Lichořeřišnice tinktura recept

Video návod přípravy

Lichořeřišnice tinktura receptLichořeřišnici se lidově často přezdívá penicilín. A není se čemu divit, vždyť je to opravdu velmi silné přírodní antibiotikum, které lze použít na nejrůznější druhy bakterií. Je velmi účinná v urogenitální oblasti – používá se na záněty močových cest a močového měchýře, vaječníků, prostaty. Bylina též pomáhá při zánětech a některých potížích horních cest dýchacích. Při zevním použití je účinná v boji s vypadáváním vlasů či proti lupům.
Podrobněji o účincích lichořeřišnice:

Podrobněji v herbáři

Jednou z nejvhodnějších forem jejího použití je určitě tinktura, kterou si můžeme připravit i sami doma.

Tinktura z lichořeřišnice recept č. 1:

Suroviny:

  • Velkou hrst semen lichořeřišnice (cca 50 g)
  • 500 ml alkoholu (cca 40%, můžete použít například vodku)
  • Vhodnou uzavíratelnou nádobu (např. lahvička)

No a můžeme se pustit do přípravy:

Semena lichořeřišnice překrájíme na poloviny a napěchujeme je do sklenice. Vše zalijeme alkoholem a uzavřeme. Takto sklenici necháme stát na teplém a suchém místě po dobu 14 dnů. Sklenice by neměla stát na přímém slunci, dáváme přednost tmavému místu. Občas ji protřepeme, aby uvolňování účinných látek z byliny do alkoholu bylo co nejefektivnější. Po dvou týdnech tinkturu přecedíme do předpřipravené uzavíratelné nádoby a nasáklá semena ještě vymačkáme.

Tinktura z lichořeřišnice recept č. 2:

Suroviny:

  • 3 lichořeřišnice (celé rostliny)
  • 40 – 80% alkohol

Postup:

Celé rostliny nasekáme na střední kousky a vložíme je do nádoby. Vše zalijeme vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla lichořeřišnice ponořená, a macerujeme asi měsíc na temném místě. Poté tinkturu přecedíme a slijeme do připravené čisté lahve.

Užívání tinktury:

Tinkturu užíváme zevně nebo vnitřně po kapkách.

Při zánětech močových cest užíváme tinkturu po dobu 20 dní, 3× denně 15-20 kapek. Kvůli možné recidivě je důležité nevynechat ani jediný den!

V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu užíváme tinkturu po dobu 14 dnů – 3× denně 20 kapek (tinkturu lze rozpustit ve 2 dl neperlivé vody, aby se alkohol vypařil).

Pro posílení vlasů a proti lupům: Tinkturu nanášíme vatou a vtíráme do vlasů a pokožky hlavy.

Tinktura pomáhá i na nejrůznější vřídky a vyrážky na kůži (stačí ji aplikovat několikrát denně na postižené místo).

Existuje též antibakteriální kúra: ta se provádí jedenkrát ročně, kdy se po dobu 8 týdnů užívá 3× denně 15 kapek tinktury.

Zdroje: ceskatelevize.cz

Zmíněné produkty:

Lichořeřišnice

Kapky lichořeřišnice