Eleuterokok účinky

Eleuterokok účinky (eleutherokok)

Eleuterokok (Eleuterococcus senticosus) je asi dvoumetrový keřík s hustě trnitými větvemi a složenými, pětičetnými, dlouze řapíkatými listy. Drobné květy vytváří kulovitá květenství s fialovými (prášníkové) a žlutými
(pestíkové) květními plátky. Plodem je kulovitá peckovička. Kvete na přelomu června a července a plody dozrávají na přelomu srpna a září.

Původní domovinou je Dálný východ. V ČR bývá záměrně pěstován, ale nikdy nezplaňuje. Využívá se především kořen (Radix eleutherocox).

Má podobné vlastnosti jako ženšen, avšak z důvodu nižší světové slávy je cenově mnohem dostupnější. To se odrazilo i v jeho lidovém názvu – „ženšen chudoby“. Český název „čertův kořen“ vystihuje to, že podporuje energii.  Obsahuje sacharidy, silice, pryskyřice, vosky, pektiny a další významné látky.

Účinky

  • Eleuterokok se stejně jako ženšen řadí mezi tzv. přírodní adaptogeny, tedy bylinky, které podporují rovnováhu a lepší adaptaci při změnách podmínek (změna počasí, místa pobytu apod.). Přispívá k normální imunitě, podporuje energii a obnovu sil. Využívá se při stresu. Často se využívá sportovci a lidmi, kteří pracují ve fyzicky či psychicky náročných odvětvích.
  • Čínský výzkum z roku 2010 zaznamenal podporu metabolismu a vytrvalosti po 8 týdnech užívání této byliny (1).
  • Přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Podporuje paměť a koncentraci, dobrou náladu.
  • Existují některé výzkumy, které poukazují na potenciální účinky eleuterokoku v rámci normální hladiny krevního cukru.
  • Často se doporučuje jako doplněk při rekonvalescenci.

Formy a nežádoucí účinky

Z rostliny se používá především kořen, ze kterého se dělá tinktura, tablety, prášek či odvar.

Vždy je nutné dodržovat doporučené dávkování. Existuje možnost individuální intolerance (nepokoj, předrážděnost apod.), proto je vhodné začít s menší dávkou. Podávání během těhotenství, kojení a malým dětem se obvykle nedoporučuje pro absenci dostatečného množství výzkumu. V případě užívání léků je vždy vhodné užívání nejdříve konzultovat s lékařem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Dionýz Dugas 500 nejlepších receptů lidové medicíny, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Eleuterokok

Eleuterokok tinktura