Citronová tráva účinky

Citronová tráva účinkyCitronová tráva se botanicky přesně nazývá voňatka citronová (Cymbopogon citratus), avšak v poslední době se více ustálil anglický název „lemongrass.“ Ale proč se jí vlastně říká citronová? Příčinou je citrónová příchuť a výrazné aroma rostliny, které svojí intenzitou předčí i samotný citrón. Vonné silice jsou obsaženy v samotné rostlině. Ta roste především v tropických exotických oblastech a za její domovinu se považuje jihovýchodní Asie.

Nejspíše proto je tradiční ingrediencí asijské kuchyně, ovšem oblibu si postupně získala po celém světě. Jídlům dodává svěží vůni a zajímavě pikantní chuť a používá se jak k pokrmům z ryb nebo masa, tak i vegetariánské kuchyni. Na rozdíl od citrónu sice skýtá citrusové aroma, ale pokrmy neokyselí. Kulináři využívají cibulovité konce trávy, které se přímo vaří. Čerstvé listy poslouží jako ingredience zeleninových salátů. Tužší stonky představují koření, které chuťově doplní česnek, šalotku, chilli nebo koriandr. Citrónová tráva se uplatňuje čerstvá, sušená i mražená.

Využívá se i jako hmyzí repelent, osvěžovač vzduchu, figuruje při výrobě parfému a kosmetických přípravků.

Významné postavení si citronová tráva získala i v oblasti zdrav, v průběhu historie se využívala v čínské medicíně a lidovém léčitelství. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů, např. vitamín A, C, vitamíny ze skupiny B, kyselinu listovou, zinek, hořčík, železo, draslík, mangan a vápník.

Účinky

  • Má antioxidační účinky, takže se podílí na ochraně buněk před volnými radikály.
  • Přispívá k normální imunitě.
  • Podporuje trávení, normální stav střevních plynů, zdraví žaludku, peristaltiku střev (1).
  • Přispívá ke správné funkci močových cest, přirozené detoxikaci.
  • Podporuje zdravou kůži.
  • Přispívá k uklidnění, obnovu sil.
  • Normální stav svalů – roztok z 1 dílu oleje z lemongrass a 2 dílů kokosového oleje a po několik dní tuto substanci několikrát denně jemně vmasírovávat.
  • Přispívá ke komfortu v průběhu menstruace.

Formy + nežádoucí účinky

Obvykle se vyskytuje ve formě klasicky připravovaného nálevu (2 šálky denně). Využívá se při aromaterapii.

Prozatím nejsou známy žádné vážnější nežádoucí účinky, i přesto však opět platí zákon – vše s mírou. Někteří jedinci mohou mít na tuto rostlinu alergii. V případě potíží (nevolnost, bolest hlavy, vyrážka) je nutné s užíváním okamžitě přestat.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Healthline

Zmíněné produkty:

Citronová tráva

Citronová tráva semena

Citronová tráva masážní olej

Citronová tráva olej