Lichořeřišnice tinktura recept

  Lichořeřišnice tinktura receptLichořeřišnici se lidově často přezdívá penicilín. A není se čemu divit, vždyť je to opravdu velmi silné přírodní antibiotikum, které lze použít na nejrůznější druhy bakterií. Je velmi účinná v urogenitální oblasti – používá se na záněty močových cest a močového měchýře, vaječníků, prostaty. Bylina též pomáhá při zánětech a některých potížích horních cest dýchacích. Při zevním použití je účinná v boji s vypadáváním vlasů či proti lupům.
  Podrobněji o účincích lichořeřišnice:

  Podrobněji v herbáři

  Jednou z nejvhodnějších forem jejího použití je určitě tinktura, kterou si můžeme připravit i sami doma.

  Tinktura z lichořeřišnice recept č. 1:

  Suroviny:

  • Velkou hrst semen lichořeřišnice (cca 50 g)
  • 500 ml alkoholu (cca 40%, můžete použít například vodku)
  • Vhodnou uzavíratelnou nádobu (např. lahvička)

  No a můžeme se pustit do přípravy:

  Semena lichořeřišnice překrájíme na poloviny a napěchujeme je do sklenice. Vše zalijeme alkoholem a uzavřeme. Takto sklenici necháme stát na teplém a suchém místě po dobu 14 dnů. Sklenice by neměla stát na přímém slunci, dáváme přednost tmavému místu. Občas ji protřepeme, aby uvolňování účinných látek z byliny do alkoholu bylo co nejefektivnější. Po dvou týdnech tinkturu přecedíme do předpřipravené uzavíratelné nádoby a nasáklá semena ještě vymačkáme.

  Tinktura z lichořeřišnice recept č. 2:

  Suroviny:

  • 3 lichořeřišnice (celé rostliny)
  • 40 – 80% alkohol

  Postup:

  Celé rostliny nasekáme na střední kousky a vložíme je do nádoby. Vše zalijeme vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla lichořeřišnice ponořená, a macerujeme asi měsíc na temném místě. Poté tinkturu přecedíme a slijeme do připravené čisté lahve.

  Užívání tinktury:

  Tinkturu užíváme zevně nebo vnitřně po kapkách.

  Při zánětech močových cest užíváme tinkturu po dobu 20 dní, 3× denně 15-20 kapek. Kvůli možné recidivě je důležité nevynechat ani jediný den!

  V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu užíváme tinkturu po dobu 14 dnů – 3× denně 20 kapek (tinkturu lze rozpustit ve 2 dl neperlivé vody, aby se alkohol vypařil).

  Pro posílení vlasů a proti lupům: Tinkturu nanášíme vatou a vtíráme do vlasů a pokožky hlavy.

  Tinktura pomáhá i na nejrůznější vřídky a vyrážky na kůži (stačí ji aplikovat několikrát denně na postižené místo).

  Existuje též antibakteriální kúra: ta se provádí jedenkrát ročně, kdy se po dobu 8 týdnů užívá 3× denně 15 kapek tinktury.

  Zdroje: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3449-tinktura-z-lichorerisnice/, http://bylinkovyraj.net/lichorerisnice-vetsi/, https://www.bylinky.eu/lichorerisnice-zazracny-zabijak-bakterii.html, http://www.spektrumzdravi.cz/domaci-tinktura-z-lichorerisnice

  Zmíněné produkty:

  Lichořeřišnice

  Kapky lichořeřišnice