nezapomíná a připravila pro nás celou řadu účinných řešení na potíže, které se mohou během cesty vyskytnout.
Takže co by v takové lékárničce určitě nemělo chybět?
Na cestu
Pokud vás trápí cestovní nevolnost, tak vyzkoušejte následující přírodní metody. Před cestou si dejte půl čajové lžičky semena kopru, zapijeme dostatečným množstvím vody. Podobné vlastnosti má např. máta peprná, která zároveň tlumí trávicí křeče a napomáhá při pálení žáhy. Vhodným řešením je též zázvor, který navíc pomáhá tělu rychleji se aklimatizovat na nové prostředí – zmenšuje pásmovou nemoc, stres, reakci na klimatické změny. Zázvor lze užívat ve formě čaje, prášku, ale i kandovaných kousků, sirupu či bonbónů.
Na trávení
Náš organismus může neadekvátně reagovat na nová místa, stravu a vodu. Nejčastěji se to projevuje právě na trávicím traktu. Příroda nám však připravila hned několik řešení. Jedním z nich je určitě mochna husí, která podporuje trávení, pomáhá při křečích a průjmech. Obzvláště pro děti je vhodný obyčejný heřmánek, který na cestách nesmí chybět. Pomáhá při žaludečních potížích, bolestech břicha, zánětech v těle. Na trávení je též vhodný puškvorec, třezalka či pelyněk, který se zároveň doporučuje na parazity. Na tento problém jsou též vhodná dýňová semínka. Při potížích se zácpou se doporučuje ráno sníst švestky (lze použít i sušené).
Zapomněli jste na zubní pastu?
Nezoufejte a zkuste zubní prášek z bylinek, který zuby nejen vyčistí, ale ještě podpoří jejich zdraví. Např. pokud máte po ruce šalvěj a heřmánek, tak je stačí rozemlít v mlýnku a nanést na zubní kartáček (pokud máte citlivější zuby doporučujeme použít nějaký olej např. měsíčkový, třezalkový, pupálkový atd.). Můžete použít i jen jednu bylinku samostatně, nebo naopak přidat ještě nějakou např. mátu, která dodá směsi příjemnou mentolovou vůni.
Na spánek a uklidnění
Někteří lidé jsou velmi citliví na změnu vnějšího prostředí, a proto se jim často na novém místě hůře usíná. I v tomto případě nám však pomohou právě bylinky. Tinktura z mučenky nebo šišáku bajkalského jsou v tomto ohledu nedocenitelné. Pokud není po ruce tinktura, tak určitě sáhněte po tradičním čaji z těchto bylinek nebo i bylinných tabletách (např. šišáku). Pokud jste z cesty vystresovaní, tak určitě nezapomeňte na meduňku či levanduli. Meduňku lze podávat i dětem např. ve formě příjemného sirupu.
Na svaly a klouby
Ti, kteří preferují aktivní odpočinek, určitě ocení měsíčkovou mast nebo olej. Představují totiž rychlé a efektivní řešení mozolů, drobných poranění, oděrek, modřin atd. Také v těchto případech též nezapomínejte na propolisovou tinkturu či řepíkovou mast.
Při nataženích či bolestech svalů, kloubů, zad a jiných dalších potížích pohybového aparátu se vaším nejlepším kamarádem stane kostival. Ten lze použít jak ve formě obkladů, tak i masti, která je určitě vhodnějším řešením na cestách. Při potížích ji doporučujeme aplikovat častěji. Vhodným řešením je též arniková mast, která se používá nejen na svaly a klouby, ale i na rány.
Na křeče se používá plavuň, kterou přiložíme ve formě obkladů či polštářku a vnitřně se doporučuje přijímat hořčík.
Na kůži
Ti, kteří dávají během dovolené přednost opalování na pláži, často v prvních dnech přecení polehávání na sluníčku, takže se jim k večeru připomene bolavá a zčervenalá pokožka. V těchto případech se na postižená místa doporučuje použít liliovou mast či mast z mumio, které lze též použít na nejrůznější kožní poranění. Vhodným řešením je též třezalkový olej, který opatrně vtíráme do kůže.
Něco vás štíplo? Nezačínejte panikařit! Na postižené místo radši přiložte čerstvou nakrájenou cibuli. Následně je vhodné přiložit propolisovou tinkturu. Nejvhodnější variantou na zčervenání a různé otoky po štípnutí je určitě čerstvý list z jitrocele, který přiložíme na postižené místo (lepší je jej něčím zavázat, aby nesklouzl).
Jako přírodní repelent lze použít česnek, levanduli, mátu peprnou, kozlík lékařský či rozmarýn.
Na močové cesty
Pokud se objevily potíže s močovými cestami a měchýřem, určitě nezapomeňte na tinkturu z lichořeřišnice. Ne nadarmo se jí přezdívá urologický penicilín.
Na nachlazení
Snědli jste zmrzlinu nebo se najednou ochladilo a nyní vás bolí v krku? Nevěšte hlavu, určitě vám pomůže lišejník islandský (pukléřka) nebo řepík. Řepík je vhodné užívat nejen ve formě čaje, ale i kloktadla. Tužebník obsahuje kyselinu salicylovou, takže je velkým pomocníkem při teplotě a různých infekcích. V těchto případech určitě nezapomeňte ani na šalvěj, lípu a listy maliníku. Na rýmu doporučujeme babskou radu pro dospělé – před spánkem užít 100-150 ml suchého bílého vína (nesmí být sladké). Pijeme jej po doušcích a zásadní podmínkou v tomto případě je – alespoň hodinu před tím a ani potom nic nejíst a jít hned spát. Na kašel zase existuje výtečná metoda – sáček s horkou solí. Ten po zahřátí obalíme několika ručníky, aby byl příjemně teplý (nesmí být horký!), a prohříváme hrudník či záda. Další metody…
Přejeme Vám hodně zdraví a krásnou dovolenou!