Lichořeřišnice účinky

Lichořeřišnice účinky (lichořeřišnice a zdraví)Ačkoliv byla lichořeřišnice (Tropaeolum majus) využívaná již v antických dobách, tak dnes se na ni často zapomíná. Možná ji též znáte pod jiným lidovým názvem – kapucínka, což odkazuje na vzhled jejího květu, který připomíná kapuci.

Původní domovinou této rostliny jsou severní tropické oblasti Jižní Ameriky, kde jsou některé druhy dokonce opylovány kolibříky a nikoliv hmyzem. Odtud se postupně díky námořním plavbách rozšířila i do dalších částí světa. Zprvu se považovala za raritu a bylo ji možné spatřit pouze ve šlechtických sbírkách. Postupně se dostala i do měšťanských zahrádek a dnes ji lze spatřit v Evropě, Asii či Africe. Ve vhodných podmínkách zplaňuje a množí se již i bez lidského přičinění.

Kromě okrasné funkce má i jinou – v některých zemích považuje za lahůdku. Přidává se do salátů, pomazánek a předkrmů, jí se často přímo syrová. Nezralé plody a květní poupata bývají nakládána a používána jako náhrada kaparů. S oblibou ji konzumoval i bývalý americký prezident Dwight D. Eisenhower. V průběhu druhé světové války se dokonce využívala jako náhražka černého pepře.

Kromě toho ji využívá i tradiční čínské učení Feng shui, které doporučuje rostlinu vysazovat pro harmonizování energií mezi budovami a zemí. Existuje dokonce stará legenda, která říká, že vysázením 3 těchto rostlin na zahradě, chráníte svůj domov.

Získala si oblibu v lidovém léčitelství a v ajurvédě a dodnes se využívá v některých kosmetických přípravcích.

Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně glykosidů, hořčin, minerálů jako je železo či mangan a vitamín např. vitamínu C. Nejčastěji se z ní využívají semena, květy, listy a čerstvá šťáva (Fructus, Flos, Folium, Lactucarium tropaeoli).

Účinky

  • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu.
  • Jedním z hlavních odvětví, kde se nejčastěji využívá, je oblast urogenitální. Přispívá ke zdraví močových cest, močového měchýře. Ve všech těchto případech je především vhodné užívání tinktury.
  • Podporuje normální stav dýchacích cest.
  • Bylina přispívá k přirozených regeneračním procesům pokožky.
  • Tinktura či odvar se často vtírá do vlasů, přispívá k jejich zdraví.

Postup: tinktura se nanáší na pokožku vatou a poklepem vtírá do pokožky.

Německý recept: Hrst listů a květů lichořeřišnice se vloží do 0,5 litru studené vody, přivede k varu a 15 minut velice mírně vaří. Po vychladnutí se přecedí a uloží v chladnu. Pokožka hlavy se mírně navlhčí a nechá zaschnout.

Odvar: Dvě hrsti natě lichořeřišnice dáme do 1 litru studené vody, pak 10 až 15 minut přikryté vaříme na mírném ohni, odstavíme, 15 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Používáme pro poslední propláchnutí vlasů po jejich umytí.

Formy + nežádoucí účinky

Do směsí se příliš nehodí, prakticky nejvhodnější je její samostatné užití např. ve formě tinktury. Obvykle se užívá 2-3x denně.

V případě užívání rozumných dávek nebyly prozatím zaznamenány nežádoucí účinky. Při zevním užívání je nutné dbát opatrnosti, aby se bylinka nedostala do očí, mohla by totiž způsobit pálení. Pro nedostatek výzkumů se nedoporučuje v průběhu těhotenství, kojení.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinky.eu

Zmíněné produkty:

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice kapky

Lichořeřišnice semena