Ostropestřec a zdraví

Silybum marianum

Ostropestřec čajTento bodlák byl znám lidstvu již od dávných dob a důkazem toho, je celá řada legend. Jedna z nich vypráví příběh chudého měšťáka, který měl celou řadu zdravotních potíží, ovšem žádné peníze na lékaře. Kvůli svému zhoršujícímu se zdraví nemohl vydržet v žádné práci. Jednoho dne se v zoufalství začal modlit k Panně Marii, aby mu nějakým způsobem pomohla. Té noci se mu zjevila ve snu a pověděla mu o účincích bodláku, který roste kolem jeho domu. Poradila mu, jak má ostropestřec zpracovat a užívat. Měšťák ji též slíbil, že pokud mu rostlina pomůže, bude šířit tyto znalosti dál po celém světě. Následující den s ničím neotálel a šel hned bylinu sbírat. Po nějaké době užívání se jeho stav opravdu začal zlepšovat. Nakonec se úplně uzdravil a díky jeho slibu se o ostropestřci dozvěděl celý svět.

Prapůvodní domovinou ostropestřce je oblast Středozemí. Poznáme jej hlavně díky fialovým květům (zřídka bílé) a mnozí z nás jej určitě znají i pod jinými názvy – stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel či kardus mariánský.

Svou popularitu si získal ještě ve starověkých státech. V Římské říši se používal na nemoci žlučníku, jater, dokonce se jim léčila melancholie. Antické Řecko jej doporučovalo na uštknutí hadů, pavouků, jedovatého hmyzu. O bylince se např. zmiňuje ve svých rukopisech Plinius starší či Dioskorides.

Dnes se v lidovém léčitelství užívají především plody (Fructus cardui Mariae). Při sběru se chmýřité hlavice uřezávají ve správnou dobu ještě před zralostí, a poté se ukládají na větraných, suchých místech, kde dozrávají. Poté se vymlátí a plody zbaví chmýru. Kvůli takto komplikovanému procesu mnoho léčitelů upustilo od jeho užívání, ovšem to je obrovská škoda, jelikož bylin se stejným nebo alespoň podobným účinkem není mnoho.

Z  rostliny lze též použít list (Foliům cardui Mariae), který se sbírá na jaře v květnu a červnu mezi 14-16 hod, či kořen (Radix cardui Mariae) sbíraný na jaře.

Konkrétní účinky:

 • Ostropestřec je především znám tím, že chrání jaterní parenchym, ovlivňuje tvorbu žluči a její distribuci. Užívá se při nemocech jater a žlučníku. Používá se při žlučníkových kamenech.

Dle italského výzkumu z roku 2010 extrakt silymarinu, který je obsažen v bylině, působí blahodárně při nejrůznějších jaterních nemocech.

 • Používá se jako první pomoc při nejrůznějších otravách.

Ostropestřec listy„V jedné německé studii, kdy došlo k náhodné otravě 205 lidí muchomůrkou zelenou. 189 lidí bylo ošetřeno standardně a 16 – ti lidem byl podán silymarin. Ze 189 lidí zemřelo 24%, ze skupiny ošetřené silymarinem nezemřel nikdo.“

(zdroj: http://new.topvet.cz/herbar/ostropestrec-mariansky)

 • Bylina dále podporuje látkovou výměnu a podílí se na detoxikaci. Často doporučuje při očistných kúrách. V poslední době se též začínají objevovat výzkumy, které zkoumají ochranné účinky silymarinu vůči nádorového bujení.
 • Jedná se o silný antioxidant, takže zároveň pozitivně ovlivňuje imunitu.
 • Má vliv na hladinu krevního cukru a špatného cholesterolu v krvi. Podporuje činnost srdce. Někteří se dokonce domnívají, že může chránit před infarktem a mrtvicí.
 • Podílí se na zlepšení trávení, doporučuje se na průjmy a potíže se střevy. Používá se při hubnutí.
 • Užívání byliny ve formě odvaru může ulehčit toxikózu u těhotných.
 • Ostropestřec se doporučuje i po chemoterapii a též v případech, kdy byl člověk vystaven radioaktivnímu ozařování.
 • Rostlina je vhodná i při řešení kožních obtíží – záněty, vitiligo, popáleniny, lupénka, akné, ekzém.
 • Užívá se na bércové vředy a křečové žíly.
 • Dále se používá na alergie (dle lidového léčitelství jsou hlavní příčinou alergií jaterní potíže).
 • Má význam i při řešení nachlazení, angíny, zánětů ústní dutiny.

Ostropestřec a hubnutí

Jak již bylo zmíněno ostropestřec má řadu pozitivních účinků, které se též podílejí na regulaci váhy. Podporuje čištění organismu a zlepšuje metabolismus. Zároveň se podílí na hormonální regulaci. Ovšem kromě užívání samotné bylinky se vždy doporučuje pozměnit životosprávu – přijímat více tekutin a jíst zdravější potraviny, být fyzicky aktivní (např. častěji chodit na procházky) a přijímat dostatek vitamínů a minerálů. Užívat bylinku lze v nejrůznějších formách, o kterých se ještě zmíníme.

Ostropestřec mariánský vedlejší účinky

Konzultace před užíváním bylinky se především doporučuje při srdeční arytmii, bronchiálním astmatu, během těhotenství a kojení. Jinak doporučujeme užívat jako obvykle s mírou.

Dávkování a formy

Ostropestřec olejJednou z nejužívanějších forem je odvar. Ten připravíme jednoduše: lžičku až lžíci semen mírně vaříme nejméně čtvrt hodiny, odstavíme a po vychladnutí na potřebnou teplotu vypijeme. Nejvhodnější je pití tohoto odvaru při nebo po jídlech.

Další oblíbenou formou je nálev, který vznikne po zalití 1 čajové lžičky ostropestřce sklenicí vařící vody.

Velmi účinnou variantou je též tinktura, doporučuje se většinou dávka 3-4x denně po 20-30 kapkách. Příprava tinktury též není složitá:

100 gramů semen ostropestřce mariánského dáme do 900 gramů cca 40% alkoholu (např. vodka) a mixérem rozmixujeme. Necháme stát 20-30 dní na světle. Každý den protřepeme. Po měsíci scedíme.

Lze též využít sirup nebo olej z ostropestřce (většinou se pije 1-2 lžičky denně, a to ráno nalačno nebo večer před spaním).

Dále lze využít prášek z mletých plodů ve směsi s mléčným cukrem v poměru 1:2, a to v dávce 2 až 4 čajové lžiček denně. Prášek musí být skladován ve vzduchotěsně uzavřené nádobě, v suchém a poměrně chladném prostředí. Připravujeme si vždy jen takové množství prášku, které spotřebujeme během několika málo dnů. Mleté plody totiž poměrně rychle žluknou a pak působí spíše opačně. Nejlepším obalem se jsou prý tuby od šumivého vitamínu.

Semena ostropestřce se zpracovávají dvojím způsobem, a to buď celá nebo mletá či drcená. Oba způsoby se používají již od dávných dob.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 3.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Ostropestřec mariánský

Ostřopestřec tinktura

Olej Ostropestřec

Ostropestřecový sirup