Citronová tráva účinky

Citronová tráva účinkyCitronová tráva se botanicky přesně nazývá voňatka citronová, avšak v poslední době se více ustálil anglický název „lemongrass.“ Ale proč se jí vlastně říká citronová? Důvodem k tomu je citrónová příchuť a výrazné aroma rostliny, které svojí intenzitou předčí i samotný citrón. Vonné silice jsou obsaženy v samotné rostlině. Ta roste především v tropických exotických oblastech a za její domovinu se považuje jihovýchodní Asie.

Nejspíše proto je tradiční ingrediencí asijské kuchyně, ovšem oblibu si postupně získala po celém světě. Jídlům dodává svěží vůni a zajímavě pikantní chuť a používá se jak k pokrmům z ryb nebo masa, tak i vegetariánské kuchyni. Na rozdíl od citrónu sice skýtá citrusové aroma, ale pokrmy neokyselí. Kulináři využívají cibulovité konce trávy, které se přímo vaří. Čerstvé listy poslouží jako ingredience zeleninových salátů. Tužší stonky představují koření, které chuťově doplní česnek, šalotku, chilli nebo koriandr. Citrónová tráva se uplatňuje čerstvá, sušená i mražená.

Využívá se i jako hmyzí repelent, osvěžovač vzduchu, figuruje při výrobě parfému a kosmetických přípravků.

Významné postavení si citronová tráva získala i v oblasti zdraví. V čínské medicíně se v průběhu historie doporučovala na horečku, průjmy, nepravidelnou menstruaci, bolesti žaludku a kožní infekce.

Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů, např. vitamín A, C, vitamíny ze skupiny B, kyselinu listovou, zinek, hořčík, železo, draslík, mangan a vápník.

Účinky

  • Má významné antioxidační účinky, takže se podílí na ochraně buněk před volnými radikály.
  • Byly zaznamenány protizánětlivé a antibakteriální účinky. Podporuje imunitu a je vhodná i při zvýšené teplotě.
  • Příznivě ovlivňuje trávení, takže se používá při potížích s nadýmáním, nevolností, pálením žáhy, zácpě, zvracení. Existují již i vědecké studie, které se zabývaly pozitivním vlivem byliny na žaludeční vředy.
  • Je známá svým močopudným účinkem, takže podporuje čištění organismu a vyplavování nežádoucích toxinů z těla. To má příznivý vliv i na pokožku.
  • Navozuje uklidnění a zmírňuje pocity úzkosti. To potvrdil i brazilský výzkum zkoumající efekt aromaterapie na pacienty trpící stavy úzkosti.
  • Využívá se při únavě svalů, kdy se doporučuje vytvořit roztok z 1 dílu oleje z lemongrass a 2 dílů kokosového oleje a po několik dní tuto substanci několikrát denně jemně vmasírovávat.
  • Některým ženám lemongrass pomáhá zmírnit menstruační potíže.
  • Citronová tráva se často doporučuje na bolesti hlavy a napětí. Lze ji užívat jak ve formě čaje, tak i aromaterapie.

Příprava čaje: lžičku sušené nebo čerstvé citronové trávy přelijeme horkou vodou a necháme 5-10 minut louhovat.

Nežádoucí účinky

Doposud nebyly prokázány, i přesto však opět platí zákon – vše s mírou.

Zdroje: zivagaia.cz

Zmíněné produkty:

Lemongrass (citronová tráva)

Silice Lemongrass