Pohanka a její účinky na zdraví

  Fagopyrum esculentum

  PohankaPohanka obecná je známá především svými plody – pohankou. Nejstarší zmínka o ní pochází již z doby železné. Původ této rostliny musíme hledat v Asii, přesněji v Himalájích, odkud se postupně rozšířila do světa.

  Do Evropy ji ve 13. století dovezli tatarští bojovníci, kteří si pohanku vozili v kožených měšcích zavěšených na koňském sedle. Byli nazýváni pohany, a nejspíše kvůli tomu se i zrodil dnešní název. Od 14. století patřila k tradičním pokrmům chudších vrstev.

  V Česku její popularita bohužel s časem klesla. V Německu a Rakousku ji však dodnes řadí mezi léčivé rostliny. V Japonsku se z ní připravují extrakty, které se dále používají jako zdroj minerálních látek k obohacování dalších potravin. Též se hojně využívá v kuchyni, kde se z ní připravují různé přílohy, polévky, pomazánky, kaše, palačinky a další.

  Pohanka není obilovina, ale patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae), kam se řadí např. rdesno či šťovík. Její pěstování je nenáročné a je zároveň ekologicky čistou potravinou. Zatím totiž nebyla geneticky modifikována a neobsahuje nitráty, pesticidy a herbicidy.

  V nati a ve slupkách plodu najdeme flavonoid rutin, cholin, komplex vitamínů skupiny B, vitamín E a řadu prvků, především draslík, fosfor, hořčík, vápník, aminokyseliny, bílkoviny a další významné látky. Mimochodem díky vysokému obsahu bílkovin je pohanka pokládána za prakticky rovnocennou náhradu masa.

  Je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže je vhodná i pro osoby trpící celiakií. Bylina je velmi vhodná pro těhotné i kojící ženy. Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.

  Účinky

  • Podporuje pevnost a pružnost cévních stěn. V lidovém léčitelství se užívá při křečových žilách, hemoroidech, bércových vředech, poruchách prokrvení končetin (červené nitky na stehnech). Má kladný vliv na krevní oběh. Často se užívá jako prevence různých nemocí. Švédský výzkum z univerzity Uppsala a Baltimorský výzkum poukázal na to, že rostlina podporuje snižování špatného cholesterolu – LDL (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21931228, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7840076, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16459229).
  • Pohanka a její účinky na zdravíPodporuje čištění a francouzský výzkum též potvrdil antioxidační účinky (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967451).
  • Využívá se při nemocech střev, příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému a jater, uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy.
  • Užívá se při zánětech a podporuje imunitní systém.
  • Doporučuje se při krvácení z dásní a nosu, posiluje vazivové tkáně, preventivně působí proti revmatickým chorobám a artritidě.
  • Využívá se na nedostatečné libido a potenci.
  • Má kladný vliv na popraskané žilky v oku a podporuje zrak.
  • Využívá se při dietách, jelikož podporuje celkový metabolismus.
  • Má kladný vliv na nervovou soustavu.
  • Podporuje zdraví pokožky a vlasů.
  • V posledních letech se začínají objevovat výzkumy, které zkoumají vliv pohanky na nádory (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3100852/).

  Formy

  Nejčastější formou je nálev. Slupky lze užívat ve formě prášku cca 3-4x denně půl čajové lžičky, před jídlem.

  Příprava: Jedna čajová lžička pohanky se přelije 250 ml vroucí vody a nechá se v zakryté nádobě cca 10 minut odstát. Následně scedíme a pijeme čerstvý.

  Pohanka by neměla být konzumována s cukrem, jelikož ten její účinky neutralizuje.

  Nežádoucí účinky

  I zde je nutné aplikovat pravidlo vše s mírou. Zelené výhonky a nať z pohanky obsahují látky, které mohou způsobit hyperfotosenzitivitu na slunci. Existují také případy alergie, takže pokud jste ještě pohanku nikdy nejedli, začněte spíše malými porcemi a sledujte Vaše pocity.

  Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich Wikipedie, http://www.rehabilitace.info, https://zdrava-vyziva.zdrave.cz

  Zmíněné produkty:

  Pohanka nať (pohankový čaj)

  Pohankový nahřívací polštářek