Sléz maurský účinek

(Malva mauritiana)

Sléz maurský účinekSléz pochází z oblasti Středomoří a severní Afriky. Jeho květy jsou růžovofialové a může dorůstat do výšky jednoho a půl metru. Pěstuje se často jako okrasná rostlina a kdysi se z rostliny vyrábělo přírodní barvivo a používala se i v kuchyni některých zemí. Přitom první zmínky o bylince pocházejí ještě z antického Řecka a Říma, například se o ní zmiňuje Plinius mladší v souvislosti s léčbou nevolnosti. Hesiodos ji doporučoval jako součást jídel pro podporu celkového zdraví. Latinský název Malva pochází z řečtiny a překládá se jako „slizový“ či „velmi měkký.“

Kytice ze slézu doma či věnce z rostliny nošené během května měly údajně schopnost přivolat lásku.

Sléz účinky

Ve fytoterapii se využívá hned několik druhů slézu, takže kromě toho maurského se používá sléz lesní (Malva sylvestris) či sléz přehlížený (Malva neglecta). Tyto druhy mají prakticky identické účinky a lze je proto zaměňovat.

Předmětem sběru a použití je květ, list nebo kvetoucí nať (Flos, Foliům et Herba malvae). List sbíráme nejlépe v červnu, před rozkvětem rostliny, květ a nať pak v červenci a srpnu, nejlépe kolem jedenácté hodiny dopoledne. Květ sbíráme většinou i s kalichem, při malé potřebě je vhodnější sběr květů bez kalichu.

U pěstovaných druhů, které jsou podstatně statnější, vylučujeme ze sběru lodyhy, nesbíráme tedy nať, ale pouze list.

Bylina obsahuje řadu významných látek včetně slizů, tříslovin, silic, vitamínů a minerálů.

  • Sléz chrání sliznice a využívá se jak vnitřně, tak i zevně.
  • Obzvlášť se doporučuje při zahlenění plic, zánětu průdušek, silném chrapotu, při neproduktivním, obtěžujícím kašli, astmatu, infekcích apod. Je vhodný nejen ve formě čaje, ale i kloktadla.

„Sléz vyléčí i velmi houževnatou, nevyléčitelnou – jak se říká – chorobu rozedmu plic, která navíc vyvolá i těžkou záduchu. Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

  • Bylina se využívá i na trávicí potíže např. při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, při vředové chorobě střev, při zánětech v dutině ústní.
  • Při zástavě (vyschnutí) slzení (syndrom suchého oka), se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady z vlažného čaje.

Na slzení očí můžeme mimo jiné použít následující obklady: Po 1 čajové lžičce slézových květů a máty peprné přelijeme šálkem vařící vody, necháme 5 až 10 minut vyluhovat a přecedíme. Obklady přikládáme 3x týdně.

Na kruhy pod očima nebo kolem očí používáme pastu, zhotovenou z práškovaných listů slézu v trošce vody. Nanášíme tlustě na postižená místa a necháme půl hodiny působit. Pak splachujeme čistou vodou.

  • Při svrbivé a pálivé alergii ve tváři blahodárně působí omývání vlažným čajem.
  • Zevně používáme sléz při poranění, vředech, při otocích rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. V tomto případě používáme koupele rukou a nohou.

„U nás v sousedství bývala jedna žena, která si před několika léty zlomila kotník. Dlouho měla s nohou těžkosti a jednoho dne musela jít do nemocnice. Po propuštění jsem ji potkala, velmi kulhala a nohu měla oteklou až po koleno. I když se opírala o hůl, pohybovala se jen zvolna. A tak jsme společně nasbíraly čerstvý planý sléz. Druhý den začala s koupelemi nohou. Nepřeháním, když řeknu, že již po týdnu nepotřebovala hůl a noha opět vypadala normálně. Tak tomu bylo i u jiné ženy, která si zlomila zápěstí na pravé ruce, což jí způsobovalo těžkosti. Vždyť řekněte, která matka a hospodyně si může šetřit svou ruku? Každou noc ji ruka bolela a denně otékala. Když jsem se s ní jednou potkala, poradila jsem jí používat sléz. I v tomto případě nastalo rychlé zlepšení.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

  • Koupel nebo omývání v nálevu ze slézu je vynikajícím prostředkem proti ekzému, zejména atopickému, kdy tlumí zánět, ruší svědění a přispívá k obnovení normálního stavu pokožky.
  • Sléz pomáhá i při zánětech močových cest, močových kamenech.
  • Používá se na záněty hrtanu a zhoubná onemocnění hrtanu.

Recept: V tomto případě vyluhujeme přes noc 2,5 litru denní dávky, do každé 250 ml dáme vrchovatou čajovou lžičku bylinky. Ráno mírně zahřejeme a uschováme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou. Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i proti vysychání v ústech, nose a hrtanu!

Slézový čaj účinkyNyní vám budu vyprávět jednu příhodu, která se zdá být neuvěřitelná, je však pravdivá. Je skutečně zarážející, co všechno dokáže tato malá, při zemi se držící léčivá rostlina. Jednoho dne jsem seděla v Linci v kasině divadla u stolu a obědvala jsem. Přisedla jedna dáma a během rozhovoru jsem se dozvěděla, že má velké starosti o svého muže, který z času na čas musí chodit do nemocnice a teď už ztratil hlas. Lékaři se vždy vyhnuli odpovědi na její otázky, obávali se však, že má rakovinu hrtanu. Řekla jsem jí: „Jen neklesejte na mysli! Zkuste to s léčivkami. Máme přece sléz, který léčí zánět hrtanu. Je třeba jím několikrát přes den kloktat a občas si dát na noc obklad z kaše, kterou připravíme z ječné mouky a čaje ze slézu.“ To bylo ve čtvrtek. Během rozhovoru jsme se spřátelily a vyměnily si adresy. Za týden mi dáma z Lince telefonovala: „K vašemu stolu mne přivedl anděl strážný. Mému muži je již lépe. Jednala jsem přesně tak, jak jste radila. Mám dceru, která je ve Vídni lékařkou. Seznámila jsem ji se svým úmyslem vzít otce z nemocnice, že to chci zkusit s léčivými rostlinami. Odpověděla:“Maminko, když tě to uspokojí, takto udělej.‘ Pak jsem hovořila i s primářem a on také řekl, že není zásadně proti léčivým rostlinám. Pak jsem manžela přivedla domů, on kloktal a já jsem mu připravovala teplé obklady na krk. Před několika dny se mu navrátil i hlas!“ Za týden přišla další telefonická zpráva: „Můj muž se cítí dobře a má silnou naději, že zakrátko bude již opět vyučovat. Ještě bych vám chtěla říci, co říkal ošetřující primář, když jsem mu všechno oznámila – tato žena by měla dostat zlatý řád!“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Formy

Aby se slizové látky nezničily, připravujeme sléz především studenou formou – nálev vyluhujeme přes noc a popíjíme jej z termosky po doušcích během dne (dva až tři šálky mírně ohřátého čaje).

Ze slézu lze též připravit macerát.

Slézová koupel nohou a rukou: Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou dvouhrst slézu. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce či nohy snesou. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.

Obklady: Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.

Sléz se může aplikovat buď samostatně, nebo se přidává do směsí. Jeho účinek potencuje příměs ibišku, ale též třezalky, heřmánku, měsíčku nebo tymiánu.

Kontraindikace

U bylinky nebyly dodnes zjištěny nežádoucí účinky a je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, ceskatelevize.cz, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Sléz

Slézová mast