Eleuterokok účinky
Eleuterokok (Eleuterococcus senticosus) má podobné vlastnosti a lokalitu výskytu jako ženšen, avšak z důvodu nižší světové slávy je cenově mnohem dostupnější. To se odrazilo i v jeho lidovém názvu – „ženšen chudoby“. Český název „čertův kořen“ vystihuje jeho povzbuzující účinky.
V posledních letech se pěstuje i v ČR. Využívá se již po staletí v lidovém léčitelství a medicínách některých asijských států.
Účinky
- Eleuterokok se stejně jako ženšen řadí mezi tzv. přírodní adaptogeny, tedy bylinky, které pomáhají navrátit rovnováhu a podporují lepší adaptaci při změnách podmínek (změna počasí, místa pobytu apod.). Zvyšuje obranyschopnost a energii. Je vhodný při stresu a zmírňuje jeho následky. Doporučuje se při chronické únavě. Je často využíván sportovci a lidmi, kteří pracují ve fyzicky či psychicky náročných odvětvích.
- Čínský výzkum z roku 2010 zaznamenal podporu metabolismu a větší vytrvalost po 8 týdnech užívání této byliny (1).
- Má příznivý vliv na nervovou soustavu. Podporuje paměť a koncentraci, má příznivý vliv na náladu.
- Existují některé výzkumy, které poukazují na potenciální účinky eleuterokoku v rámci regulace hladiny krevního cukru.
- Často se doporučuje při rekonvalescenci po nemocích či operacích.
- V posledních letech se též začínají objevovat některé výzkumy, které se zabývají potenciálními účinky bylinky v rámci boje s některými nádory např. v plicích či játrech (2).
Formy
Z rostliny se používá především kořen, ze kterého se dělá tinktura, tablety, prášek či odvar.
Nežádoucí účinky
Při užívání doporučených dávek nebyly zaznamenány vedlejší účinky a obecně se bylina považuje za bezpečnou.
Její podávání během těhotenství, kojení a malým dětem se obvykle nedoporučuje pro absenci dostatečného množství výzkumu. V případě užívání léků je vždy vhodné užívání nejdříve konzultovat s lékařem.
Zdroje: Dionýz Dugas 500 nejlepších receptů lidové medicíny, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: