Rozrazil léčivé účinky

Rozrazil léčivé účinkyRozrazil lékařský (Veronica officinalis) se nejčastěji vyskytuje na suchých půdách, roste v lesích, na pasekách, při cestách. Původně pochází z Evropy a Asie. Listy na dotek snadno opadávají, proto mají německé pojmenování „Mánnertreu“ – mužská věrnost. Sbírají se olistěná květenství a květy. Ve Francii se bylina v průběhu 19. století využívala jako náhražka čaje. Tomuto nápoji se říkalo „thé d’Europe“, tedy evropský čaj. Dnes se nejčastěji využívá v rostlinné medicíně.

Rozrazil byl pro své účinky ceněn již od dávných dob. Velmi si jej oblíbilo germánské obyvatelstvo, které jej nazývalo „hlavní lék na všechny choroby“. Když chtěli známému nebo příteli složit zvláštní poklonu, tak mu říkávali, že má tolik dobrých vlastností jako velevážená veronika.“

Účinky

 • Rostlina přispívá ke snižování hladiny cholesterolu (LDL) v krvi.

«….Jeden pán vyprávěl o velkém obsahu cholesterolu ve své krvi. Z toho důvodu již vícekrát ležel v nemocnici. Radila jsem mu pít čaj z rozrazilu, a to dva šálky denně. Velmi mne potěšilo, když za půl roku povídal, že při nedávném vyšetření byli lékaři překvapeni, když již nezjistili zvýšený obsah cholesterolu.»

Marie Treben

Marie Treben doporučuje užívat rozrazil i preventivně:

„Pijte každý rok nějaký čas čaj z čerstvě natrhaného rozrazilu – nejenže omezuje kornatění tepen, ale tomu stavu i předchází a tělu dodává pružnost svými krev čistícími účinky.“

 • Příznivě působí na močové cesty při zánětech, písku a kaméncích, kde podporuje jejich rozpadání (nikoli rozpouštění).
 • Je vhodný při žloutence.
 • Působí při nervozitě, přepracovanosti, napětí. Pro uklidnění je vhodné vypít jeden šálek čaje večer před spaním.

Při bolestech hlavy zaviněné napětím se indikuje právě rozrazil lékařský: Polévkovou lžíci květů rozrazilu přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. Přecedíme a pijeme.

 • Bylina podporuje paměť.

Jeden muž mi vyprávěl „Měl jsem častá ‚okna‘ v paměti a ta mi překvapivě zmizela, když jsem pil 14 dní čaj z rozrazilu a přesličky (ve stejném poměru), dva šálky denně. Předtím mi už vypadávala důležitá slova. Byl jsem nejistý a nervózní. Bylinky pomohly neuvěřitelně rychle.“

Marie Treben

 • Rostlina se doporučuje při závratích.
 • Smíšená s kořenem celeru je vhodná na slabost nervů a melancholii.
 • Bylina se osvědčila při bronchitidě, astmatu, zastaralém suchém zánětu průdušek (bronchiálním kataru).

Jako prsní čaj používáme směs stejného dílu plicníku lékařského, listů podbělu, jitrocele a rozrazilu oslazený trochou medu, nebo ty bylinky spaříme horkou vodou, v níž jsme rozpustili cukr.

 • Podporuje zažívání a tvorbu slinivkových enzymů. Doporučuje se při zahlenění žaludku a poruchách střev.
 • Tato rostlina je podle tradice našich předků oblíbenou přísadou čajů čisticích krev a pomáhá řešit chronické ekzémy společně s kopřivou.
 • Používá se jako antirevmatikum.

Marie Treben doporučovala na revma a dnu tinkturu z rozrazilu, kterou si můžeme i sami připravit. Tuto tinkturu používáme zevně na vtírání do kůže, vnitřně bereme třikrát denně 15 kapek s trochou vody či čaje.

Formy

Rozrazil se nejčastěji užívá ve formě již zmíněného čaje či tinktury. Je hodný jak pro samostatné podávání, či kombinování s jinými bylinami např. se zlatobýlem, lipovým květem, listem černého rybízu, natí nebo kořenem čekanky, natí yzopu, oddenkem puškvorce, natí úročníku bolhoje, kořenem všedobru apod.

Nežádoucí účinky

Při aplikaci v terapeutických dávkách nemá podávání rozrazilu žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Neměla by však být překročena denní dávka 5 gramů byliny.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Rozrazil

Rozrazil kapky