Šalvěj lékařská

(Salvia officinalis L.)

Šalvěj a jeho účinkyDomovinou šalvěje je jižní Evropa, rostlina spíše preferuje teplejší a sušší oblasti, avšak dnes se pěstuje i v Česku. S léčivými vlastnostmi šalvěje jsou lidé obeznámeni již několik tisíc let. Hodně jej užívali Egypťané, Římané a Řekové. Dokonce i latinský název „salvare“ lze přeložit jako spasit, vyléčit. Existuje též jedno staré rčení, které říká: „Jak může člověk zestárnout, když má na zahradě šalvěj?“
O šalvěji koluje i legenda, která vypráví o útěku svaté Matky boží s Jezulátkem před Herodesem. Když běžela přes pole, poprosila všechny květiny o pomoc, avšak útočiště ji nabídla pouze šalvěj. Pod jejími hustými listy našla bezpečný úkryt i s dítětem před Herodesovým vojskem. Vojáci prošli okolo, ale nikdo je nezpozoroval. Jen co přečkala nebezpečí, vyšla Matka boží z úkrytu a šalvěji řekla: „Od nynějška až navěky budeš u lidí nejoblíbenější květinou. Dávám ti moc vyléčit všechny nemoci, ochraňuj lidi před smrtí tak, jako jsi i mne zachránila.“ Od té doby šalvěj pomáhá a léčí.

Šalvěj a jeho účinky

 • Častější pití šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla a obranyschopnosti.
 • Podporuje oběhovou soustavu a pomáhá předcházet srdečním nemocem. Pomáhá při ateroskleróze.
 • Jelikož zlepšuje krevní zásobení mozku, zvyšuje celkovou koncentraci a paměť.
 • Příznivě působí při obrně.
 • S levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která pomáhá při nočním pocení.
 • Pomáhá při křečích nebo chvění končetin (2 šálky denně po doušcích).
 • Čaj ze šalvěje velmi dobře působí při nemocech jater, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater.
 • Pomáhá při onemocnění míchy.
 • Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje střeva.
 • Čaj ze šalvěje se doporučuje používat i jako kloktadlo při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů, zánětech hrtanu a ústní dutiny. Marie Treben tvrdí, že by mnozí dospělí a děti nemuseli mít vyoperované mandle, kdyby včas užívali šalvěj.
 • Nálev ze šalvěje pomáhá i při krvácení dásní a uvolnění zubů. Pomáhá i při paradontóze. V těchto případech se doporučuje buď kloktat, nebo nanášet přímo na postižené místo.
 • Rozdrcený list šalvěje pomáhá při bodnutí hmyzem.

Šalvěj – koření

Šalvěj se však využívá nejen pro své pozitivní účinky na zdraví, ale i pro chuťovou kvalitu. Přidává se do omáček, salátů a hlavně do tučnějších jídel, jelikož má příznivé účinky na zlepšení trávení. V některých krajích se dělají šalvějové koláče a pečivo. Do těsta se přidává většinou již rozdrcený list šalvěje.

Šalvěj v kosmetice

Dodává vlasům lesk, podporuje jejich růst a regeneraci, zbavuje lupů. Doporučuje se pravidelně oplachovat vlasy v jeho odvaru.

Kontraindikace

Šalvěj by se neměla přijímat v první dny menstruace. Taktéž je kontraindikována během těhotenství a kojení. Šalvěj může v některých případech zvýšit krevní tlak, takže by se o jejím užívaní měli hypertonici radši poradit s odborníkem. Užívat by ji též neměli lidé s epilepsií, akutní nemocí ledvin, pyelonefritidou a glomerulonefritidou.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Maria Treben.

Zmíněné produkty:

Šalvěj (čaj ze šalvěje)

Šalvějová tinktura (Šalvěj)

Šalvějová koupel