Eleuterokok účinky

Eleuterokok (Eleuterococcus senticosus) má podobné vlastnosti a lokalitu výskytu jako ženšen, avšak z důvodu nižší světové slávy je cenově mnohem dostupnější. To se odrazilo i v jeho lidovém názvu – „ženšen chudoby“. Český název „čertův kořen“ vystihuje jeho povzbuzující účinky.

V posledních letech se pěstuje i v ČR. Využívá se již po staletí v lidovém léčitelství a medicínách některých asijských států.

Účinky

  • Eleuterokok se stejně jako ženšen řadí mezi tzv. přírodní adaptogeny, tedy bylinky, které pomáhají navrátit rovnováhu a podporují lepší adaptaci při změnách podmínek (změna počasí, místa pobytu apod.). Zvyšuje obranyschopnost a energii. Je vhodný při stresu a zmírňuje jeho následky. Doporučuje se při chronické únavě. Je často využíván sportovci a lidmi, kteří pracují ve fyzicky či psychicky náročných odvětvích.Eleuterokok účinky (eleutherokok)
  • Čínský výzkum z roku 2010 zaznamenal podporu metabolismu a větší vytrvalost po 8 týdnech užívání této byliny (1).
  • Má příznivý vliv na nervovou soustavu. Podporuje paměť a koncentraci, má příznivý vliv na náladu.
  • Existují některé výzkumy, které poukazují na potenciální účinky eleuterokoku v rámci regulace hladiny krevního cukru.
  • Často se doporučuje při rekonvalescenci po nemocích či operacích.
  • V posledních letech se též začínají objevovat některé výzkumy, které se zabývají potenciálními účinky bylinky v rámci boje s některými nádory např. v plicích či játrech (2).

Formy

Z rostliny se používá především kořen, ze kterého se dělá tinktura, tablety, prášek či odvar.

Nežádoucí účinky

Při užívání doporučených dávek nebyly zaznamenány vedlejší účinky a obecně se bylina považuje za bezpečnou.

Její podávání během těhotenství, kojení a malým dětem se obvykle nedoporučuje pro absenci dostatečného množství výzkumu. V případě užívání léků je vždy vhodné užívání nejdříve konzultovat s lékařem.

Zdroje: Dionýz Dugas 500 nejlepších receptů lidové medicíny, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Eleuterokok

Eleuterokok tinktura