Ašvaganda – indický ženšen

Ašvaganda účinkyAšvaganda neboli Vitánie snodárná (Ashwagandha, Whitania somnifera) si pro své účinky získala oblibu již v Mezopotámii. V Indii je dodnes považována za významnou rostlinu a často se jí přezdívá indický ženšen.

Ašvaganda je celkem nenápadný keř, který může dorůstat až do výšky 2 metrů. Rostlině nejvíce vyhovují vyprahlé savany, kamenité polopouště a různé nehostinné oblasti, které začínají v Subsaharské Africe a končí Indií. Prazvláštní název se ze sanskritu překládá jako „koňská vůně“, což odkazuje na její specifické aroma.

Rostlina měla dříve význam nejen v oblasti zdraví. Nápoj z ní se dříve často popíjel i během různých rituálů, obřadů nebo svateb. Evropa se o této legendární ájurvédské rostlině dozvěděla mnohem později až kolem 17. století a to díky obchodníkům a cestovatelům, kteří ji sem dovezli.

Účinky

  • Rostlina podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, urychluje rekonvalescenci po nemoci. Má protizánětlivé a antioxidační účinky.
  • Zvyšuje vitalitu, pročišťuje tělo a zbavuje jej toxinů a volných radikálů, čímž chrání buňky před jejich negativním působením. Má příznivý vliv na játra. Pro tyto důvodu se jí často přezdívá “bylina mládí”. Je doporučována jako detoxikační pomocník po dobrání antibiotik.
  • Ašvaganda je přírodní adaptogen, takže pomáhá lépe se přizpůsobovat během psychicky náročného období a snížit jeho negativní dopady. Je vhodná při stresu, depresích, úzkosti a nervozitě. Dodává organismu energii. Na tyto účinky poukazují i některé vědecké výzkumy (1, 2).
  • Zlepšuje psychickou kondici, zklidňuje organismus a posiluje nervovou soustavu, což má následně vliv na klidný a plnohodnotný spánek. Odtud plyne i její druhové jméno “snodárná”. Zároveň pozitivně působí i na mozek. Zvyšuje koncentraci a zlepšuje paměť (3, 4, 5).
  • Jedná se též o afrodiziakum, navrací hormonální rovnováhu a podporuje plodnost.
  • Pročišťuje krev a podporuje krvetvorbu. Přispívá ke snižování krevního tlaku a špatného cholesterolu v krvi. Zároveň již existují počáteční výzkumy, které naznačují, že by mohla přispívat ke snižování hladiny krevního cukru (6).
  • Existují též vědecké výzkumy poukazující na příznivý vliv rostliny na činnost štítné žlázy, proto se doporučuje při její hypofunkci (snížené funkci štítné žlázy, 7).
  • Podporuje a stabilizuje organismus, vyživuje tkáně a svaly. Je vhodná při zotavování svalů po zranění (8).
  • V posledních letech se provádí výzkumy v oblasti potenciálních účinků této rostliny v boji s některými druhy nádorů např. plic, střev či mozku. Bohužel většina ze studií je prozatím pouze v počátečních fází.

Formy

Drcený kořen: nadrcený kořen užíváme formou odvaru. Optimální dávka je 3 až 6 gramů, které přelijeme 250 ml horké vody a povaříme 5 až 7 minut. Po uplynutí této doby necháme odvar dalších 7 minut odstát a nakonec scedíme. Užíváme 2x denně.

Celý kořen: 3 až 5 gramů zalijeme 250 ml horké vody a necháme 10 až 15 minut louhovat. Poté kořen vytáhneme a pijeme 2x denně.

Prášek: K přípravě prášku můžeme použít vodu či mléko. Do 250 ml horké Vámi vybrané tekutiny přidáme 3 až 5 gramů a mícháme tak dlouho, dokud se prášek téměř nerozpustí. Užíváme 2x denně.

Chuť drceného kořene, celého kořene či prášku je nejdříve nasládlá, ale posléze trpká až hořká, proto se obvykle doporučuje osladit cukrem či medem. Rostlinu není vhodné užívat nalačno.

Nežádoucí účinky

Ašvaganda je považována za bezpečnou rostlinu a při užívání obvyklých dávek nebyly zaznamenány vedlejší účinky.

Nedoporučuje se však užívat během těhotenství a kojení. Není vhodná pro malé děti.

Z důvodu výše zmíněných účinků je nutná opatrnost v případech nízkého tlaku, nízké hladiny krevního cukru a hyperfunkci štítné žlázy.

Zdroje: Herbal-Store s.r.o.

Zmíně produkty:

Ashwagandha

Ashwagandha kapky