Pampeliška léčivé účinky

Taraxacum officinale

Každý rok na jaře nám příroda přichystá dar v podobě žlutého koberce žlutých květů pampelišky neboli smetánky lékařské. Tato cenná, léčivá rostlina má byla oblíbena již od antických dob, používala se nejen v kuchyni, ale obzvláště při řešení zdravotních potíží.

Pro farmaceutickou potřebu se pěstuje v západních zemích. Například ve Francii se používá jako salátová rostlina a přidává se do nápojů např. smoothies, oblíben je i pampeliškový med.

Šťáva z pampelišky může být využita k výrobě přírodní gumové pryže. Toho se již chytl velký evropský výrobce pneumatik – společnost Continental. Ta se nyní snaží celý projekt přivést k životu, a dokonce již existuje několik prototypů takových pneumatik. Kvalita gumy z kořene pampelišek je rovnocenná s gumou získávanou z kaučukovníku. Nyní probíhá testovací období celého projektu, po uplynutí kterého by měla na scénu dorazit nová generace pneumatik z rostliny, kterou někdo považuje za nepotřebný plevel.

Ze sušeného kořene pampelišky se dá usušením, rozemletím a upražením připravit pampelišková mouka nebo pampelišková káva, kterou si v průběhu historie oblíbili obzvláště chudší vrstvy obyvatelstva. Tento nápoj neobsahuje kofein, ale i přesto dokáže zbavit únavy a dodat potřebnou vitalitu.

Listy rostliny se nejčastěji sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly a úbory květů po dobu květu. Celá rostlina je léčivá. Obsahuje totiž řadu prospěšných látek včetně vitamínů (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A), minerálů (železo, vápník, zinek), tříslovin, inulin a další.

Pampeliška účinky

  • Rostlina pomáhá při nejrůznějších problémech jater a žlučníku, regulují jejich činnost. Čerstvé stvoly mohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny. Rostlina též vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všelijakých usazených látek, podporuje správné zažívání.

Pampeliška léčivé účinky

„Když jsem byla v Jugoslávii, tak hosté lázní, kromě jiných čerstvých salátů, denně dostávali mističku salátu z pampelišky. Lékařem tam byl známý specialista na játra. Na mou otázku odpověděl, že pampeliška má velmi dobrý vliv na játra. Dnes vím, že čerstvé stvoly květů, když jich denně sníme pět až šest v syrovém stavu, rychle pomáhají při chronickém zánětu jater (hepatitidě).“

Zdraví z boží lékárny, Maria Treben

 • Smetánka se doporučuje i při cukrovce.

Denně je přitom nutné sníst až 10 stvolů po celý čas, kdy pampeliška kvete. Nejprve se stvoly spolu s květy umyjí, až potom se květ odstraní a stvoly se pomalu žvýkají. Stvol květu má zpočátku hořkou chuť, je vzpřímený, křupavý a šťavnatý a má chuť jako list štěrbáku (endivie).

 • Při častých nemocech, dlouhodobé únavě a ochablosti je vhodné absolvovat čtrnáctidenní kúru s čerstvými stvoly pampelišky.
 • Bylina je známá i svými antioxidačními účinky, takže chrání buňky těla před poškozením.
 • Smetánka obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu).
 • Čistí krev a může sloužit i jako pomocný lék proti leukémii. Jedná se o vynikající prostředek proti husté krvi. Vhodné je buď jíst čerstvé kořeny pampelišky, nebo pít čaj z usušených bylin. Pampeliška se s úspěchem užívá i při chorobách sleziny.
 • Pomáhá i při dně a revmatismu.

„Jestliže se kúra s čerstvými stvoly dodrží čtyři týdny, ustoupí i otoky žláz. Mimo jiné je prokázán i její vliv na úbytek, resp. vstřebávání mozkových edémů (otoků) nejrůznějšího původu.“

Zdraví z boží lékárny, Maria Treben

 • Podporuje pocení a močení, působí povzbudivě.
 • Pampeliška odstraňuje svrbění kůže, lišeje a vyrážky.
 • Všechny knihy o léčivých rostlinách píší, že ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní.

„V procesí na Božím těle jsem si všimla, že mladík, který nesl prapor, má tvář znetvořenou od akné (uhry na tváři). Jeho matku jsem upozornila na krev pročišťující kopřivu a pampelišku. Matka ani jednu z nich neznala, ačkoliv bydlila v malém městečku. Když jsem jí rostliny ukázala, odpověděla mi uraženě, že přece nemůže svému synovi dávat takový plevel.“

Zdraví z boží lékárny, Maria Treben

 • Snižování hmotnosti velice napomáhá pampeliškový likér.

Návod: 150 g sušeného a podrceného kořene pampelišky dáme do láhve žitné a necháme za občasného protřepání 2 týdny vyluhovat. Pak přecedíme, kořen vylisujeme a přefiltrujeme. Denně pijeme půl likérové odlivky před obědem a večeří.

 • Pampeliška účinky
 • Několik výzkumů již poukázalo na potenciál pampelišky při léčbě nádorů.

V kanadském výzkumu na Univerzitě Windsor extrakt z kořene pampelišky začal zabíjet nádorové buňky pokožky již po 48 hodinách a další výzkum ukázal schopnost kořene pampelišky zabít až 95% nádorových buněk ve střevech během dvou dnů.

Formy

Oblíbenou formou užití je čaj, tinktura, sirup. Pampelišku lze přidávat do salátů, nebo žvýkat. Je ideální a oblíbenou součástí bylinných směsí, kombinuje se zejména s březovým listem, čekankou, přesličkou, kořenem petržele a celeru, měsíčkem a listem šalvěje.

Čaj z kořene pampelišky recept

Pampelišková mast recept

Pampeliškový sirup recept

Kontraindikace

Bylina není toxická a nemá žádné kontraindikace. Při předávkování se může objevit nevolnost, proto je vhodné opět pamatovat na zlaté pravidlo „vše s mírou.“

Pampeliškové hořčiny přecházejí do mateřského mléka.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Pampeliška (Smetánka)

Pampeliškový sirup (pampeliška, smetánka)

Pampelišková tinktura (Pampeliška)