Lichořeřišnice větší účinky

Tropaeolum majus

Video Lichořeřišnice a její účinky

Lichořeřišnice užíváníAčkoliv se lichořeřišnice již od dob antiky osvědčila jako významný antibakteriální prostředek, bohužel se na ni často zapomíná. Možná ji též znáte pod jiným lidovým názvem – kapucínka, což odkazuje na vzhled jejího květu, který připomíná kapuci.

Původní domovinou této rostliny jsou severní tropické oblasti Jižní Ameriky, kde jsou některé druhy dokonce opylovány kolibříky a nikoliv hmyzem. Odtud se postupně díky námořním plavbách rozšířila i do dalších částí světa. Zprvu se považovala za raritu a bylo ji možné spatřit pouze ve šlechtických sbírkách. Postupně se dostala i do měšťanských zahrádek a dnes ji lze spatřit v Evropě, Asii či Africe. Ve vhodných podmínkách zplaňuje a množí se již i bez lidského přičinění.

Kromě okrasné funkce má i jinou – v některých zemích považuje za lahůdku. Přidává se do salátů, pomazánek a předkrmů, jí se často přímo syrová. Nezralé plody a květní poupata bývají nakládána a používána jako náhrada kaparů. S oblibou ji konzumoval i bývalý americký prezident Dwight D. Eisenhower. V průběhu druhé světové války se dokonce využívala jako náhražka černého pepře.

Kromě toho ji využívá i tradiční čínské učení Feng shui, které doporučuje rostlinu vysazovat pro harmonizování energií mezi budovami a zemí. Existuje dokonce stará legenda, která říká, že vysázením 3 těchto rostlin na zahradě, chráníte svůj domov.

Kromě toho však lichořeřišnice chrání i nás. Ještě původní obyvatelé Ameriky ji s oblibou používali na záněty, dýchací potíže a rány, ale i dásně pro jejich čištění a stimulaci. Oblibu si získala i v ajurvédě a dodnes se využívá v některých kosmetických přípravcích např. na akné a rány.

Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně glykosidů, hořčin, minerálů jako je železo či mangan a vitamín např. vitamínu C. Mimochodem právě lichořeřišnice větší byla až do konce 18.stol hlavní prevencí a lékem kurděje. Pro léčebné účely se z ní nejčastěji užívají semena, květy, listy a čerstvá šťáva (Fructus, Flos, Foliům, Lactucarium tropaeoli).

Lichořeřišnice účinky

  • Jedná se o silné přírodní antibiotikum a používá se na nejrůznější bakterie – stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další. Bylina též účinně bojuje i s mnohými viry a plísněmi. Je známá svými dezinfekčními účinky.

Známý český bylinář Pavel Váňa říká, že lichořeřišnice působí proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin.

Někteří léčitelé a lékaři zaznamenali úspěchy použití lichořeřišnice i v boji s těžko vyléčitelným zlatým stafylokokem, který často odolává i jiným silným antibiotikům a ohrožuje zdraví nakažených i po mnoho let.

  • Jedním z hlavních odvětví, kde se nejčastěji využívá, je oblast urogenitální. Mnozí odborníci ji dokonce  nazývají „urologickým penicilinem“. S úspěchem se používá při akutních či chronických zánětech močových cest, močového měchýře, vaječníků a prostaty. Doporučuje se na výtoky. Ve všech těchto případech je především vhodné užívání tinktury, kterou lze v případě potíží užívat i častěji.
  • V plicních indikacích je výbornou formou bylinný balzám. Šťáva z rostliny se používá při potížích horních cest dýchacích. Doporučuje se při zánětech, nachlazení, angíně a chřipce.

V souvislosti se záněty dýchacích cest nebo močových či ledvinových cest působí účinně také jako prevence nebo pro doléčení proběhlých zánětů. Obecně podporuje imunitu.

  • Nálevem se natírají rány pro lepší a rychlejší hojení.
  • Tinktura či nálev se často užívají na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání a lupům, v těchto případech lze použít jak tinkturu, tak i odvar ze semen. Bylinu je přitom nutné užívat nejen zevně, ale i vnitřně např. ve formě již zmiňovaných kapek.

Lichořeřišnice tinktura receptPostup: tinktura se nanáší na pokožku vatou a poklepem vtírá do pokožky.

Poněkud jednodušší je německý recept proti vypadávání vlasů: Hrst listů a květů lichořeřišnice se vloží do 0,5 litru studené vody, přivede k varu a 15 minut velice mírně vaří. Po vychladnutí se přecedí a uloží v chladnu. Pokožka hlavy se mírně navlhčí a nechá zaschnout.

Proti lupům se velmi osvědčil odvar: Dvě hrsti natě lichořeřišnice dáme do 1 litru studené vody, pak 10 až 15 minut přikryté vaříme na mírném ohni, odstavíme, 15 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Používáme pro poslední propláchnutí vlasů po jejich umytí.

  • Nálevem je vhodné natírat rány pro lepší a rychlejší hojení a dezinfekci. Mast z lichořeřišnice se aplikuje při kožních plísních.

Lichořeřišnice užívání

Do směsí se příliš nehodí, prakticky nejvhodnější je její samostatné užití. Účinek nastupuje asi za 2 hodiny, vrcholu dosahuje asi za 8 hodin, ale za 16 hodin už odeznívá, takže by se měla užívat alespoň 2-3x denně.

Podáváme-li bylinu čerstvou, tak se většinou doporučuje dávka 30 až 40 g šťávy nebo 50 až 60 g salátu. Pokud ji užíváme v sušené formě, volíme nálev nebo lépe lihovodný roztok. Tradiční dávka je 350 ml nálevu cca 3 krát denně.

Recept nálevu: 1 vrchovatou lžičku byliny přelijeme šálkem vroucí vody a necháme cca 10 min louhovat. Následně přecedíme.

Lichořeřišnice tinktura

Lichořeřišnice nežádoucí účinky

Kontraindikace podávání nejsou známy, rovněž tak nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Při zevním užívání je nutné dbát opatrnosti, aby se bylinka nedostala do očí, mohla by totiž způsobit pálení.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinky.eu/lichorerisnice-zazracny-zabijak-bakterii.html, www.spektrumzdravi.cz

Zmíněné produkty:

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice kapky